Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

V rámci každoročního hudebního festivalu Colours of Ostrava, který se uskuteční od 17. do 20. července 2024 v Ostravě, se představí i některé české univerzity a jejich výzkumníci, přijede i ředitelka CERNu. Na letních festivalech bude mladé k podnikání vybízet i agentura CzechInvest.

meltingpot colours of ostrava

Na festivalu bude přítomna například Univerzita Palackého v Olomouci (UP), Vysoké učení technické v Brně (VUT), VŠB-Technická univerzita Ostrava či České vysoké učení technické (ČVUT) – vystoupí v rámci multižánrového fóra Meltingpot.

Hlavním tématem fóra Meltingpot zůstává i letos zdraví, dlouhověkost a biohacking. Řečníci budou ale společně s nadšenci z publika objevovat také novinky z oblasti vědy, technologií a umělé inteligence. „Je velmi důležité popularizovat vědu a umožnit veřejnosti ptát se na otázky odborníků, hlavně v této chaotické době plné hoaxů a výmyslů. Mám pocit, že právě fórum Meltingpot má neskutečnou výhodu v tom, že tam chodí lidé, kteří se chtějí vzdělávat po celý život,“ uvedla přednášející Michaela Vojníková z výzkumného centra CEITEC VUT.

Rozmach průmyslu a technologií na Moravě v minulosti i budoucnosti?

„Brněnská technika vznikla před 125 lety jako odpověď na rozmach průmyslu a technologií na Moravě v 19. století. To je naše pojítko s festivalem Colours of Ostrava, jehož úspěchu napomáhá také obnovený průmyslový areál Dolních Vítkovic, který má kořeny ve stejné době. Je inspirující, že naše nejnovější technické know-how můžeme sdílet právě v tomto prostředí a touto cestou tak připomenout i výročí VUT. Těšíme se na festivalové návštěvníky a na možnost podělit se o zajímavý vhled do aktuálních technologických a s tím spojených celospolečenských témat,“ komentuje účast na festivalu Iveta Šimberová, prorektorka VUT pro internacionalizaci a vnější vztahy.

VUT se představí v rámci festivalové Envision Stage. Ta je jednou ze dvanácti diskuzních scén v rámci Meltingpotu, která nabízí témata rezonující nejen v akademickém světě: vývoj technologií, obnovitelné zdroje, mezinárodní vztahy nebo budoucnost práce. V pátek 19. července od 12:00 budou výzkumníci v rámci Envision Stage postupně představovat a nabízet k diskuzi pět aktuálních témat: Města a jejich prázdná místa o rozvoji měst a péči o krajinu, přednášku o vesmíru Kde končí sci-fi a začíná vesmírná věda, kterou představí studenti ze spolku YSpace, přednášku Budou stroje navrhovat stroje? Dále dojde na přednášku o plastech a poslední přednáška se bude věnovat nanotechnologiím jako budoucnosti medicíny.

Kromě přednášek a diskuzí představí VUT model měsíčního vozítka, v němž se návštěvníci festivalu virtuálně projedou „po Marsu“, nebo monopost studentské elektrické formule Dragon e3. Ve VUT zóně najdou také ukázku dronů, modely letadel studentského týmu Chicken Wings nebo 3D tiskárnu a laserovou gravírku týmu strojLAB.

VŠB-Technická univerzita Ostrava zase připravila diskuzi s názvem Jak nastartovat region? o budoucnosti Ostravska či přednášku Stanislava Mišáka, ředitele Centra energetických a environmentálních technologií s názvem Energetická odysea: Nízkouhlíkové Česko. Odborníci na nanotechnologie Jana Kukutschová, Žaneta Milošová a Lukáš Peter zase představí úskalí nanotechnologií v přednášce Nanošmejdi. 

Přednášky i science show z Pevnosti poznání

Univerzita Palackého v Olomouci nabídne pětici řečníků: během sobotního odpoledne v bývalém velíně koksovny ve vítkovickém areálu vystoupí Petra Gaul Aláčová z Fakulty zdravotnických věd, která promluví o dechu coby klíči ke zdraví, vystřídá ji politolog z Filozofické fakulty Hynek Melichar věnující se evropské bezpečnosti. Ivana Fellnerová z Přírodovědecké fakulty upozorní, že za vše mohou neurony, Petr Baďura z Cyrilometodějské teologické fakulty pak bude hovořit o životním stylu českých teenagerů. Pětici řečníků z UP uzavře příspěvkem o alternativní pravdě z pohledu práva Michael Kohajda z Právnické fakulty.

Přednášky o přestávkách doplní science show v režii Pevnosti poznání. Univerzita Palackého však nebude v Ostravě vidět jen na scéně Meltingpot fóra. „Po celé čtyři dny festivalu budou moci návštěvníci zavítat v těsné blízkosti multifunkční haly Gong do naší info & relax zóny Poznej Olomouc – univerzitní město, kde si mohou odpočinout od nabitého festivalového programu, dozvědět se něco o Univerzitě Palackého a Olomouci, ale také si třeba vyzkoušet laickou resuscitaci s našimi medičkami, 3D tisk s katedrou geoinformatiky nebo zábavné pokusy se spolkem UP Crowd,“ říká Ondřej Martínek, vedoucí oddělení marketingu UP.

Jak se loví v hlubinách vesmíru a co se děje v CERNu

Na festivalu bude přítomno také České vysoké učení technické z Prahy, program připravuje ve spolupráci s výzkumníky z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a s dalšími partnery. Vystoupí v rámci tzv. Big Bang Stage. „The Big Bang Stage letos silně obsadí částicová fyzika. Ukážeme, že výroba Velkého třesku nebo světelný meč nejsou jen literární licence,” slibuje Martin Rybář z MFF UK. V přednášce May the (Strong) Force Be With You spolu s Danielem Scheirichem ukážou, že současný CERN tohle všechno svým způsobem umí.

Pokud na poli částicové fyziky někdo stanovuje pravidla hry, tak je to evropská laboratoř částicové fyziky CERN. „Její ředitelka Fabiola Gianotti vystoupí v sobotu na Gamechangers stage s přednáškou, kde představí cíle a poslání se zvláštním důrazem na Higgsův boson, jeho roli v raném vesmíru a jeho význam pro naši vlastní existenci,“ láká jeden z organizátorů akce, Jaroslav Bielčík z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT.

Jaderná fyzička Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, bude mluvit o Robertu J. Oppenheimerovi. Zhodnotí život a práci muže, který nejen vedl vývoj první atomové bomby v rámci projektu Manhattan, ale později čelil řadě složitých lidských i etických problémů. V rámci Big Bang Stage bude probíhat i fyzikální divadlo s experimenty s vakuuem či světlem a zazní zde projekt, který vznikl pod vedením vědce Stevena Goldfarba – uslyšíte melodie založené na datech z vysokoenergetických srážek kosmických mionů nebo protonů ve Velkém hadronovém urychlovači.

Ve čtyřdenním programu dojde i na lov temné hmoty s mladým vědcem Markem Matasem, proběhne debata o výzvách kosmologie či o radioaktivním záření – kdy se ho bát, kdy ne a v čem je lidstvu užitečné, řeknou fyzici Ondřej Kořistka a Pavel Váňa, jiný pohled nabídne děkan Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a jaderný chemik Václav Čuba.

CzechInvest bude na festivalech pobízet mladé k podnikání

Na letní festivaly včetně Colours of Ostrava vyráží také agentura CzechInvest s projektem Podpora podnikavosti. Cílem je posílit podnikatelského ducha mezi mladou generací a napomoci rozvoji inovativních startupů. „Chceme mladým lidem na akcích po celém Česku představit nejen výhody podnikání, ale také nabídnout příležitosti a inspiraci, jak rozvíjet vlastní nápady. Proto se zaměřujeme na oblasti, jako jsou inovace, technologie a udržitelnost, které jsou jedním z předpokladů pro budoucí úspěch začínajících podnikatelů,“ říká Jan Michal, generální ředitel agentury CzechInvest. Současně dodává: „Podpora mladých podnikatelů je dobrou investicí, protože jim pomáhá postavit se na vlastní nohy a přináší inovace a nové pracovní příležitosti do regionů.”

Projekt Podpora podnikavosti je zaměřen na studenty středních a vysokých škol, mladé profesionály i začínající podnikatele, kteří chtějí získat praktické zkušenosti a odborné rady od úspěšných podnikatelů a odborníků z různých oborů.

 

Autorka: Vladislava Vojtíšková (Vědavýzkum.cz)

Zdroj: VUT, UP, VŠB-Technická univerzita OstravaČVUT, CzechInvest


Multižánrový, ale především hudební festival Colours of Ostrava se řadí mezi největší a nejznámější kulturní akce v České republice. Uskuteční se ve dnech 17.–20. července v bývalém průmyslovém areálu Dolní oblasti Vítkovice. Jeho součástí je od roku 2016 také největší živé multioborové diskuzní fórum v Evropě Meltingpot, kde inspirativní řečníci předávají tisícům festivalových návštěvníků své vize a zkušenosti související se sociálními, kulturními nebo vědeckými trendy.

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Z domova