Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

V dubnových novinkách z Technologického centra Praha se dočtete např. o inovativní slepecké holi, o spolupráci různorodých odvětví při aditivní výrobě nebo o metodách „vhledu do budoucnosti“ při tvorbě politiky výzkumu. Máme pro vás také zajímavý podcast s odstupující ministryní Helenou Langšádlovou.

podcast ministryne

Metody foresightu pro politiku výzkumu a inovací

Technologické centrum Praha je členem konsorcia projektu z programu Horizont Evropa „Eye of Europe“ sdružující 14 partnerů z 11 evropských zemí. Projekt má za cíl zlepšit využití metod foresightu v oblasti výzkumu a inovací při rozhodovacím procesu a užší zapojení společnosti do tvorby politik. TC Praha má na starosti organizaci akcí tzv. Mutual Learning Events (MLE) a podílí se na aktivitách zaměřených na participaci a zapojení širší veřejnosti do tvorby politik výzkumu a inovací. První akcí, kterou TC Praha pořádá ve spolupráci s Úřadem vlády Slovenské republiky, je MLE: Foresight for Research & Innovation Policy: Emerging Practices. Workshop se uskuteční 23. května v Bratislavě. Představí foresightové aktivity v evropském výzkumném kontextu a přinese srovnání zapojení metod foresightu do tvorby politik v zemích, jako jsou Slovensko, Finsko, Německo a Švédsko.

ESA Technology Broker – přehled úspěšných technologických transferů

Projekt ESA Technology Broker, který realizuje transfer znalostí a technologií z vesmírných programů ESA do pozemního využití, má další úspěšné výsledky. Připravili jsme přehled těch nejviditelnějších. Věděli jste např., že slepecké hole dokážou nyní pomocí laserového senzoru vyvinutého ESA měřit vzdálenost objektů a pomocí vibrací, nebo zvuku upozorní uživatele na blízké překážky? Nebo že přistávání letadel za špatné viditelnosti je nyní bezpečnější díky samo-učícímu se algoritmu, který lépe měří výšku letecké GPS? Více o těchto výsledcích si přečtěte v našich novinkách a na webu projektu.

Uspořádali jsme mezioborové setkání klastrů – mechatronika a optika

Zdánlivě cizí obory mají leccos společného. Členové Českého optického klastru a Klastru Mechatronika se sešli na společné akci, kterou TC Praha uspořádalo ve svých prostorách. Program byl zaměřený na aditivní technologie, se kterými firmy z obou klastrů pracují. Na akci se navzájem představily firmy i výzkumné organizace a Česká technologická platforma pro aditivní výrobu. Účastníci navázali zajímavé kontakty a dále mohou nacházet impulsy pro budoucí spolupráci. Více o akci zde.

Ochrana duševního vlastnictví na trzích jihovýchodní Asie

Pokud vás zajímá, jak chránit logo, značku, technický vzor, objev nebo inovace v zahraničí nebo jak zajistit ochranu inovací na zahraničních veletrzích, nenechte si ujít náš seminář, který jsme připravili s partnery na 21. 5. v našich prostorách. Je především pro organizace, které chtějí uspět na trzích jihovýchodní Asie, ale i pro všechny, kteří se tématem IPR zabývají.

Podcast o reformě transferu znalostí s Helenou Langšádlovou

Poslechněte si zatím poslední z řady podcastů Horizont Evropa, tentokrát s ministryní (v demisi) Helenou Langšádlovou. Dozvíte se, mimo jiné, v čem spočívá reforma transferu technologií, kterou H. Langšádlová předložila, a jaké má mít dopady. Využití výsledků výzkumu je jedním z důležitých požadavků pravidel programu Horizont Evropa. 

 

Zdroj: Technologické centrum Praha

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz