Zveme vás na V4 konferenci o výzkumných infrastrukturách v Bruselu
Akce se uskuteční 18. dubna 2024 v prostorách Renaissance Brussels Hotel a přinese odbornou diskusi o aktuálních otázkách spojených s příklady dobré praxe výzkumných infrastruktur ze zemí V4. Konference nabízí široké možnosti pro networking s nejrůznějšími zástupci institucí z bruselského VaVaI prostředí a podnětné diskuze s odborníky z různých odvětví. Program zahrnuje prezentace zástupců V4 výzkumných infrastruktur a panelové diskuze o problematikách zřizování, udržitelnosti a budoucnosti výzkumných infrastruktur včetně diskuze nad jejich rolí v FP10.
Registrace je otevřená do 11. dubna 2024.
Otevření nových výzev v programu Digitální Evropa
Evropská komise vyhlásila nové výzvy v programu Digitální Evropa, v oblasti vzdělávání konkrétně „Girls and Women in Digital” a „Digital Skills and Jobs Platform”. Cílem je podpořit vznik národních koalic a vytvoření specializovaných webových platforem v jednotlivých členských státech a zvýšení počtu žen pracujících v IT sektoru. V oblasti výzkumu byly vyhlášeny výzvy ve třech oblastech - „Data Space for Skills”, „Data Space for Manufacturing” a „Support for Health Data Access Bodies to foster efficient pathways for AI in Healthcare”. Zde je cílem podpora rozvoje datových prostor a posílení testování a rozvoje využití AI ve zdravotnictví. Ve všech případech je termín pro podání žádosti 29. května.
Více informací o všech výzvách lze najít na portálu FTOP.
Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) zveřejnila zprávu o akademických kariérách
Zpráva identifikuje klíčové výzvy akademické sféry, jako jsou nejisté pracovní smlouvy, vysoké pracovní zatížení a nevyrovnanost mezi pracovním a osobním životem. Zdůrazňuje, že kariérní motivace se soustředí hlavně na výzkumné úspěchy, což často zastiňuje význam výuky a dalších aspektů. Vyplývá z ní také, že začínající akademici čelí nedostatečné přípravě pro své role a je zapotřebí více kontinuálního vzdělávání k lepšímu využití digitalizovaného vzdělávacího prostředí. Zpráva v neposlední řadě poukazuje na omezenou meziodborovou mobilitu, nedostatečné zastoupení žen a znevýhodněných skupin, nerovnoměrnost v mezinárodní spolupráci a znepokojivý pokles akademické svobody.
Celé znění je k dohledání v online knihovně OECD iLibrary.
Evropský parlament uspořádal zasedání na téma žen ve sportu
U příležitosti Mezinárodního dne žen uspořádal Evropský parlament 7. března zasedání, na kterém se mluvilo o nízkém zastoupení žen v rozhodovacích pozicích, genderových stereotypech i různých formách násilí, se kterými se ženy ve sportu setkávají. Své zkušenosti i nápady, jak se s výše zmíněnými výzvami lépe vyrovnávat, poskytly známé vrcholové sportovkyně a olympioničky z Belgie, Polska, Švédska a dalších zemí.
Celý záznam je možné najít na stránkách Evropského parlamentu.
Zdroj: CZELO
CZELO přináší aktuální informace o dění v oblasti evropského vzdělávání a výzkumu, poskytuje informační a poradenské služby výzkumným a vzdělávacím institucím v ČR a podporuje je v pořádání pracovních jednání, workshopů, seminářů či konferencí a při dalších činnostech v Bruselu.
Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu – CZELO (Czech Liaison Office for Education and Research in Brussels) navazuje na činnost České styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace. Činnost kanceláře CZELO je od roku 2021 zajišťována Domem zahraniční spolupráce, díky čemuž se její dosavadní působnost v oblasti výzkumu rozšířila i o oblast vzdělávání.