Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

V Evropské unii probíhají spory o škrty v rozpočtu na vědu, výzkum a inovace. V důsledku brexitu by měl být snížen až o půl miliardy eur. Navrhované škrty ostře kritizuje Carlos Moedas, evropský komisař pro výzkum, vědu a inovace.

Evropská rada už v červenci navrhla snížit celkový rozpočet unie o 1,7 miliard eur. Z toho by téměř půl miliarda eur měla jít z plánovaných peněz na vědu a výzkum. Největší škrty utrpí právě rámcový program Horizont 2020. Důvodem ke snižování rozpočtu je deficit, který způsobí odchod Británie z EU. Brexit způsobí ztrátu 16 % z celkového rozpočtu Evropské unie.

Evropský komisař Carlos Moedas škrty ostře odsoudil. Přímým důsledkem takového snižování bude snížení výzkumného výkonu Evropy. Ohrožena je také podpora podnikového výzkumu a inovací. Moedas také varuje také před stoupajícím trendem nedůvěry ve vědecké poznatky. I proto vyzývá vědce, aby kontaktovali své vlády a škrty v evropském rozpočtu kritizovali. Kromě programu Horinzont 2020 se škrty týkají i programu Galileo, Egnos, ITER i programu pozorování Země Copernicus.

Moedasovo stanovisko podporují také někteří členové Evropského parlamentu a dva další komisaři. Günther Oettinger, evropský komisař pro rozpočet a lidské zdroje, argumentuje, že škrty ve výzkumu představují přímé ohrožení pro ekonomický růst Evropské unie. Pro navýšení prostředků na vědu a výzkum se vyslovil také Jyrki Katainen, místopředseda Evropské komise. Zachování či navýšení evropského rozpočtu na výzkum podporuje také Lamyho zpráva.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: Sciencebussiness.net

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Ze zahraničí