Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

O tom, že je věda užitečná, není pochyb. Už osmým rokem ale zaměstnanci Akademie věd ČR přesvědčují veřejnost, že je i krásná. Při své práci pořizují fotografie, které pak soutěží v anketě Věda fotogenická. Snímky, jež nejvíce zaujmou porotu, si návštěvníci mohou prohlédnout v Galerii Věda a umění. Letošní hledání vizuálně nejatraktivnějších vyobrazení z badatelského světa právě začíná.

veda

Závěr loňského roku ani začátek toho letošního výstavám vzhledem k epidemické situaci a protikoronavirovým opatřením příliš nepřály, takže ačkoli v prostorách galerie od prosince do poloviny března visely opravdové skvosty – vítězné velkoformátové snímky Vědy fotogenické 2020 –, mnoho obdivovatelů krásy vědy si je naživo prohlédnout nemohlo.

I proto z iniciativy organizátorů soutěže vzniklo video, v němž diváky výstavou provádějí členové odborné poroty Markéta Pravdová coby její předsedkyně a Michael Komm. Úvodního slova k virtuální prohlídce se ujala předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. „Snímky zobrazují práci vědců na našich pracovištích – zvlášť v dnešní době je to podstatné. Jednak proto, že práce pokračuje tak, jak má, a také proto, že současná pandemická situace ukázala, že věda je a bude důležitá,“ poznamenává s tím, že fotografie mají i svou nepopiratelnou uměleckou hodnotu.

https://www.youtube.com/watch?v=ke2FJ2ZIpCw

Věda za časů covidu

Právě na život během pandemie reaguje jedna z vedlejších kategorií letošního ročníku soutěže. Nese název Vědci a práce domácí a nechá veřejnost nahlédnout do soukromí badatelů, kam se museli uchýlit, když protiepidemické restrikce dosahovaly vrcholu. Jak vypadá home office „po vědecku“ a jak se dá skloubit s péčí o děti a domácnost?

Druhá vedlejší kategorie bude patřit inspiraci. Fotografie s podtitulem Múzy ve vědě nabídnou odpovědi na otázku, kde a od koho přichází prvotní vnuknutí při badatelské práci. Vítězné snímky se potom stanou součástí rozpohybovaných videí, takže múzy doslova vystoupí z obrazu.

Zlatým hřebem soutěže Věda fotogenická je každoročně stejnojmenná hlavní kategorie. Sedmý ročník opanoval snímek Pohled predátora zobrazující lva, který upřeně hledí na fotografa zpoza mršiny žirafy. Autorem je Lukáš Vejřík z Biologického centra AV ČR, který ji pořídil v Krugerově národním parku v Jihoafrické republic, kde se účastnil konference Species on The Move. „Není možné si nevšimnout paralely s vědci, kteří často tráví obrovské množství času trpělivým pozorováním předmětu jejich zájmu, nejsou schopni dospět ke kýžené kořisti v podobě překvapivého objevu, zformulování teorie a podobně,“ komentuje fotografii Michael Komm.

2021 04 28 lev

Vítězný snímek v hlavní kategorii v soutěži Věda fotogenická 2020: Pohled predátora –⁠ Lukáš Vejřík, Biologické centrum AV ČR

V minulosti uspěly snímky polymeru nesoucího léčiva dovnitř nemocných buněk, středověké skalní umění v Uzbekistánu, skvrna na polovodiči nebo mládě sýčka v dlani svého ochránce. Všechny fotografie z uplynulých sedmi ročníků nejen z hlavní kategorie si můžete prohlédnout na webu Vedafotogenicka.cz.

V roce 2020 měla odborná porota zatím nejtěžší úlohu. Do ankety se přihlásilo rekordních 106 zaměstnanců z 34 pracovišť Akademie věd ČR s 362 fotografiemi. „Těší nás, že zájem o soutěž neustále roste,“ říká Markéta Pravdová a dodává pro srovnání, že v roce 2014 – při prvním ročníku – to bylo o sto snímků méně.

Zaměstnanci Akademie věd ČR nyní mají možnost až do konce června přihlašovat své výtvory. Vyhlášení vítězů proběhne na podzim. Následovat bude výstava v Galerii Věda a umění a fotografie se tak jako každý rok stanou také součástí reprezentativního kalendáře Akademie věd ČR.

Za projektem Věda fotogenická stojí spolek Fórum Věda žije!. Na organizaci se podílí Středisko společných činností AV ČR.

 

Zdroj: Akademie věd ČR

Foto: archiv Vědy fotogenické 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz