Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

„Primus je jedinečná příležitost, jak mít vlastní tým a možnost pracovat na vlastních projektech,“‎ je nejčastější odpověď, která zaznívá již od 112 mladých vědců a vědkyň, kteří v minulých pěti letech získali grantovou podporu Primus pro založení vlastní výzkumné skupiny na Univerzitě Karlově. Aktuálně je vypsán šestý ročník soutěže a kdo budou další „primusáci“‎ se dozvíme v červnu.

29bd4721 ea40 422e 8455 c346de488c23 1

Jan Konvalinka

Interní program Primus vznikl v roce 2017 na podporu mladých vědců a vědkyň: „Je to unikátní příležitost vrátit se ze zahraniční stáže a založit si za velkorysé peníze vlastní výzkumnou skupinu na Univerzitě Karlově. Žádná jiná vědecká instituce v zemi nic takového, ani řádově podobného, nedělá,“‎ říká myšlenkový otec celého programu profesor Jan Konvalinka, prorektor UK pro vědeckou činnost. Mladí vědci a vědkyně mohou od letošního roku získat podporu až do výše čtyř milionů korun ročně po dobu čtyř let.

KB

Karel Blahna

„Díky Primusu mohu pokračovat na vlastním výzkumu, který jsem začal v zahraničí,“ potvrzuje Karel Blahna, který se díky Primusu vrátil na LF v Plzni, kde zkoumá spánkovou aktivitu mozku ve zdraví a nemoci. Oceňuje svobodu a skvělé podmínky, které na univerzitě získal. Zároveň ale dodává, že zisk interní podpory vnímá jako veliký závazek: „Dokud nesplním všechny publikace, nebudu klidně spát,“‎ komentuje se smíchem vědec zkoumající spánek.

„Primus grant je perfektní v tom, že dává další finance do začátku. Není to projektový grant, dává mi svobodu – mohu volně rozhodovat, jak peníze využiji. Díky tomu mohu koupit přístroje a vybavení, které bych z projektových grantů třeba koupit nemohl, nebo by to bylo mnohem složitější. Také mi pomůže financovat a vytvořit větší tým, a tak se rychleji vědecky etablovat na světovém poli,“‎ popisuje hlavní výhody imunolog Peter Dráber z 1. LF a výzkumného centra BIOCEV, jenž se snaží na molekulární úrovni porozumět tomu, jak spolu imunitní buňky komunikují. Tato slova potvrzuje i Roman Hošek, univerzitní referent projektů této institucionální podpory: „Program Primus je z mého pohledu pro začínající vědce ideální. Díky němu mohou vést vlastní výzkum bez zbytečné byrokratické zátěže a postupně se vypracují v konkurenceschopné žadatele o velké mezinárodní granty.“‎

a224de3a 2862 4669 8671 580875b458e5 1

Ondřej Pejcha

Ostatně zvýšit úspěšnost žadatelů při získávání mezinárodních grantů, například grantů Evropské výzkumné rady (ERC), je i jedním z dlouhodobých cílů podpory Primus. A již čtyřem „primusákům“ se to podařilo: astrofyzik Ondřej Pejcha po dokončení doktorátu na Ohio State University působil na slavném Princetonu a získal i stipendium od slavné vesmírné agentury NASA. V září 2017 se ale díky zisku podpory Primus vrátil na Matematicko-fyzikální fakultu UK a o rok později uspěl v soutěži o prestižní ERC granty. Podobný osud měl i další „matfyzák“‎ Jiří Klimeš zabývající se kvantovou fyzikou a biologové Matyáš Fendrych a Filip Kolář, kteří se vrátili a se svými týmy bádají na Přírodovědecké fakultě UK.

strakos 2021

Zdeněk Strakoš

Na zvyšující se úspěšnosti českých žadatelů v mezinárodních grantových soutěžích má i veliký podíl profesor Zdeněk Strakoš z MFF UK, který mladým dlouhodobě pomáhá a například ve spolupráci s Technologickým centrem AV ČR od roku 2010 pořádají workshopy a informační dny. Má k tomu výborné předpoklady, po několik let působil v hodnotících panelech Evropské výzkumné rady. „‎Primus je skvělá věc a velká zásluha Jana Konvalinky – může žadatelům o ERC k získání grantu hodně pomoci. Nicméně radost mi dělají i ti nositelé Primusu, kteří třeba nejsou úspěšní v ERC, ale jenž díky Primusu a dlouhodobé přípravě na podání ERC projektu přehodnotí přístup ke svému výzkumu, kladou si těžké otázky a nebojí se jít za nimi,“‎ sdílel v nedávném rozhovoru matematik Zdeněk Strakoš.

Tato slova v praxi potvrzuje i Cyril Brom z Matfyzu, který bádá v oblasti pokročilého multimediálního vzdělávání: „Bez Primusu, který jsme získali spolu s Vítem Šislerem z FF UK, by většina věcí nebyla. Máme vlastní laboratoř a mohli jsme náš výzkum posunout na vyšší úroveň, dělat větší a zajímavější výzkumy. V porovnání s jinými granty, které mají často jasnou strukturu a už předem musíte vědět co, proč a jak, je Primus otevřenější: na začátku můžete mít širší záběr a až v průběhu najít to nejzajímavější a tomu se dále věnovat. Skvěle to umožní přecházet ke grantům Evropské výzkumné rady,“‎ říká vědec, který o ERC už jednou žádal a dostal se „jen“‎ do druhého kola, ale určitě to prý zkusí znovu.

7a7e6b57 a365 43cf b391 a4f5483e635c 1

Kateřina Chládková

Neméně důležité je i to, že Primus podporuje i projekty z humanitních a sociálních věd, které v některých grantových soutěžích bývají oproti medicínským a přírodovědným tématům opomíjené. Vlastní skupinu tak na Filozofické fakultě UK založila například jazykovědkyně Anežka Kuzmičová, která na Ústavu českého jazyka a teorie komunikace zkoumá dětské čtenářství. Její kolegyně Kateřina Chládková zase zkoumá rané fáze osvojování jazyka.

 kuzmicova 2021

Anežka Kuzmičová

Jak prvních pět let hodnotí prorektor Konvalinka? „Musím říci, že Primus je jedna z věcí, která mi dělá opravdu velkou radost a jsem moc rád, že se mi ji podařilo prosadit. Speciálně mi dělá radost, kolik se nám podařilo nalákat mladých špičkových vědců ze světa a kolik z nich působí ve společenských a humanitních vědách. Moc rád se s nimi setkám, třeba na Primus Day, kde je úžasné pozorovat to jejich nadšení a společnou energii, která mění prostředí a atmosféru kolem sebe.“‎

Primus infografikac

A přidává poslední vzkaz mladým vědcům a vědkyním: „Nebojte se a nepište ani detailní grantový projekt. Místo toho napište, co chcete přinést univerzitě do tří let a jak chcete změnit svět k lepšímu, pak máte slušnou šanci podporu získat,“‎ radí Konvalinka. Uzávěrka přihlášek je 20. dubna 2021.

 

Autor: Pavla Hubálková

forumFoto: archiv UK

Článek vyšel v online magazínu Univerzity Karlovy Forum

 

 

 


V rámci našeho pravidelného seriálu o financování life sciences v ČR vznikl také rozhovor s Janem Konvalinkou o programu Primus.

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Univerzita Karlova
Kategorie: Z domova