Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Propojený systém evropských výzkumných infrastruktur má být schopný reagovat na velké společenské výzvy. V rámci rakouského předsednictví Rady EU byla v úterý 11. září ve Vídni představena 5. strategická zpráva a aktualizace Cestovní mapy Evropského strategického fóra pro výzkumné infrastruktury (ESFRI).

Cestovní mapa ESFRI 2018 představuje portfolio celkem 37 výzkumných infrastruktur, které mají známku „ESFRI Landmark“ a jsou provozovány ve všech vědních oblastech, a dalších 18 „ESFRI projektů“, včetně 6 nových projektů výzkumných infrastruktur z oblastí energetiky, environmentálních věd, zdraví a potravin a sociálních a kulturních inovací.

Rozsáhlá analýza „krajiny“ výzkumných infrastruktur nastiňuje kontext nejvýznamnějších výzkumných infrastruktur, jež jsou k dispozici evropským vědcům a podnikatelům ve všech výzkumných doménách. Poprvé se přitom ESFRI zaměřilo rovněž na dopady, které mají výzkumné infrastruktury na vědní oblasti a rozvoj poznání v nich, a to prostřednictvím jejich multidisciplinárního využívání, otevřenosti a interoperability dat, která generují. V rámci Cestovní mapy ESFRI 2018 byly identifikovány také nové oblasti o vysokém strategickém potenciálu pro sociální a kulturní inovace. Dokument se zabývá i dlouhodobou udržitelností výzkumných infrastruktur.

Více informací o nové Cestovní mapě ESFRI 2018 a její představení naleznete na internetových stránkách www.esfri.eu. Celý dokument je ke stažení zde.

 

https://www.youtube.com/watch?v=j22yJWalQdk

 

Také v rámci České republiky mají výzkumné infrastruktury vysokou prioritu. Na posledním mimořádném jednání Rady pro výzkum, vývoj a inovace byla navržena redukce a konsolidace počtu projektů tzv. velkých výzkumných infrastruktur z aktuálních 58 na 49 a navýšení ročních výdajů o 170 mil. korun na 1,89 mld. Kč.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JS)

Zdroj: vyzkumne-infrastruktury.cz, ESFRI

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Ze zahraničí