Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Vědecké ceny Francouzského velvyslanectví v Praze se udělují talentovaným mladým vědcům již od roku 1994. Vznikly z iniciativy nositele Nobelovy ceny za chemii profesora Jean-Marie Lehna, který se předávání cen účastní vždy osobně. Konalo se ve středu 26. června 2019 v Historické budově Národního muzea v Praze.

EVAK2356 minSpolečně se slavným chemikem se ceremonie účastnil kromě dalších osobností i velvyslanec Francie Roland Galharague. Letos se soutěže zúčastnilo 60 kandidátů starších 33 let. Ty nominovaly buď jejich vysoké školy, anebo Akademie věd ČR na základě výzkumů, na kterých laureáti pracovali během svého doktorského studia a při své závěrečné práci. Francouzské velvyslanectví a jeho partneři nakonec vybrali a ocenili 23 laureátů. Hlavní ceny ve svých kategoriích održeli Peter Polák (chemie), Vojtěch Mrázek (počítačové vědy), Stanislav Valenta (jaderný výzkum), Lucie Dreschelová (humanitní a společenské vědy), Lukáš Plachý (lékařství) a Lenka Loukotová (farmacie). Kompletní seznam oceněných naleznete v příloze.

Čtvrtstoletí cen Francouzského velvyslanectví

Ocenění se začalo udělovat již před pětadvaceti lety nejprve v oblasti chemie, později přibyly také další obory. Kromě ceny pojmenované po slavném chemikovi, jejímiž nositeli jsou například Petr Štěpnička nebo Michal Holčapek, se od roku 1999 uděluje také Cena Sanofi za farmacii, o rok později přibyla Cena Alberta Schweitzera za lékařství. Jedním z jejích nositelů je třeba i brněnský vědec Marek Mráz z CEITEC, který vloni získal grant Evropské výzkumné rady (ERC). Od roku 2011 se uděluje také Cena Becquerel za jaderný výzkum a Cena Josepha Fouriera za počítačové vědy. Nejnovějším oceněním, které francouzské velvyslanectví uděluje, je Cena Jacquese Derridy za společenské a humanitní vědy. Celkově bylo ve všech kategoriích oceněno celkem téměř 300 českých vědců. Tři vítězové vždy obdrží finanční prémii, dvěma nejlepším v každé kategorii je pak nabídnuta možnost strávit měsíc ve Francii v laboratoři dle vlastního výběru.

Čestný doktorát pro nositele Nobelovky

Ve středu Vysoká škola chemicko-technologická v Praze udělila francouzskému chemikovi čestný titul doctor honoris causa. „Přínos profesor Lehna pro rozvoj chemie jako vědní disciplíny je nezpochybnitelný. Kromě Nobelovy ceny o něm svědčí více než tisíc vědeckých publikací či zásadní vliv na definici nové oblasti chemie zvané supramolekulární chemie,“ uvedl při této příležitosti rektor VŠCHT Praha Karel Melzoch. „S naší školou má profesor Lehn dlouhá léta úzké vazby, mimo společných vědeckých publikací se také stal školitelem několika našich studentů a absolventů,“ dodává.

190626 J M Lehn 14 c PetraHajskaČestný doktorát je akademický titul, který udělují univerzity výjimečným osobnostem mezinárodního významu. VŠCHT Praha v novodobé historii udělila pouze 9 čestných doktorátů významným chemikům, mezi nimiž byli Otto Wichterle, Antonín Holý nebo nositel Nobelovy ceny Vlado Prelog. Stejné ocenění získal Jean-Marie Lehn také již v roce 1990 od Univerzity Karlovy.

Jean-Marie Lehn vystudoval Univerzitu ve Štrasburku a poté rok pracoval v laboratoři Roberta Burnse Woodwarda v Harvardu, kde se účastnil syntézy vitamínu B12. Po svém návratu na Univerzitu ve Štrasburku se začal věnovat práci na rozmezí organické a fyzikální chemie, poté se více zaměřil i na biologické procesy. Nobelovu cenu získal v roce 1987 společně s D. J. Cramem a Ch. J. Pedersenem za objev syntetických makrocyklických látek se selektivními vlastnostmi pro vazbu iontů a molekul.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)

Zdroj: Francouzské velvyslanectví v Praze, VŠCHT Praha

Foto: Eva Kořínková a Petr Hajska

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Z domova