Národní informační centrum pro Evropský výzkum (NICER) Technologického centra Praha připravilo nové číslo měsíčního přehledu novinek z oblasti rámcových programů EU – Horizont Evropa a H2020.
Novinky v kostce
Aktuální souhrn novinek se nese ve znamení pozvánek na řadu zajímavých akcí. V říjnu se můžete zúčastnit např. online semináře k výzvám MCSA Staff Exchanges, webináře k pravidlům ochrany citlivých a/nebo utajovaných informací v projektových návrzích HE, dále webináře pro potenciální žadatele v klastru 5 pro oblast energetiky nebo EU-13 Roadshow k ochraně a strategické hodnotě duševního vlastnictví – zastávka v Brně.
Na listopad si v případě zájmu poznamenejte konferenci pro AI, data a robotiku pořádanou partnerstvím ADRA v nizozemském Eindhovenu, 5. ročník Evropského vodíkového týdne v Bruselu, seminář v rámci pražské konference RAFA 2024 zaměřený na příležitosti pro mezinárodní spolupráci ve výzkumu a inovacích v oblasti potravinového výzkumu. V neposlední řadě přijměte pozvánku na webinář k výzvám nástroje TEAMING pořádaný TC Praha ve spolupráci se slovenským partnerem CVTI SR. K dispozici je záznam z webináře pro řešitele projektů MSCA Postdoctoral Fellowships.
Aktuálně jsou otevřené výzvy pro přístup k infrastrukturám a vybavení v rámci ELI ERIC a JRC. Otevřena byla také výzva iniciativy EIT pro vysokoškolské instituce.
Informace o počtu předložených projektových žádostí byly zveřejněny pro výzvu HUMAN v klastru 4, dále pro první uzavřenou samostatnou výzvu pro aktivity Nového Evropského Bauhausu. Rekordní počet projektových návrhů byl zaznamenán ve výzvách vyhlášených Evropskou radou pro inovace, konkrétně EIC Transition a EIC Accelerator.
Z říjnového Zpravodaje pro Vás dále vybíráme:
Evropská komise zvažuje vytvoření jednotného fondu pro výzkum a inovace
Evropská komise diskutuje o výrazné změně ve financování výzkumu a inovací v rámci příštího víceletého finančního rámce (2028–2034), včetně přípravy desátého rámcového programu (FP10). Diskutuje se o možnosti sloučení několika současných programů, jako jsou Horizont Evropa (HE), Digitální Evropa (DIGITAL), Program EU pro zdraví (EU4Health), Evropská obranná agentura (EDF) a další, do jediného fondu s jednotnými pravidly nazvaného Competitiveness Fund.
15 členských států apeluje na zachování nástrojů Widening v FP10
Patnáct členských států EU, včetně Česka, spadajících do skupiny Widening zemí, zaslalo Evropské komisi společné prohlášení, ve kterém podporují zachování nástrojů Widening i v příštím rámcovém programu EU pro výzkum a inovace (2028–2034, FP10). Cílem je nadále podporovat výzkumnou excelenci v celé EU a řešit přetrvávající nerovnosti mezi členskými státy, a proto je pokračování části Widening klíčové pro budoucí rozvoj a konkurenceschopnost evropského výzkumu.
Nový díl podcastu: Odliv mozků ve vědě. Jak přilákat a udržet talenty v Česku?
Hostem podcastu TC Praha byla Martina Vycudilíková, manažerka programu MERIT ze Středočeského inovačního centra. Program MERIT, spolufinancovaný z Horizontu Evropa v rámci schématu MSCA COFUND, již druhým rokem podporuje výzkumné aktivity ve Středočeském kraji a do regionu přilákal 30 talentovaných výzkumníků a výzkumnic z celého světa. Nabízí jim atraktivní pracovní podmínky a možnost působit na celosvětově unikátních výzkumných infrastrukturách, jako jsou ELI Beamlines a HiLASE Centre.
Detaily a další informace naleznete v kompletním znění říjnového Zpravodaje Horizont Evropa.
Přejete si být v obraze o aktuálním dění v programu Horizont Evropa? Registrujte k odběru Zpravodaje Horizont Evropa.
Zdroj: Technologické centrum Praha
- Autor článku: ne