Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Kanada se oficiálně připojila k Horizontu Evropa, výzkumnému programu EU s rozpočtem 95 miliard eur, čímž se stala nejnovější mimoevropskou zemí, která se stala součástí. Díky tomu se tak kanadští výzkumníci mohou ucházet o granty za stejných podmínek jako výzkumníci v Evropě.

Tento krok byl oznámen v listopadu 2023 a ve středu 3. července 2024 byl oficiálně potvrzen podpisem dohody, čímž se Kanada připojila k Novému Zélandu a Jižní Koreji, kteří tvoří seznam asociovaných zemí mimo Evropu.

„Výzvy, kterým čelíme, jsou globální, a proto musíme spolupracovat na jejich řešení. Srdečně vítám Kanadu v našem programu Horizont Evropa,“ řekla komisařka pro výzkum Iliana Ivanova, která byla v Kanadě podepsat dohodu.

„Podle mého názoru je to rámec, milník pro prosperitu v 21. století. Signalizuje to novou kapitolu v našich vztazích s EU,“ řekl François-Philippe Champagne, kanadský ministr pro vědu, při středečním podpisu.

Dohoda pokrývá pouze pilíř II Horizontu Evropa, který obvykle financuje konsorcia akademiků a společností, s cílem překonat průmyslové, sociální a environmentální výzvy. Evropská výzkumná rada, která podporuje výzkum založený na čisté zvědavosti, a Evropská inovační rada, navržená pro rozšiřování evropských společností, nejsou součástí této asociace.

Kanadští výzkumníci se teoreticky již mohli účastnit projektů Horizont Evropa, ale proces byl komplikovaný, protože museli hledat vlastní domácí zdroje financování. S nyní dohodnutou asociací se Kanaďané mohou připojit k evropským partnerům v jediné žádosti a získat jeden společný příspěvek. Kanaďané také mohou koordinovat projekty.

Invaze na Ukrajinu dala Bruselu další impuls k sestavení koalice takzvaných „spřízněných“ demokratických výzkumných a technologických partnerů z celého světa včetně Kanady. To bylo částečně úspěšné – připojil se Nový Zéland a Jižní Korea – ale jednání s Japonskem a Austrálií, dříve zvažovanými jako potenciálními partnery, se zastavila.

Vyjednávání trvala dlouho, začala již v roce 2018, když Brusel plánoval rozšíření svých rámcových programů mimo evropský region.

Jedním z klíčových bodů jednání bylo, jak omezit náklady. Ačkoli podrobnosti dohody zatím nebyly zveřejněny, Kanada pravděpodobně zaplatí Bruselu zhruba to, co její výzkumníci získají z programu podle modelu „pay as you go“. To však potenciálně nechává Ottawu vystavenou neomezeným příspěvkům, pokud by si její výzkumníci vedli obzvláště dobře.

„Asociace je také silným znakem naší geopolitické aliance,“ řekla Ivanova. „Doplňuje dialogy, které vedeme na mnoha fórech jako spříznění partneři“.

Evropská unie také pokračuje ve vyjednávání o připojení se k programu se Spojeným královstvím a Švýcarskem, se kterým doufá v uzavření dohody letos v létě.

V dubnu Evropská komise zahájila předběžná jednání o asociaci se Singapurem, ačkoli jsou zde otázky, zda má městský stát demokratické předpoklady pro připojení podle pravidel Horizont Evropa.

 

Zdroj: ScienceBusiness

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: ScienceBusiness
Kategorie: Ze zahraničí