facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

CZELO: Inovujte v oblasti solární energie nebo se přihlašujte do vyhlášených soutěží    

4. 7. 2024
CZELO: Inovujte v oblasti solární energie nebo se přihlašujte do vyhlášených soutěží    

Česká styčná kancelář v Bruselu (CZELO) připravila týdenní přehled novinek. Dozvíte se o novém Climate City Capital Hubu, společném programu výzkumu a inovací v oblasti solární energie, nových výzvách Digitální Evropy a také o značce kvality humanitárního dobrovolnictví.

CZELO

Evropská komise zřizuje středisko Climate City Capital Hub

Climate City Capital Hub by měl sloužit primárně k podpoře měst zapojených do mise EU zaměřené na klimaticky neutrální a inteligentní města. Centrum pomůže městům získat přístup k finančnímu poradenství, strukturovat jejich finanční potřeby a představit projekty různým poskytovatelům kapitálu, včetně soukromých investorů a inovativních zdrojů financování. Bude doplňovat služby Evropské investiční banky (EIB), přičemž se bude zabývat jak projekty na zmírnění dopadů změny klimatu, tak projekty na přizpůsobení se změně klimatu pro města se značkou EU Cities Mission.

Více informací najdete na webu Evropské komise.

Evropská komise představuje společný program výzkumu a inovací v oblasti solární energie

Evropská komise zveřejnila pracovní dokument s názvem „Společný program výzkumu a inovací v oblasti solární energie s členskými státy v kontextu Evropského výzkumného prostoru (ERA)". Aby se evropský solární průmysl mohl rozvíjet a zaujmout vedoucí postavení v přechodu na čistou energii, musí toto odvětví posílit svou výrobní kapacitu a řešit výzvy v oblasti výzkumu, integrace, udržitelnosti a oběhového hospodářství. Program zdůrazňuje úlohu výzkumu a inovací při snižování nákladů, podpoře nových technologií a zlepšování udržitelnosti solární energie, identifikuje průřezová témata, jako jsou dopady změny klimatu a nové obchodní modely a nastiňuje výzkumné priority pro různé solární technologie.

Více informací najdete na webu Evropské komise.

Přihlaste se do European Innovation Procurement Awards a European Prize for Women Innovators

Evropská komise vyhlásila čtvrtý ročník soutěže European Innovation Procurement Awards (EUIPA), do které se lze přihlásit do 26. září 2024. Cílem ocenění je ukázat, jak veřejné zakázky v oblasti inovací mění ekonomiku vytvářením udržitelných trhů a řešením společenských výzev, jako je změna klimatu. Evropská rada pro inovace a Evropský inovační a technologický institut také vyhlásily další ročník Evropské ceny pro ženy inovátorky pro rok 2025 s cílem ocenit ženy podnikatelky, které jsou hybnou silou pozitivních změn prostřednictvím inovativních podniků. Cena má vyzdvihnout schopnosti a vynalézavost žen, čímž podporuje rovnost žen a mužů v oblasti podnikání a technologií. Přihlášky je možné podávat do 25. září 2024.

Více informací najdete na webu EIC.

Požádejte o značku kvality pro humanitární dobrovolnictví

Výkonná agentura EACEA uspořádala informační webinář o značce kvality (tzv. Quality Label) pro projekty Dobrovolnictví v oblasti humanitární pomoci v rámci Evropského sboru solidarity. Tyto projekty se zaměřují na poskytování humanitární pomoci ve třetích zemích a značka kvality je nezbytná pro všechny organizace, které se do nich chtějí zapojit. Existují dva typy značky: pro podpůrnou (vysílající) a hostující organizaci, přičemž každá má specifické role a povinnosti. Instituce, které chtějí podávat žádost o projekt v roce 2025, musí o značku kvality požádat do 24. září letošní roku.

Více informací najdete na webu CZELO.

Program Digitální Evropa otvírá další výzvy

Již od 4. července bude možné podávat žádosti do dalšího kola projektů v oblasti pokročilých digitálních dovedností v programu Digitální Evropa. Termín pro podávání žádostí byl stanoven na 21. listopadu a celkem se předpokládá rozdělení 55 milionů eur. Z tohoto rozpočtu budou financovány projekty, které se zaměří na vytvoření a realizaci vzdělávacích programů v klíčových digitálních oblastech jako jsou virtuální světy, fotonika, robotika, automatizace a další. V pátek 5. července proběhne informační webinář pro všechny zájemce o podání žádosti v této výzvě. Více informací včetně registrace na webinář najdete na platformě Digital Skills and Jobs.

 

Zdroj: CZELO


CZELO přináší aktuální informace o dění v oblasti evropského vzdělávání a výzkumu, poskytuje informační a poradenské služby výzkumným a vzdělávacím institucím v ČR a podporuje je v pořádání pracovních jednání, workshopů, seminářů či konferencí a při dalších činnostech v Bruselu.

Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu – CZELO (Czech Liaison Office for Education and Research in Brussels) navazuje na činnost České styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace. Činnost kanceláře CZELO je od roku 2021 zajišťována Domem zahraniční spolupráce, díky čemuž se její dosavadní působnost v oblasti výzkumu rozšířila i o oblast vzdělávání.