Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Technologické centrum Praha připravilo přehled novinek za měsíc červen. Přečtěte si o nových videích o etice v projektech Horizont Evropa, seznamte se s přípravami 10. rámcového programu pro výzkum a inovace, zjistěte, jaký byl první Mutual Learning Event z celkem pěti plánovaných.

TC Praha

Vedoucí projektových oddělení, NCP, MŠMT a CZELO diskutují a vyměňují své zkušenost v TC Praha

Ve dnech 26.–27.6. se v prostorách TC Praha sešli vedoucí projektových oddělení výzkumných organizací odpovědní za Horizont Evropa/H2020 s národními kontakty (NCP), zástupci MŠMT i CZELO. Diskutovali o novinkách v programu Horizont Evropa, přípravě nového rámcového programu FP10, nebo také interní komunikaci informací v rámci jednotlivých organizací. Setkání zástupců téměř všech TOP 20 největších českých příjemců z Horizontu Evropa zorganizovalo TC Praha jako Národní kontaktní organizace pro rámcové programy EU v rámci aktivit neformální sítě NINET (Česká národní informační síť pro rámcové programy EU).

Nová videa ze série Jak na Horizont Evropa: Etika v projektech HE

Etický rozměr projektů Horizont Evropa je nutné brát v potaz již v době přípravy projektového návrhu. Jaké aktivity jsou považovány za eticky citlivé? Kde se v návrhu projektu etické souvislosti uvádějí a jak jsou posuzovány? Odpovědi na tyto otázky naleznete ve dvou krátkých videích s názvy Etické aspekty v projektovém cyklu a Eticky citlivé aktivity v projektech. Další videa z dílny TC Praha i jiných subjektů, které se týkají programu HE, naleznete na stránkách programu HE v sekci E-LEARNING.

TC Praha spolupracuje s MŠMT na příprav FP10

Ve svém nedávném rozhovoru pro CZARMA Lucie Nunez, zástupkyně MŠMT, zdůraznila klíčovou roli TC Praha v přípravách na 10. rámcový program pro výzkum a inovace (FP10). Spolupráce mezi MŠMT a TC Praha je podle ní zásadní pro formování národní pozice České republiky. TC Praha hraje aktivní roli v organizaci veřejných konzultací a kulatých stolů, což je nezbytné pro sjednocení národní pozice a zajištění širšího zapojení vědecké a výzkumné komunity do diskusí o budoucích směrech výzkumu a inovací na evropské úrovni. Lucie Nunez ocenila, že dlouhodobá a kontinuální spolupráce s TC Praha na strategické i expertní úrovni umožňuje MŠMT lepší porozumění a integraci širších perspektiv do národní strategie, což je klíčové pro efektivní přípravu a realizaci budoucích evropských výzkumných iniciativ.

Mutual Learning Event: Foresight for Research & Innovation policy

Dne 23. května 2024 se v Bratislavě uskutečnil první Mutual Learning Event z celkem pěti plánovaných. Tato série akcí vznikla v rámci projektu Eye of Europe, jehož cílem je přispět k rozvoji foresightové komunity v oblasti výzkumu a inovací a podpořit využití foresightových metod při tvorbě politik výzkumu a inovací. V prostorách Úřadu vlády Slovenské republiky se sešlo 40 účastníků z partnerských organizací a externích zástupců ministerstev, státních orgánů, agentur na podporu výzkumu a inovací a dalších evropských institucí.

Více se dočtete na webu STRAST.

Konsorcium Foresight on Demand bude spolupracovat další čtyři roky

Konsorcium, jehož je Technologické centrum Praha hrdým členem, poskytuje Evropské komisi a čtrnácti organizacím EU vědecky podložené a systémové poradenství v oblasti vědeckého a technologického plánování. Prodloužení úspěšné spolupráce konsorcia Foresight on Demand umožňuje Evropské komisi pohotově získat potřebné znalosti o budoucím vývoji a předvídat kapacity ve vlastních organizacích. Znalosti jsou rozvíjeny v rámci participativních procesů, které slouží k orientaci a podpoře evropských investičních plánů v oblasti vědy, výzkumu, technologií a inovací.

Více informací naleznete na webu STRAST.

Transfer technologií a komercializace výsledků výzkumu a vývoje v novém čísle časopisu ERGO

Nové vydání časopisu ERGO je zaměřené na transfer znalostí a komercializaci výsledků veřejného výzkumu a vývoje a přináší první veřejné výsledky pilotní studie, která byla dokončena minulý rok. Studie i přes určitou neúplnost přináší zajímavý vhled do prostředí pro komercializaci ve veřejném výzkumu a ukazuje dva limitující aspekty současného prostředí, kterými jsou omezená dostupnost, roztříštěnost a nekonzistentnost dat o různých způsobech komercializace výsledků. Druhým aspektem je neochota výzkumných organizací poskytovat informace o komercializaci v dotazníkovém šetření. Oba poznatky směřují k doporučení, kterým je zavedení jednotného systému pro sběr dat o komercializaci výsledků vznikajících ve výzkumných organizacích.

Nové vydání časobpisu ERGO si můžete přečíst zde.

Spolek Prague.bio nově sídlí v prostorách TC Praha

Technologické centrum Praha poskytlo od června 2024 zázemí spolku Prague.bio. Spolek byl založen v roce 2023 a jeho cílem je integrovat aktivity výzkumu, vývoje a inovací, podnikání a tvorby politik v oblasti biotechnologií. Spolek usiluje o zviditelnění domácího biotechnologického sektoru a jeho propojení s mezinárodními partnery, podporuje přenos technologií a komerční využití výsledků výzkumu a vývoje a v neposlední řadě klade důraz na odborné vzdělávání. Momentálně spolek připravuje 2. ročník konference Prague.bio, která je určená pro startupy, farmaceutické a diagnostické společnosti, investory, výzkumníky a další biotechnologické odborníky ze střední Evropy. Konference se uskuteční 24. září 2024 v Praze.

Technologické centrum Praha se prezentovalo na konferenci Cirkulární ekonomika v praxi IV

TC Praha mělo možnost prezentovat své služby na čtvrtém ročníku konference Cirkulární ekonomika v praxi pořádanou Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR společně s Moravskoslezským krajem. V sekci ESG (Environmental, Social, Governance) zástupce TC Praha vystoupil s příspěvkem „Jak síť Enterprise Europe Network podporuje udržitelné podnikání.“ Dále představil projekt EENergry, jehož cílem je zlepšit energetickou efektivitu firem a přispět k redukci uhlíkové stopy. TC Praha také mělo stánek na doprovodné akci ExpoCirk, která umožnila 24 vybraným firmám představit jejich cirkulární projekty nebo služby.

Celou zprávu z akce naleznete zde.

 

Zdroj: Technologické centrum Praha

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz