Letos již podesáté vyhlásila Nadace Experientia vybrané mladé vědce a vědkyně, kteří získají stipendium na vycestování do zahraničí. Letos do Švýcarska a Kalifornie vyjedou Anna Poryvai a Michal Šimek.
Nadace Experientia slaví jubilejní 10. ročník soutěže o stipendium na zahraniční stáž. Na letošní Experientia Day proto pozvala všechny dosavadní stipendisty, stipendistky i držitele start-up grantů. V rámci dne s Experientií 30. června 2022 zazněla vědecká přednáška Herberta Waldmanna z Max Planck Institutu v Dortmundu na téma Pseudo-Natural Products – Chemical Evolution of Natural Product Structure nebo panelová diskuse na téma ERC grantů s jejich úspěšnými držiteli.
Především ale byli vyhlášeni stipendisté pro rok 2022, kterými se stali Anna Poryvai a Michal Šimek.
Věda nemá limity
Mladá vědkyně Anna Poryvai z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR získává od Nadace Experientia stipendium ve výši 1 050 000 Kč, díky kterému stráví rok na švýcarské École Polytechnique Fédérale de Lausanne ve skupině Sandrine Gerber. „Chceme vyvinout nový biosenzor, díky kterému budeme schopni na jednom vzorku slin prozkoumat přítomnost různých patogenů, a tím pádem určit přesnou diagnózu nemoci,” popisuje svůj projekt oceněná vědkyně.
Jejím cílem je vyvinout nový biosenzor, který by odstranil nedostatky stávajících RT-PCR a antigenních testů. Ze vzorku slin izolovaná RNA bude v novém biosenzoru procházet speciální membránou pokrytou unikátní sondou. V případě, že bude vzorek obsahovat virové částice, RNA se spojí se sondou, a bude tak možné rychle a spolehlivě detekovat nemoc. „Výhodou nového biosenzoru je to, že na jednom vzorku můžeme prozkoumat přítomnost různých patogenů, a tím pádem určit přesnou diagnózu,” vysvětluje Anna Poryvai.
Praktická využitelnost vlastního výzkumu je pro ni osobně důležitá. „Vycházím z toho, že ve vědě bychom se měli řídit dvěma přístupy: buď máme otázku, na kterou chceme odpovědět, anebo vyvíjíme něco, kde víme, za jakým účelem to děláme,“ vysvětluje. Cílem ale podle ní mohou být i aplikace, které si dnes třeba ani neumíme představit. Takové, které se na základě dnešních výzkumů objeví třeba až sto let. „Vnímám to tak, že nás brzy čeká velká krize energetická, finanční, budeme přehodnocovat i morálně svůj přístup k životu, ráda bych jako vědkyně přispěla k některé z výzev budoucnosti.“
Stipendium Nadace Experientia jí podle jejích vlastních slov dává unikátní možnost vycestovat do zahraničí. „Změnit prostředí a seznámit se s novými kolegy, to ve vědě hodně pomáhá. Můžu se naučit jejich know-how a triky. Vnímám to tak, že mi stipendium může dát křídla,“ vysvětluje svou motivaci k výzkumné stáži Anna Poryvai. „Na vědě mě baví nejvíce to, že se permanentně učíme novým věcem, objevujeme, vzděláváme se, diskutujeme. Baví mě to, že mezi vědci je hodně aktivních lidí, kteří se snaží věci kolem sebe změnit k lepšímu, zajímají se i o jiné obory, a díky tomu je možné najít nový pohled na problém, kterým se zabýváme. Líbí se mi, že věda nemá limity,“ dodává. Celý rozhovor s Annou Poryvai si můžete přečíst zde.
Jak se dělá věda v Americe
Další letošní stipendista je Michal Šimek, který je taktéž z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.
Šimek bude v rámci stipendia podpořen částkou 1 560 000 Kč, díky níž vycestuje na roční stáž na americkou University of California, Los Angeles (UCLA), kde bude působit ve skupině profesorky Ohyun Kwon.
Na své roční stáži bude Michal Šimek vyvíjet metodu, jak funkční skupinu ketonů modifikovat takovým způsobem, aby poskytla úplně nový druh látek. „Metoda spočívá v radikálovém štěpení: sousední chemickou vazbu odštípneme a zavedeme místo ní jinou funkční skupinu,“ vysvětluje Šimek. „Naše metodologie může mít například dopad na mnohé oblasti léčby, protože pomůže dalším vědcům objevit účinné analogy biologicky aktivních molekul,“ dodává na vysvětlenou, jaké praktické využití může mít jeho inovativní výzkum.
Na stáž Michal Šimek odlétá už příští týden. „Jedu na jedno z nejprestižnějších míst z celého světa, připojím se mezi úplnou vědeckou špičku. Je to neskutečný pocit a pro mě osobně velký závazek. Doufám, že vědomostně i pracovitostí a vůbec celým svým přístupem na UCLA dobře zapadnu a že nezklamu,“ komentuje svůj odjezd Šimek.
Kromě zlepšení jazyka nebo důležitých „měkkých dovedností“ chce v Kalifornii také získat zkušenost s americkým vědeckým prostředím. „Jednou bych si chtěl založit vlastní skupinu, a tak mě také velice zajímá to, jak vedou skupinu v Americe,“ vysvětluje. „Je to nejodlišnější pracovní prostředí. Chtěl bych zjistit, proč je Kalifornie tak technologicky na špici, v čem to vězí. Nemyslím si, že tam mají lidé lepší nápady než u nás, ale asi mají jiný přístup k práci, například publikují opravdu jen ty nejlepší projekty.“
A co Michal Šimek radí dalším zájemcům o stipendia Nadace Experientia? „Ať si vyberou to nejprestižnější pracoviště, na které chtějí jít, kdekoliv po světě. Ať si najdou laboratoř, která dělá přesně to, co chtějí dělat, aby byli skutečně motivováni. A ať se toho rozhodně nebojí,“ říká. Grantový návrh Nadace Experientia není podle jeho slov složitý. Jde o čtyřstránkový projekt a administrativní zátěž je v podstatě nulová. Celý rozhovor s Michalem Šimkem si přečtěte zde.
Podpora mladých chemiků
Dosud Nadace Experientia stipendiem na roční zahraniční stáž podpořila už 19 nadějných mladých chemiků. Díky programu start-up grantů si mohli další dva mladí vědci založit po návratu ze zahraničí vlastní výzkumnou skupinu v ČR. Nadace dále podporuje mladší chemické talenty na základních a středních školách (program Bezva chemie) i na vysokých školách (cena Via Chimica). Financuje také Cenu Rudolfa Lukeše pro excelentní české chemiky.
„V plánu máme ještě jeden program, a to návratové granty, které by usnadnily mladým vědkyním a vědcům po Ph.D. návrat ze zahraničí do ČR,” říkají zakladatelé Nadace manželé Dvořákovi, kteří již desátým rokem věnují vlastní finanční prostředky z licenčních poplatků za antivirové látky vyvinuté na ÚOCHB AV ČR zpět do vědy.
Celkem už na podporu mladých vědkyň a vědců Nadace Experientia vyčlenila více než 33 milionů korun.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz