facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Novinky CZELO: Nový evropský Bauhaus, evropské město inovací nebo obranná průmyslová strategie EU

13. 3. 2024
Novinky CZELO: Nový evropský Bauhaus, evropské město inovací nebo obranná průmyslová strategie EU

Česká styčná kancelář v Bruselu (CZELO) připravila týdenní přehled novinek. Dozvíte se o první evropské obranné průmyslové strategii na úrovni EU. Nezmeškejte hlasování v soutěži Nového evropského Bauhausu nebo příležitost pro města stát se hlavním evropským městem inovací. Nepřehlédněte také pracovní nabídky v novém úřadu pro AI GŘ CONNECT a ohlédnutí za prvním letošním Science Café.

CZELOEvropská komise představila první evropskou obrannou průmyslovou strategii na úrovni EU

Ta navrhuje nová opatření pro konkurenceschopnost a připravenost evropského obranného průmyslu. Pokud jde o výzkum, strategie uvádí, že výzkum, vývoj a zadávání zakázek na obranné vybavení by se v EU měly postupně stát normou. V plánu je vypracování strategického plánu pro technologie dronů s cílem určit klíčové oblasti pro podporu výzkumu a inovací, snížit strategické závislosti a předejít vzniku nových. Evropská komise také apeluje na poskytování flexibilnějšího a rychlejšího financování inovativním podnikům, zejména startupům, malým a středním podnikům a výzkumným a technologickým organizacím.

Více informací naleznete v tiskové zprávě Evropské komise.

Zapojte se do hlasování Cen Nového evropského Bauhausu 2024

Letošní ročník obdržel přes 530 přihlášek, z nichž bylo vybráno 50 finalistů. Tito finalisté představují inovativní projekty z různých částí EU, západního Balkánu a Ukrajiny, nabízející nová řešení pro krásnější, udržitelnější a inkluzivnější Evropu. Zaujaly vás některé z těchto projektů? Můžete se zapojit do veřejného hlasování, které probíhá do 23. března. Mezi finalisty je také český projekt Places from Space. Slavnostní předávání cen proběhne 12. dubna jako součást Festivalu Nového evropského Bauhausu a můžete se na něj zaregistrovat na webu Festivalu.

Příležitost pro města. Získejte Cenu evropského hlavního města inovací

Evropská komise spustila za podpory Evropské rady pro inovace (EIC) desátý ročník Cen evropského hlavního města inovací, tzv. iCapital. Ceny jsou udělovány evropským městům, která jsou inovátory a přispívají tak k lepšímu životu svých obyvatel. Soutěž udělí celkem šest cen ve dvou kategoriích: Evropské hlavní město inovací a Rostoucí inovativní město. Do soutěže se mohou zapojit města členských států EU a zemí přidružených k Horizontu Evropa s minimálně 50 000 obyvateli. Přihlášky lze podávat do 18. června 2024.

Více informací společně s pravidly soutěže najdete na webu EIC.

Evropská komise zřídila úřad pro umělou inteligenci a hledá nové členy týmu

Úřad je součástí GŘ CONNECT Evropské komise a má hrát klíčovou roli při implementaci Zákona o umělé inteligenci (AI Act), a to zejména ve vztahu k používání důvěryhodné AI s důrazem na mezinárodní spolupráci. V prvním kole náboru hledá generální ředitelství technologické specialisty a administrativní asistenty. Termín pro vyjádření zájmu je do 27. března 2024.

Více informací o nabízených pracovních pozicích najdete na webu Evropské komise.

Vesmír je nám blíže, než si myslíme. Přečtěte si, co přineslo první letošní Science Café

Dne 29. února 2024 se konalo první letošní Science Café, které se zaměřilo na využití dat a metod z dálkového průzkumu Země. Pozvání na akci přijali Lucie Kupková z Univerzity Karlovy (UK) a Petr Boháček z TRL Space. Večer moderovala Vera Pinto z GŘ DEFIS Evropské komise. Diskuse se soustředila na prezentaci projektu spolupráce mezi UK a TRL Space na Maledivách, který si klade za cíl zlepšit životní podmínky obyvatel ostrovů a chránit jejich přírodní dědictví. Dále se hovořilo o problematice kosmického odpadu a o náboru a udržení odborníků ve vesmírném sektoru v souvislosti s nedostatkem pracovní síly.

Více informací najdete na webu CZELO.

 

Zdroj: CZELO


CZELO přináší aktuální informace o dění v oblasti evropského vzdělávání a výzkumu, poskytuje informační a poradenské služby výzkumným a vzdělávacím institucím v ČR a podporuje je v pořádání pracovních jednání, workshopů, seminářů či konferencí a při dalších činnostech v Bruselu.

Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu – CZELO (Czech Liaison Office for Education and Research in Brussels) navazuje na činnost České styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace. Činnost kanceláře CZELO je od roku 2021 zajišťována Domem zahraniční spolupráce, díky čemuž se její dosavadní působnost v oblasti výzkumu rozšířila i o oblast vzdělávání.