Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Výzkumný ústav VÚTS byl založen v Liberci již v roce 1951, letos tedy oslaví sedmdesát let svého fungování. Za tu dobu úspěšně zrealizoval stovky výzkumných a vývojových projektů a do povědomí široké veřejnosti se zapsal nejen v oblasti textilního strojírenství.

IMG 2992

VÚTS se specializuje na výzkum, vývoj a zhotovení strojů a zařízení pro zpracovatelský průmysl, a to zejména v oblasti obráběcí, textilní, polygrafické, potravinářské, balicí či zdravotnické techniky. Kromě toho se zabývá také automatizací, vývojem, konstrukcí a stavbou speciálních jednoúčelových strojů, manipulátorů, dopravníků a testovacích zařízení zejména pro dodavatele automobilového průmyslu.

VÚTS je aktivní jak ve výzkumu a vývoji, tak i v zajištění výroby vyvíjených zařízení. Od poloviny devadesátých let minulého století se VÚTS výrazně zaměřuje na oblast strojů a zařízení pro zpracovatelský průmysl. Aktuálně se zabývá zejména realizací výzkumných a vývojových prací zaměřených na rozvoj teoretických poznatků a jejich přímým uplatněním v průmyslových aplikací. Průmyslovým partnerům VÚTS dokáže nabídnout cenné know-how a spolupráci při inovaci a modernizaci jejich výrobního portfolia. VÚTS se vyznačuje nabídkou komplexního souboru služeb od výzkumu a vývoje, zpracování konstrukčního návrhu až po realizaci kompletního technologického celku. Aby vše uvedené ústav dokázal splnit, disponuje vlastními kapacitami pro zajištění prototypové a malosériové výroby strojních dílů, strojů a zařízení.

Nejnovější úspěchy

Na začátku roku 2021 se VÚTS podařilo po dvouapůlletém vývoji sestavit unikátní automatický tryskový stroj DIFA, díky kterému je možné ve 3D tkanině utkat například nafukovací člun, paddleboard či plovoucí norné stěny. To vše na unikátních tkalcovských stavech, které dokáží 3D tkaninu utkat. Za tento stroj získal ústav prestižní ocenění Česká hlava a Cenu Technologické agentury ČR.

IMG 2927

Že má přístroj slibnou budoucnost, potvrzují také slova Jiřího Václavíka, vedoucího obchodního oddělení VÚTS. „Pořád se hledají aplikace, kde by se mohly kromě nafukovacích produktů uplatnit. Už se bavíme s firmami, které by tkaninu chtěly použít třeba pro čištění vody nebo zachytávání ropných látek,“ uvádí Václavík. Podle něj trh s 3D tkaninami teprve vzniká, opravdu rozjet by se mohl během dvou až tří let. A VÚTS u toho nebude chybět.

VÚTS se ale nezaměřuje pouze na tkaniny. Na začátku minulého roku byla představena obří světelná instalace z dílny české sklářské firmy Lasvit, na níž se podílel právě VÚTS. Šestnáctimetrová instalace, která dokáže za pomoci pohybu kyvadla malovat a vytvářet příběhy do písku, je řízena inteligentním softwarem, na jehož vývoji se VÚTS podílel.

Pokud se chcete o ústavu a jeho úspěších dozvědět více, navštivte webové stránky VÚTS.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (SA)

Zdroj: VÚTS Liberec, Spektrum (SP ČR)

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Z domova