Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Společnost Altmetric vydala statistiku nejdiskutovanějších vědeckých článků v roce 2017. První místo zaujala studie, která vyvrací mýtus o pozitivním vlivu nízkotučné diety na úbytek tělesné váhy. Na druhém místě se umístil článek o duševním zdraví doktorandů.

Společnost Altmetric měří diskutovanost jednotlivých článků prostřednictvím odkazů na sociálních sítích, zmínek ve zprávách i na blozích. Počítá i citace na Wikipedii. Když je článek navíc zmíněn v některém veřejně politickém dokumentu, získává další body navíc. Z váženého bodového hodnocení pak sestavuje žebříček sta nejdiskutovanějších článků za daný rok. Systém společnosti Altmetric tak má být určitou alternativou ke klasickému hodnocení článků podle citačního indexu.

Podobně jako i v jiných letech, více než polovinu ze stovky nejdiskutovanějších článků tvoří texty z medicínských odborných časopisů. Tři medicínské žurnály (The Lancet, the BMJ, JAMA) publikovali dokonce 22 textů ze sestaveného žebříčku. I třetí nejdiskutovanější text roku 2017 spadá do kategorie medicíny a věd o lidském zdraví. Týká se rozdílu mezi mortalitou pacientů, kteří jsou ošetřováni doktory-muži a doktorkami-ženami. Čtvrté místo obsadil článek, který se zabývá novými možnostmi úprav lidského genomu. Pátý nejdiskutovanější článek se týkal genderových stereotypů u intelektuálních dovedností dětí. Na žebříček deseti nejdiskutovanějších článků se podívejte níže:

Pořadí Název článku Vydavatel
1. Associations of fats and carbohydrate intake with cardiovascular disease and mortality in 18 countries from five continents (PURE): a prospective cohort study The Lancet
2. Work organization and mental health problems in PhD students Research Policy
3. Comparison of Hospital Mortality and Readmission Rates for Medicare Patients Treated by Male vs Female Physicians JAMA International Medicine
4. Correction of a pathogenic gene mutation in human embryos Nature
5. Gender stereotypes about intellectual ability emerge early and influence children’s interests Science
6. More than 75 percent decline over 27 years in total flying insect biomass in protected areas PLOS ONE
7. Worldwide trends in body-mass index, underweight, overweight, and obesity from 1975 to 2016: a pooled analysis of 2416 population-based measurement studies in 128·9 million children, adolescents, and adults The Lancet
8. A Feathered Dinosaur Tail with Primitive Plumage Trapped in Mid-Cretaceous Amber Current Biology
9. Efficacy and effectiveness of an rVSV-vectored vaccine in preventing Ebola virus disease: final results from the Guinea ring vaccination, open-label, cluster-randomised trial (Ebola Ça Suffit!) The Lancet
10. An extra-uterine system to physiologically support the extreme premature lamb Nature Communications


Zdroj: Altmetric.com

Druhým nejčetnějším oborem v seznamu jsou přírodní vědy, které získaly 17 článků. Vědy o Zemi a životním prostředí jich získaly devět. Osm článků se týkalo lidské společnosti. Seznam celé stovky nediskutovanějších článků si můžete prohlédnout zde.

Autoři žebříčku si také všímají, že letošní články se výrazněji dotýkají sociálních témat, ať u se jedná o genderové stereotypy, stigma psychického onemocnění nebo důsledků robotizace práce.

Z celkového přehledu vyplývá, že 69 článků ze 100 mělo alespoň jednoho autora z USA. Nejúspěšnější univerzitou byl v tomto žebříčku Harvard s jedenácti získanými články. Na druhém místě se umístila Cambridge University se sedmi články a na třetím pak University College London, která mezi stovkou nejdiskutovanějších článků má šest textů.

Nejúspěšnějším časopisem je Nature, s šestnácti publikovanými články na žebříčku. V roce 2017 také mírně stoupl počet volně dostupných článků. Letos to bylo téměř 49 % procent ze seznamu, minulý rok to bylo 47 %. Ze stovky článků jich ale jenom 31 bylo zveřejněno prostřednictvím nějakého typu otevřeného publikování.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: Altmetric.com, Times Higher Education

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Ze zahraničí