Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Jako každým koncem měsíce Technologické centrum Praha opět zveřejňuje přehled událostí za uplynulou dobu. Chcete získat přehled o ERC grantech v Česku nebo informace z časopisů ECHO či ERGO? Také další novinky z TC Praha se dočtete níže.

TC Praha logoČesko získalo v Horizontu Evropa již 31 ERC grantů. Chtěli byste o něj žádat také? TC Praha Vám může pomoci

Od spuštění Horizontu Evropa do České republiky putovalo již 31 ERC grantů. Pro srovnání za celý Horizont 2020 uspěli čeští žadatelé v 38 případech. Mezi celkově nejúspěšnější české instituce patří Univerzita Karlova, následovaná Masarykovou univerzitou a Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR. Co dalšího data říkají o účasti Česka v soutěžích ERC, zjistíte z naší infografiky.

Pokud plánujete podání žádosti o ERC grant, zvažte účast na přípravných workshopech, které TC Praha pořádá spolu s Expertní skupinou na podporu žadatelů ve výzvách ERC. Oproti minulým ročníkům se workshopy zaměří pouze na mladší výzkumníky (kategorie ERC Starting a Consolidator) a příjem bude postaven na principu „first come, first served“. Registrace se otevře 11. března 2024 ve 12:00 hod.

Podrobné pokyny pro zájemce jsou dostupné zde.

Vyšlo speciální číslo časopisu TC Praha Echo

Nové speciální číslo ECHO volně navazuje na zprávy o účasti ČR v rámcovém programu EU každoročně vydávaném TC Praha. Výhradním tématem tohoto speciálního vydání časopisu je analýza účasti ČR v první třetině trvání programu Horizont Evropa. Obsah analýzy, sestavený z vybraných a aktualizovaných analytických blogů publikovaných na webu Horizont Evropa v průběhu dvou uplynulých let, se soustředí zejména na některé časové trendy či na specifické charakteristiky účasti ČR v tomto programu.

V několika analytických výstupech je dílčím způsobem prezentována česká účast v programu Horizont Evropa v kontextu dalších evropských či národních programů na podporu výzkumu, vývoje a inovací. Součástí publikovaného textu je shrnutí hlavních zjištění analýzy, která autoři považují za důležitá.

Nové video TC Praha k sestavení rozpočtu lump sum projektu

Ve světě projektů Horizont Evropa je lump sum stále skloňovaným pojmem. V novém videu Vám TC Praha přináší návod, jak administrativně zpracovat rozpočet projektu financovaného právě touto formou. Video obsahuje praktické ukázky excelových tabulek, které jsou při přípravě rozpočtu v projektovém návrhu povinné. Pokud Vás zajímá, jak obecně funguje financování formou lump sum, neváhejte shlédnout i další video TC Praha již publikované k tomto tématu na konci roku 2024.

Tato i další videa naleznete na stránkách Horizont Evropa

Zajímáte se o vzdělávání v oblasti dronů a virtuální reality? Výsledky projektu DiGiS jsou zde i pro Vás

Ke konci roku 2023 skončil mezinárodní projekt DiGiS (Building up a Digital Skills Alliance for the Enhancing of Programming Competencies). Cílem projektu bylo podpořit vzdělávání v oblasti vývoje a řízení dronů společně s programováním virtuální reality. V rámci projektu byly vypracovány vzdělávací moduly zaměřené na výuku těchto oblastí na středních školách. Zainteresovaní studenti a jejich učitelé si následně mohli otestovat získané znalosti a dovednosti na mezinárodních workshopech. Do výuky se zapojilo 112 studentů a výsledkem je volně dostupná vzdělávací platforma.

Více se dočtete zde

Skončil evropský projekt na podporu účasti v projektech H2020 a Horizontu Evropa

Evropský projekt FIT-4-NMP měl za cíl podpořit talentované nováčky z regionů s nízkou účastí v projektech Horizontu 2020 a Horizontu Evropa. Jednalo se o firmy a instituce z oblasti nanotechnologií, pokročilých materiálů a výrobních procesů, které se doposud těchto mezinárodních projektů neúčastnily. Záměrem bylo předat těmto společnostem zkušenosti dosavadních účastníků a nabídnout pomoc s výběrem vhodné výzvy, nalezením partnerů i předložením projektu.

Celkem byla podpořena příprava 74 projektových návrhů.

Více o projektu naleznete zde.

Vyšlo nové číslo časopisu Ergo

Třetí číslo časopisu se zabývá tématem špičkového výzkumu. Při snaze o jeho rozvoj na něj směřují významné finanční prostředky. Co však excelentní výzkum je a co není a jak tuto excelenci můžeme měřit? Tradičním přístupem k hodnocení kvality výzkumu, o který se do značné míry opírají i výše zmíněné programy podpory, je posuzování citačního ohlasu výzkumných výsledků s využitím analýzy různých scientometrických ukazatelů. Ty nám při vhodném použití skutečně pomáhají posoudit kvalitu výzkumu z hlediska jeho významu pro vědeckou komunitu, nezohledňují však širší kvalitativní aspekty výzkumných aktivit a jejich přínosy pro rozvoj výzkumného prostředí a pro společnost.

Nové vydání si můžete přečíst zde.

 

Zdroj: Technologické centrum Praha

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz