
Přinášíme přehled nejsdílenějších vědeckých článků na sociálních sítích za březen. Co se z něj dozvíte? Že i mírný otřes mozku může snížit šanci na vysokoškolské vzdělání, že incelové se cítí více odsuzováni, než ve skutečnosti jsou, nebo že „Pro-life“ postoj může být částečně motivován snahou omezit příležitostný sex.
1. Pocit Božího odpuštění může snižovat ochotu se omluvit, naznačuje studie
Pocit, že nám Bůh odpustil, může snížit pravděpodobnost, že se budeme chtít omluvat. Boží odpuštění totiž může naplnit vnitřní potřebu člověka po vyrovnání, a tím snížit jeho ochotu se omluvit. Zjištění byla konzistentní napříč křesťanskými, židovskými i muslimskými účastníky.
Více informací naleznete zde.
2. TikTok šíří zavádějící informace o ADHD
Misinformace o ADHD na TikToku ovlivňují vnímání mladých dospělých. Analýza stovky nejsledovanějších videí na TikToku týkajících se ADHD odhalila, že méně než polovina tvrzení o příznacích skutečně odpovídá klinickým směrnicím pro diagnostiku ADHD.
Více informací naleznete zde.
3. Fyzická přitažlivost dominuje online seznamování bez ohledu na pohlaví
Fyzická přitažlivost výrazně převyšuje ostatní vlastnosti v úspěšnosti online seznamování – mnohem více než jakýkoli jiný rys, jako je inteligence, výška nebo povolání. Pozoruhodné je, že muži a ženy tyto vlastnosti hodnotili téměř totožně, což zpochybňuje dlouhodobě zakořeněné představy o rozdílech mezi pohlavími v preferencích při výběru partnera.
Více informací naleznete zde.
4. I mírný otřes mozku může snížit šanci na vysokoškolské vzdělání
Nová studie zjistila, že dítě, které prodělalo otřes mozku – i mírný – má o 15 % nižší pravděpodobnost, že v dospělosti nastoupí na vysokou školu. Studie upozorňuje na dlouhodobý dopad traumatického poranění mozku na schopnost učení, bez ohledu na jeho závažnost.
Více informací naleznete zde.
5. Nová verze ChatGPT vykazuje posun k pravicovým postojům
ChatGPT se politicky posouvá doprava – novější verze tohoto modelu vykazují znatelný posun směrem k pravicovým postojům.
Více informací naleznete zde.
6. ADHD u partnera zvyšuje u žen riziko deprese, pravidelná léčba však pomáhá
Ženy ve vztazích s muži, u nichž bylo diagnostikováno ADHD, zažívají vyšší míru deprese a nižší kvalitu života. Ženy, jejichž partneři užívali pravidelně medikaci na ADHD, uváděly vyšší kvalitu života než ty, jejichž partneři byli v léčbě nedůslední.
Více informací naleznete zde.
7. „Pro-life“ postoj může být částečně motivován snahou omezit příležitostný sex
Studie zjistila, že lidé zastávající postoj „pro-life“ jsou částečně motivováni snahou zabránit příležitostnému sexu. Odpor k interrupcím tedy není založen výhradně na otázce posvátnosti života, ale může být alespoň zčásti motivován snahou odrazovat od neformálních sexuálních vztahů.
Více informací naleznete zde.
8. Narcistní muži vítají i negativní drby – berou je jako důkaz vlastní důležitosti
Většina lidí nemá ráda, když se o nich klepe – až na narcistní muže, kteří vítají i negativní drby. Zdá se, že vnímají klepy jako potvrzení své společenské důležitosti, bez ohledu na to, zda jsou laděny pozitivně nebo negativně.
Více informací naleznete zde.
9. Incelové se cítí více odsuzováni, než ve skutečnosti jsou
Podle nedávné studie incelové výrazně přeceňují míru, do jaké je společnost viní za jejich problémy, a zároveň podceňují úroveň soucitu, kterou k nim ostatní cítí.
Více informací naleznete zde.
10. Genderově afirmativní hormonální léčba snižuje riziko deprese u transgender osob
Nová studie ukazuje, že transgender lidé, kterým byly předepsány genderově afirmativní hormony, mají výrazně nižší riziko deprese. Výzkumníci se domnívají, že to souvisí jak s fyziologickými změnami způsobenými hormony, tak s úbytkem genderové dysforie, což vede k lepšímu sociálnímu fungování.
Více informací naleznete zde.
Přehled zpracován ke dni: 2. 4. 2024
Texty jsou sumarizovány do čtivé podoby, a zjednodušený popis ve formě popularizačního sdělení nemusí být přesný, zájemce o bližší informace proto odkazujeme níže na samotné studie. Titulky obsah textů taktéž zjednodušují a nejsou verifikovány s jinými studiemi, zda jejich sdělení je opravdu pravdivé. Výsledky zmiňovaných studií stejně jako použité metody mohou být podrobeny kritice. Nemusí se také jednat o top vědecké objevy ve smyslu přelomových poznatků v oborech, ty často nevzbuzují takovou pozornost na sítích, ale pro aplikační či teoretickou rovinu mohou být důležitější.
Analýza je vyhotovena na základě nejlépe hodnocených příspěvků v největším vědeckém fóru na americké sociální síti Reddit. V některých případech může být žebříček modifikován a vybrán jiný výzkum či se žebříček může změnit od data publikace článku (žebříček je pravidelně aktualizován). Odkazy na studie a redditové žebříčky zde. O síti Reddit si můžete přečíst zde.
- Autor článku: ano
- Zdroj: VědaVýzkum.cz