Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Vědecký časopis, který patří vydavatelské skupině Springer Nature, stáhnul článek skupiny čínských vědců o obličejových rysech minoritních skupin obyvatel Číny kvůli podezření z porušování etických postupů. Ze stejných důvodů nyní vydavatelství prošetřuje více než dva tucty dalších publikací.

chuttersnap aku7Zlj x o unsplash

Čínská věda má dlouhodobé problémy s nedodržováním etických pravidel vědecké práce, ať už se to týká etiky publikování či standardních procedur při řešení výzkumu, který zahrnuje lidské participanty. Právě z druhého důvodu nyní časopis International Journal of Legal Medicine stáhnul článek z roku 2019 s názvem „Y Chromosomal STR haplotypes in Chinese Uyghur, Kazakh and Hui ethnic groups and genetic features of DYS448 null allele and DYS19 duplicated allele“.

Tři z autorů článků jsou také spojeni s úřadem Karamay Municipal Public Security Bureau, na který Spojené státy na podzim roku 2019 uvalily sankce za nedodržování lidských práv, masové zatýkání a zadržování, a právě také za sledování Ujgurů, Kazachů a dalších muslimských menšin v oblasti.

Podle vyjádření samotného časopisu byl článek stažen na žádost I Jieho, jednoho z autorů článků, poté, co byl zpochybněn etický postup výzkumu. Jie vydavateli potvrdil, že studie byla vypracována bez etického souhlasu tamější instituce, přestože to článek výslovně tvrdí.

Na etické problémy v čínském výzkumu dlouhodobě upozorňuje také Yves Moreau, profesor z belgické univerzity KU Leuven. Podle něj se Číňané očividně zaměřují na studium populací, jako jsou například Ujgurové. Právě kvůli zacházení s ujgurskou menšinou vyvolala Čína odpor mezinárodní komunity a Spojené státy vůči ní zavedly řadu sankcí.

Moreau shromáždil a analyzoval články čínských autorů, které se týkají forenzní genetiky, DNA a otisků prstů. Tvrdí, že našel přes sto vědeckých článků, které se zabývají genetickým rozpoznáváním v Číně perzekuovaných minorit (zejména muslimských a tibetských) a které v autorském týmu zahrnují alespoň jednoho člena čínské policie, soudů či podobných institucí. „Vzhledem k relativní velikosti populace jsou Tibeťané studováni čtyřicetkrát častěji a Ujgurové třicetkrát častěji než etničtí Chanové,“ tvrdí Moreau. Některé z policejních nebo soudních institucí, na nichž autoři identifikovaných článků působí, jsou také na americkém seznamu sankcionovaných osob a institucí. Občané Spojených států s nimi mají zakázáno udržovat téměř všechny finanční styky.

Podle Moreaua je v této oblasti třeba prověřit přes 1000 dosud vydaných vědeckých článků. Přitom některé z nich vydaly přední odborné žurnály. Podle něj jde jen obtížně tvrdit, že by například Ujgurové byli schopni dát dobrovolný a informovaný souhlas i vzhledem k tomu, kolik jich bylo posláno na nucený pobyt v internačních táborech. „Podle mě nelze žádný čínský výzkum na menšinových populacích považovat za etický, protože riziko zneužití je příliš velké,“ říká Moreau.

Na tato podezření nyní začaly reagovat jednotlivé vydavatelské domy. Suzanne Farley, ředitelka pro integritu výzkumu ve Springer Nature tvrdí, že zahájili prověřování „množství“ vědeckých článků, u kterých je podezření na podobné etické problémy. Podle ní bylo stažení článků výsledkem dlouhodobého etického šetření.

Oznámení o probíhajícím vyšetřování se přitom objevilo u 17 dalších článků z International Journal of Legal Medicine papers, dvou článků v Human Genetics a dalších devíti článků v Scientific Reports. Podle vyjádření Farley je jich v řešení ještě celá řada a ediční rady jednotlivých časopisů připravují v každém z případů vhodný postup. „Obavy z porušení etických standardů bereme vážně. Od okamžiku, kdy se tyto problémy objevily, se snažíme proaktivně identifikovat články, u kterých existuje podezření, že tyto standardy nedodržely,“ tvrdí Farley.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: Retraction Watch, Nature (1, 2)

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Ze zahraničí