Včera byly již poosmé předány Ceny Technologické agentury ČR, které oceňují nejlepší projekty aplikovaného výzkumu s přínosem pro společnost. Letos proběhlo předávání netradičně on-line. Netradiční bylo také vybírání kompletního vítěze Cen TA ČR, kterého volila veřejnost prostřednictvím on-line hlasování. Absolutním vítězem se stal projekt vzdáleného titulkování živých televizních pořadů.
Předávání Cen TA ČR každoročně předchází Den TA ČR, kterým letos diváky provázela otázka s velkým prostorem pro zamyšlení: „Jste připraveni na budoucnost?“ Program Dne TAČR měl letos místo tradiční dopolední konference formu série on-line seminářů ve vybraných regionech. Také slavnostní předávání Cen TA ČR nahradilo on-line vysílání z budovy Národní muzea v Praze.
„Naším dlouhodobým cílem je podporovat české výzkumníky, a to nejen finanční cestou. Aplikovaný výzkum je v České republice na skvělé úrovni a je na nás, abychom dali světu vědět, že i v tak malé zemi vznikají unikátní řešení na světové úrovni, čehož jsou letošní vítězné projekty důkazem,” říká předseda Technologické agentury ČR Petr Konvalinka a dodává: „Skvělým příkladem jsou výzkumné projekty, které pomohly s bojem proti pandemii covid-19. Řada z nich se dostala za hranice naší země a pomáhají s řešením obtížné situace ve světě.”
Kromě on-line formátu konání a on-line hlasování o kompletním vítězi Cen TA ČR letošní ročník charakterizuje ještě další novinka. K soutěžním kategoriím přibyla nová, pátá kategorie Ministerstva průmyslu a obchodu: Cena MPO – Country For The Future. Jako první toto ocenění získala aplikace PARSS, která umožňuje plánování lidských zdrojů/pracovních směn v době pandemie. Vývoj této aplikace byl podpořen v programu Ministerstva průmyslu a obchodu Czech Rise Up. Za jejím vznikem stojí společnost Blindspot Solutions s.r.o.
„Letošní situace je spjata s pandemií. Lidé po celém světě si uvědomili skutečnou hodnotu výzkumu, který pomáhá zvládnout nečekané situace. Proto mi dovolte poděkovat všem výzkumníkům a výzkumnicím, kteří pohotově reagovali, a díky jejich úsilí vzniklo mnoho užitečných projektů., řekl během slavnostního předávání Cen TA ČR ředitel TA ČR Martin Bunček.
Jména všech vítězných projektů v kategoriích Business, Governance, Partnerství, Společnost a nové katogorii MPO – Country For The Future byla známá ještě před slavnostním předáváním. Podrobně jsme o oceněných projektech psali zde. Po zveřejnění jmen vítězů každé z kategorií měla veřejnost možnost hlasovat o absolutním vítězi Cen TAČR. Tím se letos stal projekt vzdáleného titulkování živých televizních pořadů z kategorie Společnost ze Západočeské univerzity v Plzni.
Unikátní systém dokáže v reálném čase převést řeč na text a za běhu doplňuje, ale i opravuje jednotlivá slova. Projekt navíc přispívá k rozšíření a zkvalitnění systému automatického čtení titulků a vytváří i vícehlasou doprovodnou stopu. Řešení přináší užitek desetitisícům diváků se sluchovým handicapem, kteří tak mají možnost získávat plnohodnotné informace z televizního vysílání. „Velmi si vážíme toho, že jsme dostali podporu Technologické agentury a že jsme mohli pomoci velké skupině diváků České televize se sluchovým handicapem, aby mohli sledovat živé pořady,“ uvedl během slavnostního vyhlašování vedoucí oceněného projektu Josef Psutka z katedry kybernetiky a výzkumného centra NTIS Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni.
Autor: Vědavýzkum.cz (SA)
Zdroj: TA ČR, ZČU v Plzni
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz