Přinášíme přehled nejsdílenějších vědeckých článků na sociálních sítích za září. Co se z něj dozvíte? Že cukrovku možná půjde vyléčit kmenovými buňkami, že bohatí lidé podceňují svou uhlíkovou stopu, že při zástavě srdce bychom měli umisťovat elektrodu defibrilátoru i na záda, nebo že i mozek musí odklízet odpad.
1. Přestaňte kouřit, má to smysl v jakémkoli věku
Nová studie zjistila, že ať už přestanete kouřit ve 35 nebo v 75 letech, ukončení kouření vám přidá roky života. Zjištění dokazují, že nikdy nejste příliš staří na to, aby pro vás ukončení kouření nebylo prospěšné.
Více informací naleznete zde.
2. Cukrovka 1. typu možná půjde vyléčit kmenovými buňkami
Světový unikát – kmenové buňky zvrátily diabetes ženy. 25letá žena s diabetem 1. typu začala produkovat vlastní inzulín méně než tři měsíce po transplantaci přeprogramovaných kmenových buněk.
Více informací naleznete zde.
3. Jestli někdy budete oživovat člověka se zástavou srdce, umístěte defibrilační elektrody na hrudník i záda – zvýšíte šance na přežití
Umístění defibrilačních elektrod na hrudník a záda, místo běžné metody dvou elektrod na hrudníku, zvyšuje šanci na přežití mimonemocniční zástavy srdce o 264 %, uvádí nová studie.
Více informací naleznete zde.
4. Bojový sport „slap fighting“ může způsobovat poškození mozku
Lékaři se obávají, že bojový sport zvaný „slap fighting“, který sledují miliony lidí a jehož popularita roste, může způsobovat poškození mozku. Nová studie zjistila, že více než polovina účastníků měla viditelné známky otřesu mozku. Mnozí vykazovali známky zhoršené pohyblivosti po úderu nebo měli nepřítomný pohled.
Více informací naleznete zde.
5. I mozek musí uklízet odpad
Poprvé byly odhaleny mozkové cesty pro odstraňování odpadu. Odpad zahrnuje proteiny, jako je amyloid a tau, o kterých bylo prokázáno, že tvoří shluky a spleti v mozkových snímcích pacientů s Alzheimerovou chorobou.
Více informací naleznete zde.
6. Máme v sobě toxiny z obalů
Z obalů potravin se do lidí dostávají tisíce toxinů. Tyto chemikálie byly nalezeny v lidské krvi, vlasech nebo mateřském mléce. Mezi nimi jsou sloučeniny známé svou vysokou toxicitou, jako jsou PFAS, bisfenol, kovy, ftaláty a těkavé organické sloučeniny.
Více informací naleznete zde.
7. Američané tráví s přáteli dvakrát méně času než před deseti lety
Paradox přátelství: Američané nyní tráví méně než tři hodiny týdně s přáteli, ve srovnání s více než šesti hodinami před deseti lety. Místo toho trávíme stále více času sami.
Více informací naleznete zde.
8. Mozek se mění podle toho, co jste dělali před dvěma týdny
Váš mozek se mění na základě toho, co jste dělali před dvěma týdny. Cvičení nebo neklidná noc před dvěma týdny vás mohou ovlivňovat — pozitivně nebo negativně — právě dnes.
Více informací naleznete zde.
9. Proč lidé odmítali vakcíny proti covid-19?
Odmítnutí vakcíny proti covid-19 bylo dle studie v časopise Nature způsobeno záměrnou nevědomostí a kognitivními zkresleními, výzkum proběhl na 1200 Američanech.
Více informací naleznete zde.
10. Bohatí lidé mají mnohem větší uhlíkovou stopu, než si myslí
Studie vědců z několika zemí zjistila, že osobní uhlíková stopa nejbohatších lidí ve společnosti je hrubě podceňována, a to jak samotnými bohatými lidmi, tak lidmi s nižšími a středními příjmy, bez ohledu na to, z které země pocházejí.
Více informací naleznete zde.
Autorka: Vladislava Vojtíšková (Vědavýzkum.cz)
Přehled zpracován ke dni: 10. 10. 2024
Texty jsou sumarizovány do čtivé podoby, a zjednodušený popis ve formě popularizačního sdělení nemusí být přesný, zájemce o bližší informace proto odkazujeme níže na samotné studie. Titulky obsah textů taktéž zjednodušují a nejsou verifikovány s jinými studiemi, zda jejich sdělení je opravdu pravdivé.
Výsledky zmiňovaných studií stejně jako použité metody mohou být podrobeny kritice. Nemusí se také jednat o top vědecké objevy ve smyslu přelomových poznatků v oborech, ty často nevzbuzují takovou pozornost na sítích, ale pro aplikační či teoretickou rovinu mohou být důležitější.
Analýza je vyhotovena na základě nejlépe hodnocených příspěvků v největším vědeckém fóru na americké sociální síti Reddit. V některých případech může být žebříček modifikován a vybrán jiný výzkum či se žebříček může změnit od data publikace článku (žebříček je pravidelně aktualizován). Odkazy na studie a redditové žebříčky zde. O síti Reddit si můžete přečíst zde.
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz