Konflikt mezi nakladatelstvím a skupinou německých výzkumných institucí, vysokých škol a knihoven s názvem Projekt DEAL trvá již dlouho. Vyjednávání začala už v roce 2016, kdy téměř dvě stě institucí z Projektu DEAL vyhrožovalo, že si u Elsevier neprodlouží licenci. Nakladatelství pak dokonce na několik týdnů odřízlo vědcům přístup ke svým časopisům. Následně ho ale zase obnovilo.
Cílem skupiny je získat národní licenci, která poskytne většině německých vědců přístup k článkům z celého portfolia časopisů nakladatelství a to za polovinu dosavadní ceny. Cílem by tak mělo být významné snížení finanční zátěže jednotlivých institucí i lepší dostupnost vědeckých poznatků. Vleklá vyjednávání ale prozatím nevedla k úspěchu a na konci roku 2017 nedošlo k žádné dohodě.
Vzhledem k tomu poskytlo nakladatelství Elsevier německým institucím dočasné prodloužení přístupu do svých vědeckých časopisů do doby, než bude dosaženo vzájemné dohody o podobě národní licence. Někteří členové Projektu DEAL to vidí jako důkaz toho, že mají ve vyjednávání navrch a že Elsevier nakonec přistoupí na jejich podmínky.
Spor mezi nakladatelstvím Elsevier a německými výzkumnými institucemi je ostře sledovaný. Pokud totiž Projekt Deal uspěje ve svém úsilí o národní licenci, je pravděpodobné, že jej budou následovat i další státy. Němci vedou podobná vyjednávání i s vydavatelstvím Springer Nature.
Autor: Vědavýzkum.cz (JT)
Zdroj: Nature.com