Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Den Technologické agentury ČR, který se konal 8. listopadu 2018, vyvrcholil tradičním galavečerem a již šestým předáváním cen nejlepším projektům aplikovaného výzkumu v Nové budově Národního muzea.

SA902005 16

Předseda Technologické agentury Petr Konvalinka

„Ceny TA ČR mají být motivací pro udržení a povzbuzení další spolupráce v oblasti aplikovaného výzkumu. Udělujeme je letos nově v kategoriích Business, Partnerství, Spolupráce a Governance. Všechny oceněné projekty mají jedno společné: vysoký přínos pro společnost i pro českou ekonomiku,“ konstatoval Petr Konvalinka, předseda TA ČR. Odborná komise vybírala z osmatřiceti projektů, které ze stovek dalších postoupily do užšího výběru.

V kategorii Business uspěl projekt Pokročilé optické systémy s využitím asférických ploch. Spolupráce Ústavu fyziky plazmatu AV ČR a firmy Meopta umožnila vzniknout nové technologii výroby optických čoček s lepšími parametry, než se vyráběly dosud. Asférické čočky se používají například v objektivech fotografických i hvězdářských, ale i v složitých optických soustavách pro lasery či litografická zařízení pro výrobu polovodičů. Nová technologie umožňuje vyrábět čočky s velmi vysokou přesností a dosahovaná kvalita patří v oboru ke světové špičce.

Unikátní řešení, které umožňuje soustavné dálkové sledování pacienta ohroženého záchvaty či jinými nestandardními stavy, přinesla spolupráce firmy Princip a 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Výsledkem společného projektu Vývoj rehabilitačních a diagnostických pomůcek pro neurologii využívajících 3D analýzy pohybu, který zvítězil v kategorii Společnost, je nový přístroj a metoda, která umožní nahrazení současných časově náročných diagnostických postupů, kontrolu pacientů i na dálku, dlouhodobé sledování zdravotního stavu v běžném životě a v domácím prostředí. S minimálním omezením pacientů umožňuje i přesnější stanovení dávky léků například u epilepsie.

SA901631 2

Letošní podoba Ceny TA ČR

Sledování nežádoucích pohybů a deformací dopravních infrastruktur prostřednictvím radarové Interferometrie – tak zní název oceněného projektu v kategorii Governance, který vyvinula společnost Gisat. Nápad využít radarových satelitních signálů k přesnému měření posunů, pohybů dopravních staveb, mostů, ale i svahů či skalních útvarů se podařilo realizovat během dvou let a jeho významnou výhodou je, že výsledky mohou být vyhodnocovány automaticky a dlouhodobě.

Pro realizaci konceptu Průmysl 4.0 je třeba strojům dát jak přesné zadání, tak i kvalitní informace, aby mohly samy fungovat. Jednou z těchto základních informací je určení polohy – místa, kde se daná věc či osoba nachází. Tyto informace předávají strojům tak zvané lokalizační systémy, které musí zpracovat přesně a kvalitně velké množství dat. Vítězný projekt v kategorii Partnerství, Nové metody pro optimalizaci energetické náročnosti a škálovatelnosti ultraširokopásmových lokalizačních systémů, přináší výrazné zlepšení v této oblasti. Díky spolupráci firmy Sewio Networks, VUT Brno a partnerů z National Chiao Tung University je nyní možné pracovat v prostorách o ploše až 10 000 m2, monitorovat na 1000 různých zařízení při snížení spotřeby energie až o 60 % oproti současné generaci.

Mezi čtyřmi oceněnými projekty vybírali svého favorita i účastníci čtvrtečního galavečera. Cenu Český nápad získal vítězný projekt kategorie Společnost druhé lékařské fakulty Univerzity Karlovy a firmy Princip.

 

Zdroj: Technologická agentura ČR

Foto: Jan Tichý


Přečtěte si také článek o konferenci Research Valuation, která byla součástí Dne TA ČR.

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz