Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Rozložení rizika výjezdu ZZS z důvodu vysokých teplot v ČR – hodnoty ukazují, o kolik procent je riziko vyšší oproti dnům s optimální teplotou (např. RR = 1.2 = o 20 % vyšší riziko výjezdu)
Rozložení rizika výjezdu ZZS z důvodu vysokých teplot v ČR – hodnoty ukazují, o kolik procent je riziko vyšší oproti dnům s optimální teplotou (např. RR = 1.2 = o 20 % vyšší riziko výjezdu)

Vysoké teploty představují významný rizikový faktor pro lidské i zvířecí zdraví. Vědci z centra RECETOX se zaměřili na to, jaký dopad bude mít růst teplot na vytíženost zdravotnické záchranné služby. Vědci z Ústavu CzechGlobe Akadmie věd ČR zase vyvinuli k monitoringu teplotního stresu u zvířat, především u skotu a ryb, funkci do své webové aplikace Agrorisk. 

Jen během let 2022 a 2023 stály vysoké teploty za více než 109 tisíci úmrtími v Evropě a očekává se, že toto číslo v příštích letech výrazně poroste. Trend nárůstu teplot bude mít významný dopad i na vytíženost zdravotnické záchranné služby, zjistila studie, na které se podíleli vědci z centra RECETOX. Vědci z ústavu CzechGlobe Akademie věd ČR zase upozorňují na teplotní stres u zvířat, obzvláště u mléčného skotu, u něhož vede k poklesu mléčné produkce. K monitoringu teplotního stresu vyvinuli funkci do své webové aplikace Agrorisk. 

Jak ovlivní horka výjezdy záchranné služby? 

Navzdory výrazným dopadům na úmrtnost až dosud nebyla na území Evropy provedena žádná celostátní studie, která by se zabývala vlivem vysokých a nízkých teplot na zátěž zdravotnické záchranné služby (ZZS). To se rozhodli změnit výzkumníci z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity ve spolupráci se svými kolegy z ISGlobal Barcelona – The Institute for Global Health. Jejich studie potvrdila, že trend nárůstu teplot bude mít významný dopad na vytíženost zdravotnické záchranné služby.

„Vytvořili jsme epidemiologický model, který zahrnuje denní teploty a detailní denní data o výjezdech zdravotnické záchranné služby za celkem deset let ve všech 76 okresech České republiky a hlavním městě Praze. Na základě tohoto modelu jsme zjistili, že během dnů s vysokými a nízkými teplotami je významně zvýšené riziko výjezdu záchranné služby. Výjezdy jsou téměř dvakrát častější ve dnech s vysokými teplotami ve srovnání se dny s nízkými teplotami. Celkově je s neoptimálními teplotami v Česku spojeno více než 30 tisíc výjezdů záchranné zdravotnické služby ročně,“ říká hlavní autor studie Tomáš Janoš, environmentální epidemiolog, který se v centru RECETOX věnuje hodnocení zdravotních rizik v souvislosti s environmentálními faktory.

Z detailních, věkově specifických údajů, které poskytl Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR) vyplývá, že nejzranitelnějšími skupinami populace během horkých dní jsou děti, adolescenti a mladí dospělí. Například riziko výjezdu ZZS k dospívajícímu pacientovi ve věku 10–19 let je během nejteplejších dní v roce až o 70 % vyšší než riziko ve dnech s optimální teplotou a o téměř 50 % vyšší než riziko výjezdu k pacientovi bez ohledu na věk. Ze všech výjezdů je pak téměř každý desátý výjezd k takovému dětskému pacientovi spojen s vysokými teplotami.

„U kojenců a malých dětí může hrát roli omezená schopnost termoregulace nebo vyšší riziko dehydratace, s rostoucím věkem směrem k dospívání a mladé dospělosti může být zvýšené riziko spojeno s behaviorálními faktory. Děti a dospívající mají tendenci trávit více času venku, což vede ke zvýšené expozici okolním teplotám,“ vysvětluje Tomáš Janoš.

Vlivu extrémních teplot na lidské zdraví se centrum RECETOX věnuje dlouhodobě. Z výzkumu úmrtnosti, který současné studii předcházel, vyplývá, že na přibližně deset úmrtí spojených s chladem připadá jedno úmrtí spojené s horkem. S ohledem na zvyšující se teploty se bude tento poměr během 21. století postupně měnit opačným směrem tak, že jakýkoli pokles v úmrtích spojených s chladem bude překonán nárůstem v úmrtích spojených s horkem, což bude ve výsledku znamenat čistý nárůst úmrtí.

„Jak ovlivní narůstající teploty během 21. století výjezdy zdravotnické záchranné služby, zůstává prozatím neprozkoumáno. Poměr, který však pozorujeme již nyní, je znepokojující a během tohoto století se dá pravděpodobně očekávat rapidní nárůst v počtech výjezdů záchranné služby spojených s horkem. To bude představovat výraznou zátěž pro příslušné složky v oblasti personální, ekonomické i materiální, což může v budoucnu potenciálně vést k výraznému prodloužení dojezdových časů nebo částečné nedostupnosti zdravotnické záchranné služby během nejteplejších dní v roce,“ uzavírá Tomáš Janoš.

Teplotní stres postihuje i zvířata, vědci z ústavu CzechGlobe nabízejí monitoring 

Lidé pociťují teplotní stres od 30 stupňů Celsia, mléčný skot však již okolo 25 stupňů Celsia a výš. Aby se mohli chovatelé na tyto situace lépe nachystat, připravili tvůrci webu Agrorisk.cz novou funkci, která ukazuje míru rizika vysokých, a tedy stresových teplot pro zvířata. „Ačkoliv teploty mezi 20 a 26 stupni Celsia jsou pro člověka příjemné letní podmínky, pro dojnice jsou tyto teploty již stresující. Na většině území Česka vyjma vyšších poloh očekáváme v neděli 8. 6. 2025 střední riziko, v nejteplejších oblastech Čech vidíme zmíněné vysoké riziko a teploty mezi 27 a 30 stupni,“ říká Eva Svobodová Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe, jehož odborníci za tvorbou a provozem webu stojí. 

Jelikož se jedná o poměrně vzdálenou předpověď, může se při jejím zpřesňování riziko snižovat, ale také zvyšovat. Pro chovatele má význam v tom, že ví o tom, že se riziko objevilo a je třeba mu věnovat pozornost. Mapy rizika se na základě předpovědních modelů aktualizují čtyřikrát denně.

Web Agrorisk.cz již několik let varuje před riziky počasí i různých škůdců pěstitele polních plodin či ovocných stromů a nyní tvůrci přidali tři nová rizika. Kromě rizika teplotního stresu pro skot je to také riziko teplotního stresu pro člověka a riziko teplotního stresu pro ryby v rybnících v závislosti na teplotě vody. Teplotní stres je fenomén, jehož vliv zesiluje s postupující klimatickou změnou. U dojnic se vystavení tepelnému stresu projevuje klesající produkcí a kvalitou mléka. Má také nepříznivý dopad na reprodukci a výskyt mastitid, tedy zánět mléčných žláz. Riziko pro ryby roste postupně, protože voda se ohřívá pomaleji než vzduch. „Z hlediska chovu ryb je teplota vody významný faktor ovlivňující nasycení vody kyslíkem, vyšší teplota zvyšuje také podíl toxické formy amoniakálního dusíku,“ uvádí vědkyně.

Vědci dlouhodobě upozorňují na to, že roste počet dnů s teplotami nad 30 stupňů Celsia, roste počet tropických nocí a prodlužuje se trvání horkých vln, obzvláště ve velkých městech.

 

Zdroj: RECETOX, Akademie věd ČR 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz
Kategorie: Věda