Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Česká styčná kancelář v Bruselu (CZELO) připravila týdenní přehled novinek. Nezmeškejte výběrové řízení na odbornou stáž zaměřenou na VaVaI nebo na mezinárodní spolupráci ve vzdělávání v kanceláři CZELO. Přečtěte si o podaných žádostech Evropských univerzit ve výzvě 2023, nenechte si ujít, co je nového v Bruselu díky závěrům konference ACA a také další novinky.

CZELO

Kancelář CZELO nabízí krátkodobé pracovní stáže v Bruselu

Přihlaste se na odbornou stáž zaměřenou na VaVaI nebo mezinárodní spolupráci ve vysokoškolském vzdělávání! Stáže k VaVaI jsou určeny primárně projektovým manažerům či jiným zaměstnancům univerzit a výzkumných institucí, kteří mají zájem dozvědět se více o Evropském výzkumném prostoru a o zapojení jejich instituce do programu Horizont Evropa či dalších komunitárních programů.

Aktuálně je otevřená registrace na termín 22.-26. května, přihlášky lze podávat do 19. března. Stáž v oblasti mezinárodní spolupráce ve vzdělávání je určena především pracovníkům oddělení pro internacionalizaci, projektovým manažerům z rektorátů, fakult i kateder a dalším zaměstnancům VŠ institucí, kteří se zabývají internacionalizací vysokoškolského vzdělávání nebo mají o tuto tematiku zájem. Stáž proběhne v termínu 19.-23. června, přihlášky můžete posílat do 31. března.

Na webu CZELO najdete více informací ke stážím v oblasti VaVaI i mezinárodní spolupráce ve vzdělávání.

Evropské univerzity: ve výzvě 2023 podalo žádost 65 aliancí

Ve výzvě 2023 bylo přijato celkem 65 projektových návrhů zahrnujících přes 500 vysokoškolských institucí napříč celou EU. V pořadí již čtvrtá výzva podpoří jak intenzivnější spolupráci stávajících aliancí, tak vznik několika nových. V rámci Tématu 1 (Zintenzivnění předchozí mezinárodní spolupráce mezi institucemi) bylo podáno 26 návrhů (sdružujících 224 VŠ institucí).

Rozpočtem 345,6 milionu eur budou podpořeny již existující nadnárodní sítě VŠ institucí, zejména aliance Evropských univerzit vybrané ve výzvě 2020 (celkem 24). Téma 2 (Rozvoj nové mezinárodní spolupráce mezi institucemi) přilákalo 39 konsorcií (skládajících se z 278 VŠ institucí). Pro nově vznikající aliance je vyhrazeno 38,4 milionů eur.

Více se dozvíte na webu CZELO.

Co je nového v Bruselu? Přečtěte si hlavní poznatky z konference ACA

Ve dnech 2. a 3. února 2023 uspořádala v Bruselu asociace ACA každoroční konferenci na téma What´s New in Brussels? Během ní se setkali nejen zástupci národních agentur pro Erasmus+, ale i představitelé vysokých škol, univerzitních aliancí, Evropské komise a dalších stakeholderů aktivních v oblasti vzdělávání (EUA, ESU atd.). Hlavním tématem prvního dne byla globální spolupráce ve vzdělávání a dilema otevřenosti evropských škol a bezpečnosti. Den druhý se diskutovalo o možnostech financování vysokoškolské spolupráce v kontextu současné energetické krize a o roli aliancí Evropských univerzit.

Přečtěte si více v článku na webu CZELO.

CZELO vás zve na diskuzi na téma prevence rakoviny

Kancelář CZELO vás spolu se svými partnery zve na další edici Science Café, která se uskuteční na Mezinárodní den žen, dne 8. března 2023, v prostorách Pražského domu v Bruselu. Tématem diskuze bude prevence rakoviny a hosty budou Kateřina Šédová a Nina Formánek Jaganjacová. Na akci se můžete zaregistrovat prostřednictvím tohoto odkazu. Science Café organizují CZELO, České centrum v Bruselu, Zastoupení Jihomoravského kraje v Bruselu a Zastoupení hlavního města Prahy při EU.

Více se o akci dozvíte na webu CZELO.

Evropská komise vydala dlouho očekávané dokumenty s pravidly pro vodík

Vodíkový sektor obdržel od Evropské komise definici obnovitelného vodíku. Ta je potřebná pro rozšíření celého vodíkového sektoru a má napomoci dosažení cílů REPowerEU a Fit For 55. V rámci těchto balíčků má vodík za cíl dekarbonizovat průmysl a dopravu v Evropě i mimo ni. Vodík má také pomoci se zvýšením energetické soběstačnosti: do roku 2030 se má výroba čistého vodíku v EU zvýšit na 10 milionů tun a stejné množství by měla EU dovážet. Dva delegované akty stanovují definici obnovitelného vodíku, pravidla pro jeho výrobu a metodologii pro výpočet emisí.

Bližší informace naleznete v článku na webu CZELO.

 

Zdroj: Dům zahraniční spolupráce


CZELO přináší aktuální informace o dění v oblasti evropského vzdělávání a výzkumu, poskytuje informační a poradenské služby výzkumným a vzdělávacím institucím v ČR a podporuje je v pořádání pracovních jednání, workshopů, seminářů či konferencí a při dalších činnostech v Bruselu.

Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu – CZELO (Czech Liaison Office for Education and Research in Brussels) navazuje na činnost České styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace. Činnost kanceláře CZELO je od roku 2021 zajišťována Domem zahraniční spolupráce, díky čemuž se její dosavadní působnost v oblasti výzkumu rozšířila i o oblast vzdělávání.

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz
Kategorie: CZELO