Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Velká Británie na začátku září tohoto roku oznámila, že prodlouží finanční podporu vědcům a vědkyním, kteří se letos plánují zúčastnit projektů v programu Horizont Evropa, a to včetně výzev v programech ERC. Čeští vědci tak mohou nadále bez obav spolupracovat s britskými vědci i tamějšími institucemi.

stock GB

Vláda Spojeného království Velké Británie a Severního Irska na začátku září oznámila, že prodlouží finanční podporu, kterou poskytuje žadatelům o grant z programu Horizont Evropa. Nové prodloužení zajistí, že úspěšní žadatelé z Velké Británie budou mít i nadále zaručené financování, které umožní financování britské spoluúčasti ve výzkumných projektech.

Oznámená záruka se vztahuje na všechny výzvy programu Horizont Evropa, jejichž výzvy končí do 31. prosince 2022. Cílem nového opatření je podpořit britský výzkum během období, kdy vláda Velké Británie stále vyjednává o možnosti standardního přidružení k asociovaným zemím evropského rámcového programu Horizont Evropa.

Úspěšní žadatelé obdrží od britské vlády plnou částku, na kterou by měli nárok v rámci financování programu Horizont Evropa po celou dobu trvání projektu. Úspěšní příjemci také budou moci během svého působení zůstat ve Spojeném království, a to bez ohledu na to, jak jednání o možném připojení k Horizontu Evropa nakonec dopadnou. To platí i pro prestižní ERC granty, které byly letos v létě předmětem bouřlivých diskuzí.

„Pro české partnery to v praxi znamená, že britské týmy mohou přičleňovat i nadále do svých konsorcií a mají jistotu, že britské týmy své financování mají v případě úspěšného hodnocení projektu zajištěno,“ vysvětluje Otakar Fojt, vědecký atašé Britského velvyslanectví v Praze. Financování záruky poskytuje britská grantová agentura UK Research and Innovation a z posledních dostupných údajů UKRI plyne, že od začátku programu Horizont Evropa o záruku v celkové výši 349 milionů liber požádalo 609 projektů a 209 žádostí v souhrnné výši 142 milionů liber už bylo úspěšně vypořádáno. Pravidelně aktualizovanou statistiku britských vědců si můžete prohlédnout zde.

Velká Británie ve svém oficiálním vyjádření však dala jasně najevo, že na přidružení nebude čekat věčně a že nadále pokračuje v přípravě alternativních plánů – někdy nazývaných také jako Plán B. „Britská vláda doufá, že Evropská komise asociační dohodu brzy podepíše. Samozřejmě, spolupráce s českými výzkumníky je pro britské vědce důležitá a české týmy se potenciálního alternativního řešení budou moci zúčastnit,“ dodává Otakar Fojt k připravované britské alternativě k evropskému rámcovému programu.

„Spojené království je druhý nejvýznamnější partner českých výzkumníků v Evropě po Německu a třetí celosvětově ještě po Spojených státech podle počtu společných publikací. Čeští a britští vědci ročně společně publikují přes 2000 vědeckých článků a v předchozím výzkumném programu Horizon 2020 byli čeští a britští výzkumníci společně ve více než 750 projektech, což představuje téměř polovinu všech projektů s českou účastí,“ vysvětluje Otakar Fojt, proč je podle něj zásadní i pro Českou republiku, aby Velká Británie zůstala i nadále připojená k programu Horizont Evropa.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: Vláda Spojeného království Velké Británie a Severního Irska

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Ze zahraničí