Dne 10. 4. 2024 proběhl tiskový brífink při příležitosti oficiálního uvedení do úřadu nového generálního ředitele státní agentury CzechInvest Jana Michala. Při mediálním setkání byli přítomni Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu, a Petr Očko, dosavadní ředitel CzechInvestu, který aktuálně setrvá na pozici vrchního ředitele Sekce digitalizace a inovací Ministerstva průmyslu a obchodu.
„Česká republika vstupuje do nové etapy – formulujeme novou hospodářskou politiku a rozpracována je i celá řada zajímavých projektů. Pevně věřím, že v této souvislosti začíná i nová éra pro agenturu CzechInvest, která do budoucna významně pomůže v modernizaci české ekonomiky. Svět se rychle a dynamicky mění a naším úkolem není proti těm změnám bojovat, ale naopak je využít ve svůj prospěch. Klíčovou úlohu agentury CzechInvest tak vidím v zastávání role hlavního hráče ve využívání inovací k posílení české ekonomiky. S těmito změnami, které ve světě probíhají, se mění i struktura přicházejících investic. Jedná se o sofistikované projekty, které reagují na nejnovější technologické trendy, a tím vytvářejí úplně nové nároky na ČR, která má o spolupráci s takovými investory zájem. Roste důraz na kvalifikaci pracovní síly i na technologickou vyspělost a kvalitu podnikatelského prostředí. Tomu, kdo dokáže na tuto změnu vhodně reagovat, se otvírá velká příležitost nejen v podobě nové a velmi vysoké přidané hodnoty a kvalifikovaných pracovních míst, ale také i v modernizaci ekonomiky,“ uvedl setkání ministr průmyslu a obchodu (MPO) Jozef Síkela, který ve svém proslovu nezapomněl zmínit jednu z iniciativ vlády související s modernizací ekonomiky – nedávnou novelu zákona o investičních pobídkách, jež vstoupila v účinnost 13. ledna 2024.
Novela zákona o investičních pobídkách vytváří efektivnější a transparentnější systém
Zmíněnou změnu zákona, která cílí – podle slov ministra Síkely – na podporu investic skrze „efektivnější a transparentnější systém“, připravilo MPO ve spolupráci právě s CzechInvestem. Samotnou novelou bylo docíleno urychlení schvalování žádostí, a to díky zrušení povinnosti předkládat vládě k projednání každou žádost o investiční pobídku.
Podpora dále cílí na projekty s vyšší přidanou hodnotou, jež budou přispívat k naplňování energetických cílů českého hospodářství a energetické soběstačnosti země. Na rozdíl od nestrategických pobídek, které z hlediska schvalování podléhají MPO a dotčeným resortům, však o strategických pobídkách, jež si kromě slevy na dani nárokují i dotaci, bude i nadále rozhodovat vláda.
Nastávající cíle CzechInvestu: prioritizace strategických investic
V souvislosti s nejbližšími výhledy do budoucna Jozef Síkela dále zdůraznil klíčovou roli strategických investic, jež podléhají dlouhodobým globálním trendům a generují vysokou přidanou hodnotu. Ty jsou podle ministra průmyslu a obchodu do budoucna zásadní pro udržení, podporu a růst České republiky.
„Není žádným tajemstvím, že přikládáme obzvlášť velkou důležitost možnosti propojit oblast výroby moderních energeticky účinných čipů, výroby baterií do elektromobilů s naším velmi rozvinutým automobilovým průmyslem. Byl bych rád, kdyby se právě nový ředitel Jan Michal na využití této příležitosti společně s celým týmem CzechInvestu ještě více zaměřil,“ uvedl Jozef Síkela.
Zmíněnou prioritizaci investic do strategických odvětví a inovací potvrdil i nový generální ředitel CzechInvestu Jan Michal s odkazem na skutečnost, že se touto cestou vydávají právě nejvyspělejší státy světa.
„CzechInvest drží v rukou unikátní nástroje a kontakty na klíčové aktéry doma i v zahraničí. Musíme proto rozvíjet kvalitní podnikatelské prostředí a hledat nové příležitosti, abychom přilákali nové investory a motivovali ty stávající k další expanzi s vyšší přidanou hodnotou,“ doplnil slova Jozefa Síkely nový generální ředitel CzechInvestu, který kromě poděkování svému předchůdci Petru Očkovi – se kterým podle vlastních slov bude dále úzce spolupracovat – zároveň ve svém proslovu zmínil, že se chce zaměřit na důsledky nové geopolitické situace. Cíl v této souvislosti spatřuje v posílení ekonomické bezpečnosti Česka v oblasti kritických hodnotových řetězců či v posílení obranného průmyslu.
Rozvoj v oblasti podpory startupů
Skloňovaným tématem byla i podpora startupů. V této oblasti proběhla již v únoru letošního roku akce pořádaná CzechInvestem ve spolupráci s předními českými investory, venture kapitálovými právníky a experty Investiční akademie pro startupy. V rámci této akce se účastníci měli možnost naučit prostřednictvím série workshopů, jak startup nastavit na investiční strategii.
Podle Výroční zprávy Czechinvestu za rok 2023 plánuje státní agentura v této oblasti dále projekt Akcelerace startupů, tedy podporu pro zahraniční expanzi těchto subjektů.
Dosavadním úspěšným projektem CzechInvestu v tomto směru je i Technologická inkubace, v rámci které budou i nadále vyhlášeny další výzvy. Iniciativa MPO dala vzniknout i Digitálnímu regulatornímu sandboxu. Ten poskytne vybraným účastníkům – startupům a spin-offům ve fin-tech oblasti – podporu ve formě rozsáhlého poradenství.
Posílení a udržování stávajících vztahů je podle nového generálního ředitele dalším z nejbližších cílů
„Další prioritu vidím v posílení dialogu s klíčovými ekonomickými aktéry – ať už to jsou podnikatelské svazy, sociální partneři, odborná veřejnost, či místní velvyslanci z hlediska napojení na zahraniční investory,“ uvedl budoucí cíle Jan Michal s doplněním, že první kontakty s těmito aktéry již navázal a kontinuálně je bude i nadále rozvíjet.
V návaznosti na tyto aktivity vidí Jan Michal jako součást své mise rovněž zviditelnění CzechInvestu v regionech ČR. Na setkání uvedl, že v rámci svých prvních cest jeho kroky směřují do Ostravy.
„V nejbližší době se také budu chtít setkat se zástupci regionálních kanceláří CzechInvestu a zahájit diskusi o dalších výzvách a úkolech,“ nastínil své první kroky Jan Michal.
Autor: Jan Michal (Vědavýzkum.cz)
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz