Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Dne 14. 5. 2018 nečekaně zemřela přední česká vědkyně Jitka Moravcová, první česká profesorka organické chemie, vynikající pedagožka a členka Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

CyjKT9NT8MosyU5U8M0vSixLzi87vFBHIS2 JN9KwTczOSMxRyG0KPXoQgAJitka Moravcová působila na Ústavu chemie přírodních látek VŠCHT Praha. V letech 2000 - 2005 byla vedoucí tohoto ústavu, poté prorektorkou pro vědu a výzkum a proděkankou pro pedagogiku na Fakultě potravinářské a biochemické technologie. Ve svém výzkumu se zabývala sacharidy a jejich multivalenčními konjugáty jako ligandy lektinových receptorů patogenů.

Dlouhodobě se věnovala také problematice hodnocení vědy. Byla hlavní odbornou garantkou dvou Individuálních projektů národních MŠMT, IPN Mezinárodní audit systému VaVaI a IPN Metodika hodnocení a institucionálního financování ve VaVaI. Od roku 2015 byla členkou Rady pro výzkum, vývoj a inovace a předsedala Komisi pro hodnocení výsledků výzkumných organizací a ukončených programů.

„V Jitce Moravcové ztratila VŠCHT nejen skvělou pedagožku a vědkyni, ale i nesmírně lidskou osobnost, která překypovala nevídanou energií a zápalem,“ říká profesor Karel Melzoch, rektor VŠCHT Praha. „Je těžké uvěřit, že se už nikdy nepotkáme s Jitkou Moravcovou, která nám byla vzorem zejména pro svůj neutuchající optimismus a energii, s níž dokázala vždy prosadit svůj názor, byla-li přesvědčena, že je správný. O jejích vědeckých a pedagogických kvalitách není pochyb,“ sdělil děkan Fakulty potravinářské a biochemické technologie, profesor Tomáš Ruml.

O přípravě nového systému hodnocení, postavení vysokých škol i fungování RVVI jsme s Jitkou Moravcovou mluvili v srpnu 2017. V listopadu jsme se pak v dalším rozhovoru zaměřili na příležitosti pro mladé v české vědě, genderové překážky i její pedagogické zkušenosti.

Profesorka Jitka Moravcová zemřela nečekaně 14. 5. 2018 na následky embolie po operaci kolene. Bylo jí 67 let.

 

Zdroj: VŠCHT, Vědavýzkum.cz

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Z domova