Nové technologické trendy a významné společenské výzvy zásadně ovlivňují výzkumnou a inovační politiku České republiky. Díky podpoře výzkumu a inovací je možné na tyto trendy včas reagovat a zvyšovat tak konkurenceschopnost české ekonomiky. Rychlý vývoj odráží Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v Národní výzkumné a inovační strategii pro inteligentní specializaci ČR (Národní RIS3).
Technologické centrum Praha (TC) připravilo Aktuální analýzu výzev v oblasti šíření inovací a digitalizace a návrh zaměření priorit Národní RIS3 strategie po roce 2025. V rámci této analýzy TC identifikovalo klíčové technologické trendy a společenské výzvy, kterým bude Česko čelit. Patří mezi ně adaptace na změny klimatu, demografické změny, energetická transformace, důvěra v demokracii a digitální transformace. Analýza vznikla v rámci zakázky, která byla podpořena z OP Technická pomoc.
„Česká republika musí reagovat na velké společenské výzvy a významné technologické trendy a zajistit, aby byly využity dostupné výzkumné a aplikační kapacity v ČR. Například dynamický rozvoj v oblasti digitalizace, umělé inteligence, transformace energetiky či biotechnologií, může být příležitostí pro naše výzkumné týmy a inovační firmy, “ říká vrchní ředitel sekce digitalizace a inovací Petr Očko.
Analýza definuje pět dlouhodobých společenských výzev a hlavní progresivní technologie, které by měly představovat klíč k řešení výše zmíněných výzev: pokročilé výrobní a materiálové technologie, biotechnologie, digitální technologie a informační a komunikační technologie. Kvantitativní analýza ukázala nejvyšší aktivitu v oblasti umělé inteligence a informačních technologií. Největší podporu získala fotonika, biotechnologie, umělá inteligence, blockchain a kybernetická bezpečnost. V řešení společenských výzev hrají klíčovou roli digitální, informační a komunikační technologie, které přispívají zejména k posílení důvěry v demokracii a urychlení digitální transformace. Pokročilé materiálové technologie nejvíce přispívají k řešení společenské výzvy energetická transformace.
„Národní strategie umělé inteligence (NAIS) je klíčová pro rozvoj a implementaci umělé inteligence v České republice. Jsme rádi, že tento strategický dokument z dílny MPO, který v nedávné době schválila vláda, reflektuje technologické trendy identifikované ve zpracované analýze,“ konstatuje Daniel Všetečka, ředitel odboru Digitální ekonomiky a chytré specializace.
Závěry analýzy ministerstvo využije jako podklad pro aktualizaci Národní RIS3 strategie a definici dalších misí. „Národní RIS3 tým využije závěry a doporučení analýzy k prohloubení implementace existujících dvou misí, konkrétně se jedná o „Zefektivnění materiálové, energetické a emisní náročnosti ekonomiky“ a „Posílení odolnosti společnosti proti bezpečnostním hrozbám,“ říká vedoucí oddělení Strategie inteligentní specializace Tomáš Holinka a dodává: „Hlavním úkolem bude rozšíření přístupu orientovaného na mise i k řešení dalších identifikovaných společenských výzev. Otevírá se prostor ke vzniku dalších tří misí, reagujících na společenské výzvy Adaptace na změny klimatu, Připravenost na demografické změny a stárnutí obyvatel a Technologická a digitální transformace společnosti.“
Další informace nejen k RIS3 strategii jsou na webu RIS3.cz.
Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu
- Autor článku: ne
- Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu, RIS3