Vědeckou radu Evropské výzkumné rady (ERC) doplní od ledna příštího roku pět nových osobností. Jednou z nich je i jaderná fyzička Alice Valkárová, která byla v letech 2016–2020 předsedkyní Grantové agentury ČR. Stane se tak třetí zástupkyní Česka v respektované evropské organizaci.
Vědecká rada ERC je 21členný orgán v čele s předsedou. Rada je zodpovědná za strategické směřování Evropské výzkumné rady a tvoří ji významné vědecké osobnosti. Členové vědecké rady jsou jmenováni na čtyřleté funkční období, které lze jednou prodloužit. Prvním českým zástupcem v ERC a jedním ze zakládajících členů byl fyzik Pavel Exner, který v letech 2011-2014 působil i jako místopředseda vědecké rady. Aktuálně končí druhé funkční období také dalšímu fyzikovi Tomáši Jungwirthovi z Fyzikálního ústavu AV ČR.
V pořadí třetí Češka, Alice Valkárová, která se spolu s dalšími čtyřmi novými členy ujme místa ve vědecké radě ERC od ledna 2021, vystudovala jadernou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, kde také od roku 1970 působí. Sedm let působila ve Spojeném ústavu jaderných výzkumů v Dubně a podílela se i na stavbě experimentálního zařízení H1 budovaného na urychlovači protonů a elektronů HERA v Hamburku. Od roku 2014 je místopředsedkyní České fyzikální společnosti a od roku 2016 do konce letošního roku stála ve vedení Grantové agentury ČR, kde ji aktuálně střídá Jaroslav Koča.
„Jmenování do vědecké rady ERC pro mě znamená opravdu hodně. ERC představuje v mých očích nejlepší agenturu pro podporu základního výzkumu v Evropě. Jejími principy hodnocení projektů jsme se hodně inspirovali v Grantové agentuře ČR. S ERC mám už jistou zkušenost, protože jsem působila několik let v jednom z hodnoticích panelů. Teď mě ale čekají bezpochyby zcela jiné úkoly. Doufám, že ERC svou výjimečnou pozici uhájí i v této turbulentní době, kdy se v rámci Evropy krátí výdaje na vědu,“ uvedla ke svému jmenování Alice Valkárová.
Kromě Valkárové byli dále členy vědecké rady za obor Physical Science and Engineering jmenováni Rodrigo Martins z Nova University v Lisabonu a Nicola Spaldin z ETH Zürich a za oblast Life Sciences Liselotte Højgaard z Kodaňské univerzity a Dirk Inzé z belgického VIB-UGent Center for Plant Systems Biology
Zastupující předseda Evropské výzkumné rady Jean-Pierre Bourguignon při příležitosti jmenování nových členů uvedl, že se na nové kolegy v radě moc těší. „Je velmi důležité mít plně funkční vědeckou radu zastupující vědeckou komunitu napříč Evropou v její rozmanitosti. Jen tak můžeme pokračovat v podpoře hraničního výzkumu a posilování role ERC.“
„Doplnění vědecké rady ERC zajistí kontinuitu a úspěšný přechod k programu Horizon Europe,“ uvedla komisařka pro Inovace, výzkum, kulturu, vzdělání a mládež Maryia Gabriel. Noví členové podle ní přinášejí vědecké radě další potřebné kompetence.
Autor: Vědavýzkum.cz (JS)
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz