Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Pět měsíců poté, co byl uzavřen známý Beallův seznam predátorských časopisů a vydavatelů, se objevil nový seznam nedůvěryhodných titulů. Přístup k němu je ale placený.

O uzavření Beallova seznamu již informoval ve svém článku Martin Rychlík. V lednu 2017 byl uzavřen známý seznam predátorských časopisů knihovníka Jeffreyho Bealla z Univerzity Colorado Denver. Několik měsíců poté firma Cabell’s International spustila začátkem června novou databázi predátorských časopisů a vydavatelství. V současné době by měl počet zmapovaných titulů dosahovat téměř čtyř tisíc.

Výraznou výhodou oproti Beallově seznamu by měla být jasná a objektivní kritéria posuzování jednotlivých časopisů. Nový seznam by proto měl využívat až 65 kritérií (mezi které patří falešní editoři, nejasná recenzní politika apod.), které budou s čtvrtletním intervalem opakovaně posuzovány. Jednou ročně budou mít také periodika uvedená na seznamu možnost své jméno očistit, a pokud se jim povede vyvrátit důvodné pochybnosti, také být vyškrtnuty z černé listiny. Další výhodou by měla být transparentnost celé databáze – záznamy a důvody, proč byl časopis do databáze zařazen či naopak vyřazen, by měly být uživatelům kdykoliv dostupné. Služba je ale na rozdíl od Beallova seznamu zpoplatněná, přičemž cena se bude lišit podle jednotlivých institucí. Firma Cabell’s ale eventuálně plánuje otevřít svou databázi široké veřejnosti.

Jistá otázka ale také visí nad užitečností takového seznamu. Ozývají se hlasy, že účelnější strategií je vytvářet tzv. „bílé listiny“, tedy seznamy důvěryhodných periodik, přičemž schopnost pracovat s těmito seznamy a případně odhalovat podezřelá periodika by se měla stát běžnou součástí akademické práce. Jeffrey Beall, který vystupoval jako neformální konzultant při budování nové databáze, ale naopak tvrdí, že podobné černé listiny stále slouží jako velice užitečný nástroj, díky kterému se mohou akademici zodpovědně rozhodnout, kde svou práci publikovat.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: Nature.com

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Ze zahraničí