Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Nizozemské asociaci univerzit (VSNU) se daří vyjednávat kontrakty s nakladateli, které zaručují publikování na bázi otevřeného přístupu. Přestože tzv. publish-and-read modelu za nižší ceny se některé větší nakladatelské domy stále brání, VSNU úspěšně dotáhla do konce vyjednávání například se Springer Nature, Wiley nebo Oxford University Press.

VSNU, která sdružuje 14 nizozemských akademických institucí, se v nedávné době podařilo sjednat kontrakty zaručující 100% otevřený přístup. V situaci, kdy organizace Couperin zastupující francouzské vědecké instituce čelí podobným problémům při vyjednávání nové smlouvy s nakladatelstvím Springer jako německý Project DEAL se společností Elsevier, jsou úspěchy VSNU důkazem, že postupná změna modelu publikování je pro nakladatele obtížná, ale není nemožná.

Nizozemská organizace VSNU tlačí při sjednávání nových kontraktů s nakladatelskými domy na přestup na tzv. publish-and-read model, který slučuje platbu za publikování a přístup k článku do jednoho poplatku. Jejím cílem je zajistit pro nizozemské vědce úplný otevřený přístup v publikování. Zároveň je ale nezbytné udržet cenu, kterou nakladatelům platí, v únosných mezích. Některá vyjednávání z toho důvodu kolabují.

Od roku 2014 se VSNU podařilo dojednat 100% otevřený přístup s několika velkými nakladateli, jako jsou Wiley, Saga nebo American Chemical Society. V polovině března 2018 se VSNU podařilo prodloužit kontrakt se Springer Nature, který splňuje nároky nizozemců. Původní dohoda z roku 2014 byla prodloužena až do roku 2021. Pokrok je v tomto případě znatelný – z 34 % článků publikovaných Nizozemci v žurnálech Springeru na bázi open-access v roce podepsání původní dohody se dostali až na 84 % otevřeně přístupných publikací v roce 2017. Pár dní poté uzavřela VSNU nový tříletý kontrakt také s Oxford University Press, který zajišťuje 100% otevřený přístup v letech 2019 a 2020.

Ve stejném období si Nizozemci připsali také jeden neúspěch. Dohodu s Royal Society of Chemistry (RSC) se dojednat nepodařilo a vyjednávání ztroskotala. Důvodem byly již zmíněné neshody ohledně výše poplatků. Od 1. dubna tak nizozemské univerzity nemají přístup k novým publikacím v žurnálech RSC. Starší obsah jim je ovšem stále k dispozici.

Další obtížná vyjednávání čekají VSNU již tento rok. Na jeho konci totiž vyprší stávající smlouva s nakladatelstvím Elsevier. V jeho žurnálech je zatím pouze 30 % nizozemských článků publikováno na bázi open-access. Tyto rozhovory tak budou dalším důležitým testem, který možná nastíní budoucí vývoj. Podle Koena Beckinga – hlavního vyjednavače otevřeného přístupu VSNU – si na základě podobných úspěšných vyjednávání čím dál více evropských univerzit uvědomuje, že lze přejít na 100% otevřený model publikování, a to dokonce za lepší ceny, než platí nakladatelům nyní. Cíl Evropské unie, která chce otevřít přístup ke všem publikacím do roku 2020, se sice zatím stále nezdá úplně reálný, ale podobné úspěchy jsou významným akcelerátorem procesu změny. 

 

Autor: Vědavýzkum.cz (NS)

Zdroj: The Scientist, VSNU (1, 2, 3)

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Ze zahraničí