facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

CZELO: Stáže v Bruselu, konzultace k NEB Facility nebo seznam Regionálních inovačních údolí

27. 6. 2024
CZELO: Stáže v Bruselu, konzultace k NEB Facility nebo seznam Regionálních inovačních údolí

Česká styčná kancelář v Bruselu (CZELO) připravila týdenní přehled novinek. Přihlaste se na odbornou stáž v oblasti výzkumu. Dozvíte se také o nové Evropské solární akademii či vybraných Regionálních inovačních údolích. Zapojit se můžete do konzultace k prioritám NEB.

CZELOOdborná stáž v Bruselu v oblasti výzkumu

Do 14. července je otevřené přihlašování na další edici odborné krátkodobé stáže v Bruselu zaměřené na oblast výzkumu. Nabízená stáž proběhne na přelomu září a října a je primárně určena pro projektové manažery či jiné zaměstnance univerzit a výzkumných institucí, kteří mají zájem dozvědět se více o Evropském výzkumném prostoru a chtějí podpořit zapojení jejich instituce do programu Horizont Evropa či jiných komunitárních programů. Cílem stáže je poskytnout účastníkům možnost lépe pochopit evropské a unijní instituce, představit fungování projektových kanceláří na zahraničních univerzitách v rámci výjezdu na belgickou či nizozemskou univerzitu a napomoct českým institucím najít vhodné zahraniční partnery pro své budoucí výzkumné projekty.

Více informací najdete na webu CZELO.

Zapojte se do veřejné konzultace k prioritám Nového evropského Bauhausu

Evropská komise zahájila veřejnou konzultaci s cílem určit priority a směřování nástroje NEB Facility pro roky 2025–2027. Tato konzultace má za cíl získat informace o konkrétních potřebách a krocích nezbytných pro revitalizaci evropských sousedství s důrazem na design, udržitelnost a inkluzi. NEB Facility je součástí programu Horizont Evropa a zahrnuje dvě složky: část zaměřenou na výzkum a inovace s roční finanční alokací přibližně 120 milionů eur a tzv. roll-out část, která bude financována z dalších evropských programů. Veřejná konzultace je otevřená do 17. září 2024.

EIT spouští Evropskou solární akademii 

Evropský inovační a technologický institut (EIT) spouští ve spolupráci s EIT Inno Energy tzv. Evropskou solární akademii (European Solar Academy). Jejím hlavním cílem je vytvořit více než 40 školení na míru a proškolit 65 000 zaměstnanců napříč celým hodnotovým řetězcem v oblasti solární fotovoltaiky. Akademie je součástí série akademií Evropské komise podporující nulové emise, které se zaměřují na zvyšování kvalifikací a řešení nedostatku kvalifikovaných lidí na trhu práce v relevantních oblastech.

Více informací najdete na webu EIT.

Evropská komise publikovala seznam vybraných Regionálních inovačních údolí

V rámci Nové evropské inovační agendy identifikovala Evropská komise 151 regionů, které se stanou tzv. Regionálními inovačními údolími. Cílem je posílit regionální inovační ekosystémy, překlenout inovační rozdíly a celkově zlepšit inovační výkonnost v Evropě. Vybrané regiony (72) budou podpořeny částkou 116 milionů eur z Evropských inovačních ekosystémů (EIE) v rámci programu Horizont Evropa a z Nástroje meziregionálních investic do inovací (I3) z Evropského fondu pro regionální rozvoj.  Dalších 79 regionů bylo určeno, na základě výzvy k vyjádření zájmu, jako příští Regionální inovační údolí. Za Českou republiku jsou v seznamu následující: Střední Čechy, Jihozápad, Severozápad a Severovýchod.

Více informací najdete v tiskové zprávě Evropské komise.

Evropský semestr doporučuje kroky v oblasti vzdělávání 

Jarní verze Evropského semestru, zveřejněná minulý týden, zahrnuje specifická doporučení pro členské státy, včetně 18 v oblasti vzdělávání. Evropský semestr uznává důležitost a potřebu rozvoje dovedností, především v kontextu vyšší konkurenceschopnosti EU a dvojí ekologické a digitální transformace. Zprávy z jednotlivých zemí se zaměřují na specifické ekonomické a sociální výzvy na základě konkrétních dat a sledují cíle stanovené v rámci Evropského prostoru vzdělávání. Z výsledků vychází, že členské státy by se měly soustředit na podporu základních dovedností, řešit téma nedostatku učitelů a více podpořit studenty ze znevýhodněných prostředí. Více informací je k dispozici na portálu Evropského prostoru vzdělávání.

 

Zdroj: CZELO


CZELO přináší aktuální informace o dění v oblasti evropského vzdělávání a výzkumu, poskytuje informační a poradenské služby výzkumným a vzdělávacím institucím v ČR a podporuje je v pořádání pracovních jednání, workshopů, seminářů či konferencí a při dalších činnostech v Bruselu.

Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu – CZELO (Czech Liaison Office for Education and Research in Brussels) navazuje na činnost České styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace. Činnost kanceláře CZELO je od roku 2021 zajišťována Domem zahraniční spolupráce, díky čemuž se její dosavadní působnost v oblasti výzkumu rozšířila i o oblast vzdělávání.