Nadace Experientia se připojuje k iniciativě společnosti IOCB Tech a daruje českým vědcům 1 milion korun na boj s koronavirem. Peníze ze soukromé nadace založené manželi Dvořákovými, budou rovným dílem rozděleny mezi Ústav molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Think Tank IDEA při CERGE-EI.
“Od počátku jsme cítili občanskou povinnost přispět na boj s koronavirem. Po konzultaci s koordinátorem akademických pracovišť pro testování na koronavirus Janem Konvalinkou jsme si upřesnili, kde bude naše podpora aktuálně nejpotřebnější a tam ji také urychleně pošleme,” říkají zakladatelé Nadace Experientia manželé Dvořákovi.
Peníze od Nadace Experientia poputují jednak na Ústav molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kde se tým Mariána Hajdúcha aktuálně věnuje vývoji a optimalizaci diagnostických metod spojených s přípravou vzorků na testování na onemocnění COVID-19 a dále pochopení molekulární podstaty rezistence mladších jedinců na infekci koronavirem. “Pochopení tohoto fenoménu nám umožní identifikovat rizikové jedince v populaci a případně využít těchto znalostí pro cílenou farmakologickou intervenci, která zvýší odolnost seniorů vůči tomuto infekčnímu onemocnění,” vysvětluje Hajdúch (rozhovor s ním čtěte zde).
Druhým příjemcem mimořádného daru Nadace Experientia bude Think Tank IDEA při institutu CERGE-EI (společného akademického pracoviště Národohospodářského ústavu AV ČR a Univerzity Karlovy), který se v rámci nové výzkumné agendy ‘IDEA anti Covid-19‘ zabývá otázkami, jakými jsou zvýšení efektivity/optimalizace testování populace ve vazbě na technologické postupy testování; epidemiologického modelování i ve vztahu k demografické struktuře; předvídání vývoje epidemie ve vztahu k optimálnímu časování vládních restrikcí a ekonomické a sociální pomoci, včetně dopadů na chod školství a vzdělávání. “Zřetelně se totiž ukazuje, že v ČR chybí dostatečně kvalitní know-how k efektivnějšímu řešení řady problémů spojených s epidemií. Jeho vytvoření nezbytně vyžaduje úzké propojování poznatků přírodních věd na straně jedné a matematiky, statistiky, ekonometrie, ekonomie a behaviorálních věd na straně druhé,” popisuje Daniel Münich, vedoucí skupiny IDEA při CERGE-EI.
“Jsem velice vděčný Nadaci Experientia za tuto iniciativu. Jeden milion korun je pro vědecká pracoviště velká částka a bude mít samozřejmě funkci finanční, ale ještě větší funkci symbolickou,” říká koordinátor akademických pracovišť pro testování na koronavirus Jan Konvalinka z Univerzity Karlovy a Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.
Zdroj: Nadace Experientia
redakčně upraveno
- Autor článku: ne
- Zdroj: Nadace Experientia