Pozvání předsedy TA ČR Petra Očka na Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně přijali zástupkyně a zástupci slovenské agentury SIEA, polských agentur NCBR a PARP a maďarské agentury NRDIO. Tito zástupci inovačních agentur a agentur zaměřených na podporu výzkumu a vývoje ze zemí Visegrádu si vyměnili zajímavé zkušenosti v rámci neformálního setkání ve čtvrtek 6. října 2016.
Po prohlídce expozic v pavilonu Z brněnského výstaviště a prezentaci projektu TA ČR a EGAP na podporu exportu výsledků výzkumu a vývoje následovala mimořádně zajímavá výměna zkušeností a rozhodnutí spolupracovat, a to i v rámci příprav na předsednictví TA ČR v TAFTIE v roce 2017.
Fast track aneb rychlá cesta projektu – tak lze nazvat polský program na podporu výzkumu a vývoje, připravený polskou agenturou NCBR. Přesně za šedesát dní od přijetí žádosti o podporu padne rozhodnutí, zda je projekt vybrán. Polsko tak před časem reagovalo na doporučené Světové banky urychlit proces rozhodování.
Další polská agentura PARP zase zásadně změnila přístup k hodnocení projektů. Vsadila na postup, při kterém po předběžném posouzení přechází žadatel s projektem k panelu odborníků. Ti se soustředí mnohem více na obsah, než na formální stránky projektu. Velmi důležité je i posouzení ekonomické stránky a business plánu předkládaného záměru. Na obě agentury tato opatření kladou mimořádné nároky a vyžadují dostatek zkušených hodnotitelů i pracovníků agentur. Dosavadní výsledky jsou přínosné.
Slovensko zase připravuje strategii „smart energie“, která má za cíl připravit zemi na 20. a 30. léta 21. století v reakci na průmysl 4.0 a správně začíná už u vzdělávání dětí. „Projekt ELI by se měl stát infrastrukturou celoevropského významu“, řekl profesor Pálinkás, prezident maďarské agentury podporující výzkum a vývoj NRDI. „Měli bychom se na úrovni visegrádské čtyřky dohodnout na společném využívání velkých výzkumných zařízení financovaných ze strukturálních fondů EU,“ dodal.
TA ČR
- Autor článku: ne
- Zdroj: TA ČR