Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

V prostorách Francouzského institutu v Praze byly ve čtvrtek 2. července 2020 již po šestadvacáté předány ceny Francouzského velvyslanectví, které jsou každoročně udělovány mladým talentovaným vědcům. K tradičním šesti oblastem letos přibyla ještě cena sedmá, udělovaná za výzkum v oblasti životního prostředí.

Francouský vevyslanec Roland Galharague

Soutěže se v letošním roce zúčastnilo celkem 66 kandidátů mladších 33 let, které nominovala vysoká škola či Akademie věd na základě kvality jejich výzkumné práce v rámci doktorandského studia. O výsledcích rozhodovalo 7 komisí tvořených 45 českými a francouzskými profesory a badateli. Z navržených mladých vědkyň a vědců porota nakonec vybrala 26 laureátů. Tři vítězové v každé kategorii obdrželi finanční prémii, dvěma nejlepším v každé kategorii je pak nabídnuta možnost strávit měsíc ve Francii v laboratoři dle vlastního výběru.

Hlavní ceny ve svých kategoriích obdrželi Michaela Krafčíková (chemie), Lenka Kotrchová (farmacie), Michael Svatoň (lékařství), Jitka Kostková (počítačové vědy), Marek Matas (jaderný výzkum), Lea Petříková (humanitní a společenské vědy) a Vojtěch Kouba v letos poprvé udělované ceně za výzkum v oblasti životního prostředí a klimatu.

Úvodního slova se ujal francouzský chemik a držitel Nobelovy ceny za chemii Jean-Marie Lehn, z jehož iniciativy se ocenění už dvacet šest let uděluje. Na letošní předávání se ale kvůli pandemii koronaviru nemohl dostavit osobně, promluvil proto k laureátům prostřednictvím videohovoru. Ve svém projevu vyjádřil lítost nad tím, že se nemůže zúčastnit slavnostního ceremoniálu předávání cen a zdůraznil důležitost vědy pro společnost. Předávání cen byl přítomen kromě zástupců sponzorů i velvyslanec Francie v České republice Roland Galharague.

Jean Marie Lehn

Zpočátku se ocenění udělovalo pouze v oblasti chemie. V minulých letech si cenu v této oblasti odnesl například Michal Kolář. Netrvalo ale dlouho a začaly přibývat další obory. V roce 1999 to byla Cena Sanofi, která se uděluje za oblast farmacie. Mezi laureáty této ceny patří mimo jiné Kateřina Vávrová nebo Tomáš Ertych. Rok poté následovala Cena Alberta Schweitzera za lékařství, kterou získal například Marek Mráz. Od roku 2011 se uděluje také Cena Becquerel za jaderný výzkum, kterou mimo jiné získala Petra Suchánková, a Cena Josepha Fouriera za počítačové vědy, mezi jejíž laureáty patří i Michal Čáp. Až do aktuálního ročníku byla nejmladší cenou udělovanou francouzským velvyslanectvím Cena Jacquese Derridy za společenské a humanitní vědy, jejímž laureátem je mimo jiné Václav Walach.

Laureáti Jacques Derrida Prize

Od letošního roku ale k Cenám Francouzského velvyslanectví přibyla sedmá kategorie, a to v oblasti výzkumu životního prostředí a klimatu. Letos poprvé udělená cena nese příznačný název Make Our Planet Great Again. Hlavní cenu v této kategorii získal Vojtěch Kouba z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Sponzorem nově udělované ceny je francouzská obchodní banka BNP Paribas, za níž cenu předal Florian Kollaru. „U některých vědeckých cen si většina z nás neumí představit jejich uplatnění v praktickém životě. Výzkum je ale velmi cenný pro vědění jako takové, jak zdůraznil Jean-Marie Lehn ve svém úvodním slovu. Je proto nutné, abychom podporovali výzkum ve všech oblastech, i když mu přesně nerozumíme. Chtěl bych tedy všem vědcům poděkovat za to, co pro společnost dělají.“ Řekl během slavností ceremonie Florian Kollaru.

 

Přečtěte si také rozhovory s laureáty Cen Francouzského velvyslanectví, které vyšly v publikaci k loňskému pětadvacátému výročí těchto cen a které byly postupně zveřejňovány na našem portále.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (SA)

Fotografie: Francouzský institut v Praze

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Z domova