Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Přinášíme přehled nejsdílenějších vědeckých článků na sociálních sítích za únor. Co se v něm dozvíte? Přečtete si o dívce, která v děloze podstoupila genovou léčbu spinální svalové atrofie, o tajných přísadách hasicích přístrojů, které mohou být toxické, nebo o tom, že lék na hubnutí Wegovy také snižuje chuť na alkohol.

1. Učitelé varují před vlivem misogynních influencerů na žáky

Učitelé ve Velké Británii mají stále větší obavy z vlivu misogynních influencerů, jako je Andrew Tate nebo hnutí incelů, na své žáky. Celkem 90 % učitelů na středních školách a 68 % učitelů na základních školách uvedlo, že by jejich školy ocenily výukové materiály zaměřené na řešení tohoto typu chování.

Více informací naleznete zde.

2. Pohyb pomáhá snižovat závislost na internetu i psychické obtíže

Vědci v Číně zjistili, že pohyb pomáhá snižovat příznaky závislosti na internetu. Kromě toho bylo prokázáno, že fyzická aktivita zmírňuje úzkost, osamělost, stres, pocity nedostatečnosti a únavu, stejně jako deprese, a zároveň zlepšuje celkové duševní zdraví.

Více informací zde.

3. První úspěšná léčba spinální svalové atrofie ještě před narozením

Dvouapůlletá dívka nevykazuje žádné známky vzácného genetického onemocnění poté, co se stala prvním člověkem léčeným genově cíleným lékem již v děloze. Spinální svalová atrofie, onemocnění motorických neuronů, byla u dítěte účinně zastavena a dívka nejeví žádné příznaky nemoci.

Více informací najdete zde.  

4.  „Ick efekt“ častěji vyvolává chování než vzhled, čtvrtina vztahů končí okamžitě

„Ick“ je náhlý pocit odporu vůči partnerovi, často kvůli drobnostem, v českém jazyce by se dal nazvat jako „fuj” nebo „ble pocit”. Studie ukázala, že fyzický vzhled je méně častým spouštěčem tohoto jevu než chování nebo osobnost. Celkem 64 % lidí uvedlo, že tento pocit zažili, a 26 % kvůli němu vztah okamžitě ukončilo. Pravděpodobnost vzniku „ick efektu“ zvyšuje narcismus a perfekcionismus.

Více informací naleznete zde.

5. Pozitivní „dozvuk“ sexu trvá až 24 hodin, odmítnutí má dlouhodobější dopad

Studie naznačuje, že sex může poskytnout dlouhodobější posílení spokojenosti ve vztahu, který přesahuje samotný akt. Pozitivní „dozvuk“ sexu může přetrvávat nejméně 24 hodin, zejména pokud je sex vzájemným rozhodnutím nebo iniciativou jednoho z partnerů. Naopak sexuální odmítnutí může mít negativní dopad, který trvá několik dní.

Více informací naleznete zde.

6. Studie odhalila toxické kovy v hasicích prostředcích, jejich složení USA tají

Americká vláda a výrobci chemikálií označili až 20 % složek prostředků na hašení požárů za „obchodní tajemství“ a vyňali je z nutnosti je zveřejnit. Nová studie však zjistila, že tyto látky jsou významným zdrojem znečištění životního prostředí a obsahují toxické těžké kovy v koncentracích až 3 000krát vyšších, než jsou limity pro pitnou vodu.

Více informací naleznete zde.

7. Ženě našli v mozku parazitické červy po cestách do tří asijských zemí

Třicetiletá žena, která navštívila tři oblíbené destinace, se stala lékařskou záhadou poté, co jí lékaři v mozku objevili příznaky napadení parazitickými červy známými jako „krysí plicní červ“. Během svých cest jedla pouliční jídlo v Bangkoku, syrové sushi v Tokiu a v Honolulu si dopřála další sushi, salát a koupání v oceánu.

Více informací naleznete zde.  

8. Australským teenagerům chybí v sexuální výchově důraz na vztahy a empatii

Australští teenageři uvádějí, že sexuální výchova je nepřipravuje na skutečné vztahy. Podle nich se výuka příliš soustředí na právní definice a prevenci rizik, místo aby je vybavila praktickými dovednostmi v oblasti komunikace, empatie a emočního propojení.

Více informací naleznete zde.

9. Semaglutid výrazně snižuje konzumaci alkoholu

První klinická studie svého druhu zjistila, že lék na hubnutí semaglutid, prodávaný pod obchodním názvem Wegovy, snížil množství konzumovaného alkoholu přibližně o 40 % a výrazně potlačil touhu po alkoholu.

Více informací naleznete zde.

10. FDA schválila Suzetrigin – první neopioidní lék proti bolesti po desetiletích

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil Suzetrigin, první neopioidní lék proti bolesti za několik desetiletí. Poskytuje úlevu na úrovni opioidů, ale bez rizika závislosti, sedace nebo předávkování. Nová studie popisuje jeho farmakologii a mechanismus účinku (tento článek byl mezi 10 nečtenějšími i v lednovém přehledu, pozn. red.).

Více informací naleznete zde.

Přehled zpracován ke dni 3. 3. 2025


Texty jsou sumarizovány do čtivé podoby, a zjednodušený popis ve formě popularizačního sdělení nemusí být přesný, zájemce o bližší informace proto odkazujeme níže na samotné studie. Titulky obsah textů taktéž zjednodušují a nejsou verifikovány s jinými studiemi, zda jejich sdělení je opravdu pravdivé.Výsledky zmiňovaných studií stejně jako použité metody mohou být podrobeny kritice. Nemusí se také jednat o top vědecké objevy ve smyslu přelomových poznatků v oborech, ty často nevzbuzují takovou pozornost na sítích, ale pro aplikační či teoretickou rovinu mohou být důležitější.

Analýza je vyhotovena na základě nejlépe hodnocených příspěvků v největším vědeckém fóru na americké sociální síti Reddit. V některých případech může být žebříček modifikován a vybrán jiný výzkum či se žebříček může změnit od data publikace článku (žebříček je pravidelně aktualizován). Odkazy na studie a redditové žebříčky zde. O síti Reddit si můžete přečíst zde.

  • Autor článku: ano
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz
Kategorie: Věda