Již po osmé zveřejnila agentura Bloomberg žebříček šedesáti nejvíce inovativních ekonomik světa. V jeho čele vystřídalo Německo po šesti letech Jižní Koreu. Česko si mírně polepšilo a umístilo se na 24. příčce.
Takzvaný Bloomberg Innovation Index je jedním z komplexních žebříčků, které se pomocí nejrůznějších ukazatelů snaží popsat a porovnat inovační výkonnost jednotlivých států světa. Mezi další známé žebříčky tohoto druhu patří Summary Innovation Index vydávaný Evropskou komisí a Global Innovation Index, který zveřejňuje Světová organizace duševního vlastnictví (WIPO).
Ačkoliv výsledky těchto srovnání jsou nutně zjednodušující, s oblibou jsou předmětem politických diskusí a proklamací. Připomeňme, že právě zlepšení skóre Česka v rámci evropského žebříčku a posun z kategorie Moderate Innovators do kategorie Strong Innvators do roku 2025 je jedním z cílů Inovační strategie ČR 2019-2030.
Výsledky aktuálního žebříčku agentury Bloomberg zatím nějakému radikálnímu zlepšení české inovační výkonnosti nenasvědčují. Česko si v něm polepšilo o jednu příčku a je aktuálně na 24. místě z celkových 60 zemí.
Nejlépe, na sedmém místě, se Česko umístilo z hlediska přidané hodnoty průmyslu. V první třetině žebříčku je také co do množství výzkumníků a intenzity výzkumu a vývoje (poměr výdajů na výzkum vůči HDP). Naopak jednoznačně nejslabší Českou oblastí je koncentrace high-tech průmyslu (42. místo). Slabší jsou také efektivita terciárního vzdělávání (38.) a patentová aktivita (31.).
První místo žebříčku po dlouhých šest let opanovala Jižní Korea, letos ji ale vystřídalo Německo, především díky vysoké přidané hodnotě německého průmyslu, vysoké koncentraci high-tech firem a patentové aktivitě. Autoři žebříčku však upozorňují, že úspěch Německa je silně vázán na vývoj automobilového průmyslu. Česká situace je do značné míry analogická.
Dlouhodobě nepříznivý vývoj v žebříčku zaznamenávají Spojené státy americké. Zatímco v prvním vydání v roce 2013 obsadily první místo, aktuálně se propadly až na 9. pozici. Největší meziroční pokles zaznamenaly Nový Zéland (29.), který si pohoršil o pět příček, a Finsko (7.), které se propadlo o čtyři pozice.
Naopak skokanem roku je Slovinsko (21.), které se díky výraznému zlepšení patentové aktivity vyšplhalo o 10 příček, a také Chile. Vůbec poprvé se v TOP 60 objevily Alžírsko, Egypt, Kazachstán a Macao, kde čínská vláda podobně jako v případě Hongkongu uplatňuje princip „jedna země, dva systémy“.
Mezi státy Visegrádské čtyřky se dařilo zlepšit svou pozici Maďarsku (28., +4), naopak Slovensko (41.) a Polsko (25.) zaznamenaly pokles o dvě respektive o tři příčky.
Kompletní výsledky žebříčku Bloomberg Innovation Index naleznete zde.
Autor: Vědavýzkum.cz (JS)
Zdroj: Bloomberg
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz