Ve čtvrtek 5. 10. 2023 uspořádalo Středočeské inovační centrum (SIC) mezinárodní konferenci o inovačním podnikání JAK NA INOVACE?. Proběhla v centru BIOCEV pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové. Účastnilo si jí více než 100 podnikatelů, vědců, výzkumníků a dalších klíčových hráčů inovačního ekosystému.
Mezi excelentními spíkry nechyběl poradce prezidenta ČR David Marek či špičkový konzultant z Izraele Santiago Ini. Celkem 15 odborníků nabídlo svůj vhled do klíčových technologických trendů současnosti a v rámci kulatých stolů i své tipy, jak úspěšně financovat startupy a inovativní projekty.
„Těším se, že si každý účastník odnese konkrétní inspiraci do své firmy nebo výzkumné organizace, která mu pomůže s technologickými inovacemi pracovat nově a lépe,“ pronesl v úvodním slově Pavel Jovanovič, ředitel SIC, které za osm let své existence podpořilo tři sta inovativních firem ve Středočeském kraji (SČK) a řadě z nich pomohlo nastartovat úspěšnou spolupráci s vědecko-výzkumnými pracovišti. „Jsme moc rádi, že se na půdě SČK podařilo vytvořit velice dobré vědecké podhoubí a že jsme v blízké spolupráci se SIC položili dobré základy do budoucnosti,“ doplnil Pavel Martásek, ředitel hostitelského centra BIOCEV, které účastníkům konference otevřelo své špičkové biomedicínské laboratoře. Výsledky z nich směřují do aplikovaného výzkumu a vývoje nových léčebných postupů proti rakovině, cukrovce a dalším závažným onemocněním.
Účastníky největší konference ve Středočeském kraji o technologickém rozvoji a financování inovací přivítal za SČK náměstek hejtmanky pro oblast financí a dotací Michael Kašpar. „Středočeský kraj se snaží inovace i SIC výrazně a důstojně podporovat. Sami se snažíme například robotizovat dotační řízení v SČK a před pár týdny jsme byli prvním krajem v ČR, který přijal směrnici o využívání AI nebo o kybernetické bezpečnosti nemocnic a dalších veřejných institucí,“ uvedl.
Jak na inovace? Svět se mění a my s ním!
Téma konference otevřela asi nejznámější česká popularizátorka AI Sara Polak, která se věnovala dopadu technologií na aktuální společnost. „Inovace jsou pro mě o evolučním přemýšlení ‒ jak používat správný nástroj na správný problém. Nejde o to slepě následovat sexy trendy, ale řešit reálné problémy. AI sama o sobě nikoho nespasí, ale vzdělávání v digitální gramotnosti (aby lidé uměli nové nástroje používat) bude v jádru naší inovační budoucnosti,“ zdůrazňuje Sara Polak, Visiting Research Fellow na Oxfordu a Vedoucí výzkumné skupiny CCHAOS na FIT ČVUT.
Přínos inovací pro rozvoj české ekonomiky vyzdvihl hlavní ekonom společnosti Deloitte Czech Republic David Marek, která je na lokální i globální úrovni jedničkou v poradenském byznysu. „Inovace jsou pro nás alfa a omega každodenního života. Deloitte je mezinárodně konkurenceschopný právě díky spolupráci s technologickými firmami, adopci nových technologií a inovacím,“ konstatoval poradce prezidenta ČR, podle něhož se české ekonomika zřejmě nachází v bodě zlomu. „Prošla si sérií šoků a obnažují se v ní dlouhodobé problémy. Je třeba změnit její charakter právě prostřednictvím inovací – proměnit ji na ekonomiku s vyšší přidanou hodnotou, která je orientovaná na práci hlavou, ne na práci rukama,“ zdůraznil David Marek s tím, že aby se česká ekonomika opět dostala do kondice, jsou nezbytné investice do inovativních oblastí jako je digitalizace, automatizace a robotizace.
Víte, že AI bude do roku 2028 ovládat 40 % naší produktivity? Patříte mezi 15 % lidí, kteří s ní už aktivně pracují? Reálné přínosy Large Languages Models umělé inteligence vyzdvihla ve své prezentaci výkonná ředitelka Czechitas Senta Čermáková. Kvalitní podnikatelskou vizi opřenou o vědu, výzkum a inovace zdůraznil Tomáš Těthal, CEO holdingu IQS Group, který své unikátní technologie zaměřené na řízenou architekturu hmoty v nanoměřítku aplikuje v průmyslu i lékařství.
Jak využít vědu a výzkum pro konkurenceschopnost firmy?
Právě tomuto tématu se věnovala odpolední panelová diskuze s pěticí úspěšných odborníků na transfer technologií a přenos výzkumu do reálného businessu. Centrum Brain4Industry (B4I), které sdružuje inovativní firmy, akademické ústavy a SIC, zastupoval v debatě jeho CEO Andrej Chrzanowski, který je zároveň ředitelem digitálního inovačního centra B4I v Dolních Břežanech. V něm si mohou zejména malé a střední firmy otestovat pokročilé výrobní technologie a s jistotu se rozhodnout, zda se jim vyplatí do umělé inteligence, rozšířené či virtuální reality nebo třeba do 3D skenování investovat. Evropské inovační centrum firmy Eaton zastupoval manažer jeho industriální sektoru Luboš Tomiška. Za špičkové laserové centrum HiLASE vystoupil vedoucí oddělení průmyslových aplikací laserů Jan Brajer. Pohled tradiční, ale vysoce inovativní strojírenské společnosti BENEŠ a LÁT a.s. vnesl do debaty její CFO Jan Lát.
Jednu z nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední Evropě BigHub s.r.o. reprezentoval její spoluzakladatel Tomáš Hubínek. BigHub se zaměřuje na datovou analytiku, umělou inteligenci a datové inženýrství a její algoritmy pomáhají zvyšovat efektivitu řady českých i globálních společností. Jaké best practice nabízí firmám, které chtějí být podobně úspěšné? „U nás jsou inovace naprosto klíčové. Abychom mohli inovovat byznys našich klientů, neustále sledujeme nejnovější trendy v oblasti AI, které publikují velké americké společnosti jako je Google či Facebook, případně americké univerzity. Nejnovější výzkum pak skrze technologie pomáháme přenést klientům do jejich podnikání,“ vysvětluje Tomáš Hubínek. „Hlavně je třeba inovace hledat a naslouchat svým zaměstnancům a jejich potřebám. A potom, když už nějaký business case vznikne, tak ho správně definovat,“ uzavírá spoluzakladatel, COO a Solution Architekt BigHubu.
Paralelně s panelovou diskuzí využili účastníci i exkluzivní možnosti načerpat konkrétní rady a tipy od špičkových odborníků na financování startupů a inovačních projektů. Jejich konkrétním business cases se věnoval hlavní stratég investiční skupiny Depo Ventures Michal Ciffra, ředitel Newton University Angel Fund Michal Tesař, CEO platformy pro crowdfunding investování Fingood Vít Endler, lídr venture kapitálového programu České spořitelny Seed Starter Jiří Skopový a zástupkyně ředitele TA ČR Eva Brožová. Celou konferenci moderoval Vojtěch Koval.
Zdroj: Středočeské inovační centrum
- Autor článku: ne
- Zdroj: Středočeské inovační centrum