Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Podíl inovujících podniků v ČR po několikaletém růstu v roce 2022 klesl. Nedostatečná míra inovačních aktivit českých firem vyplývala z nedostatečných investic, nedostatku kvalifikovaných pracovníků pro vlastní výzkumné a inovační aktivity nebo rostoucí konkurence z Asie a ekonomické krize kvůli pandemii covid-19.

20240916 inovace podniky1

Zatímco podíl inovujících podniků na celkovém počtu podniků v ČR mezi roky 2014 až 2020 vytrvale rostl, v posledních letech částečně korigoval své zisky. V letech 2020–2022 inovovalo v Česku 44 % podniků, o dvanáct procentních bodů méně než v období 2018–2020, které se vyznačovalo mimořádným inovačním úsilím firem. Podniky v roce 2022 investovaly do inovací 2,3 % svých tržeb. „Firmy se v rámci svých inovačních aktivit více soustředily na inovace podnikových procesů, které v období 2020–2022 zavedlo 40 % podniků,“ říká Ondřej Pokorný z Technologického centra Praha.

Spadají sem inovace vnitřních procesů, marketingových metod a inovace spojené s organizačními změnami. Nový či podstatně zlepšený výrobek či službu na trh uvedlo 27 % podniků. Investice do inovací v roce 2022 dosáhly hodnoty rovných 200 mld. Kč, což je o 66 mld. Kč méně než v roce 2020. Oproti roku 2020 firmy výrazně méně investovaly v rámci svých inovačních činností do pořízení strojů, zařízení a softwaru. Na celkových tržbách se výdaje na inovační činnosti podílely 2,3 %. Ve struktuře nákladů na inovace hrály v roce 2022 nejvýznamnější roli výdaje na vlastní či nakoupený výzkum a vývoj. Firmy na ně vynaložily 133 mld. Kč, tj. 61 % z celkových nákladů na inovace. Oproti roku 2020 se snížil podíl tržeb za produkty, které byly nové na trhu, z 10,6 % na 8,3 % v roce 2022.

20240916 inovace podniky2

Nedostatečná míra inovačních aktivit českých firem mezi lety 2000–2022 vyplývala z kombinace vnitřních faktorů (nedostatečné investice, nedostatek kvalifikovaných pracovníků pro vlastní výzkumné a inovační aktivity, přetrvávající administrativní bariéry) a vnějších faktorů (konkurence z Asie, ekonomické krize, rychlý technologický vývoj ve světě). Vývoj byl také ovlivněn pandemií covid-19. Firmy se potýkaly s různými výzvami, které výrazně ovlivnily jejich schopnost investovat do inovačních aktivit. Často se jednalo o změnu firemních priorit a soustředění se na krátkodobé cíle (udržení likvidity, snižování nákladů a udržení základních provozů), což omezovalo dlouhodobé inovační strategie firem. Pandemie také přerušila globální dodavatelské řetězce a firmy musely řešit problémy s dodávkami materiálů a komponent, což ovlivnilo schopnost plánovat a investovat do nových produktů.

20240916 inovace podniky3

Vnitřní procesy firem ovlivnila také změna pracovních modelů, kdy se stala práce na dálku novou normou. Tento model přinesl zvýšení flexibility, přinesl také výzvy spojené s udržováním inovativního myšlení a týmové spolupráce. Nedostatek přímého kontaktu mezi zaměstnanci mohl snížit schopnost generovat nové nápady a rychle je implementovat. Změnilo se také spotřebitelské chování, což nutilo firmy měnit své obchodní modely a produkty. Ne všechny firmy však měly dostatečnou agilitu a zdroje k tomu, aby na tyto změny adekvátně reagovaly v podobě inovací.

20240916 inovace podniky4

V tomto období významně vzrostla globální nejistota a zdrženlivost investorů do inovací, což omezilo dostupnost financí pro rizikové projekty a startupy. To mohlo vést k poklesu počtu nových inovativních podniků nebo zpoždění projektů, které vyžadovaly externí financování. V reakci na tuto situaci vláda ČR i EU zavedly různé podpůrné programy, které měly firmám pomoci překonat krizové období. Tyto programy však často směřovaly k okamžité podpoře a udržení zaměstnanosti, než k dlouhodobým investicím do inovací. Některé firmy využily této podpory k modernizaci svých provozů nebo digitalizaci, ale obecně nebyla tato pomoc zaměřena přímo na inovace.

 

Autor: Tomáš Holinka

Zdroj: RIS3.cz

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: RIS3.cz
Kategorie: Z domova