Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Čínští autoři drží prvenství co do absolutního počtu článků, které byly staženy kvůli skandálům v hodnotícím procesu peer-review. Podle statistiky Retraction Watch pocházela z Číny více než polovina všech příspěvků odhalených mezi lety 2012 a 2016.

Zatímco počet publikací ze západních zemí v odborných časopisech meziročně víceméně stagnuje (Velká Británie, Německo), nebo dokonce klesá (USA), počet čínských odborných publikací meziročně raketově roste. Podle statistiky Nature Index má ale Čína také nejhorší podíl článků, které prošly poctivým peer-review procesem.

Hodnocení peer-review prováděné odborníky ve stejném oboru má odborným časopisům ukázat, nakolik je daná publikace významná a věrohodná. Množí se ale případy, kdy se hodnocení zhostí vědec spjatý s autorem a účelově proces ovlivňuje. Výjimkou nejsou ani zcela smyšlené posudky. Takových publikací bylo v letech 2012 až 2016 dle statistiky Retraction Watch odhaleno a staženo celkem 502. Zatímco v případě Německa či Spojených států se problém týkal jedné publikace a v případě Japonska dokonce žádné, čínských článků s problematickým peer-review hodnocením bylo odhaleno celkem 276.

Důvodem může být i to, že čínští vědci si často na překlady své práce a splnění formálních podmínek jejího odevzdání najímají třetí strany, což může vést ke snahám k obcházení systému.

Více čtěte zde.

Zdroj: Echo Huang, QUARTZ

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Ze zahraničí