Na letošním 52. ročníku Academia Film Olomouc, který se koná na konci dubna, se vedle filmů (nejen) o robotech můžete těšit také na řadu akademických odborníků, kteří se zabývají robotikou a na jejich přednášky.
Manchesterský vědec Ross D. King představí možnosti "robotických vědců" při výzkumu rakoviny a v dalších medicínských oblastech. Susan Schneider z University of Connecticut zase otevře debatu ohledně umělého vědomí. Hlavní vědeckou hvězdou pak bude japonský vědec Hiroshi Ishiguaro, ředitel Intelligent Robotics Laboratory z University of Osaka, který se zabývá lidsko-robotickou interakcí a vylepšením schopnosti robotů vypadat jako lidé. Sám před pěti lety postavil robota dle svého vzhledu.
Co se týče filmů s tématikou umělé inteligence, festival nabídne například film světové kapacity Wernera Herzoga s názvem Lo and Behold: Reveries of the Connected World, který odhalí historické pozadí nástupu robotů a urychlení jejich vývoje dílem internetu. V dokumentu Rise of the Robots se naopak podíváte na průběh DARPA Robotic Challenge, kde se nejrůznější týmy světa předhánějí v tom, jak sestavit nejlépe fungující chodící stroje. Další dokument The Human Robot pak ukáže strasti a slasti vývoje robotů podobných Homo sapiens.
Lidštější stroje přitom mají celou řadu netušených možností. Dokument I Am Alice se tak probere aplikací AI robotiky v sociální péči o seniory. Kam to všechno povede, ukáže film How to Build a Human, jenž srovnává fiktivní techniku sci-fi seriálu Humans se současnými možnostmi.
Aktuální infromace o festivalu naleznete na www.afo.cz
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz