facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Novinky CZELO: Zapojte se do festivalu NEB a přečtěte si publikaci EACEA     

9. 11. 2023
Novinky CZELO: Zapojte se do festivalu NEB a přečtěte si publikaci EACEA     

Česká styčná kancelář v Bruselu (CZELO) připravila týdenní přehled novinek. Dočtete se v něm o Tech Reportu 2023, který vydala Evropská rada pro inovace, a zjistíte, jak se můžete zapojit do Festivalu Nového evropského Bauhausu 2024. Dozvíte se i o projektech podpořených nástrojem ERA Talents a o nové publikaci EACEA o dovednostech.

CZELO

Evropská rada pro inovace vydala Tech Report 2023

Zpráva je strukturována do dvou kapitol. První část se zaměřuje na prezentaci nových technologií a inovací, které byly podpořeny nástroji EIC s důrazem na výzkumné projekty v rané fázi. Obsahuje také přehled technologických oblastí, které dosud neobdržely finanční prostředky od EIC. Druhá část reportu doplňuje analýzu o expertízu deseti programových manažerů EIC z hlediska jejich portfolií.

Kompletní zpráva je dostupná na webových stránkách EIC.

Stále se můžete zapojit do Festivalu Nového evropského Bauhausu 2024

Druhý ročník Festivalu NEB se uskuteční od 17. do 21. dubna 2024 v Bruselu. Akce představí projekty a iniciativy NEB, nabídne zajímavé diskuze a doprovodný umělecký program. V návaznosti na přípravy festivalu byly prodlouženy dvě výzvy.

První je zaměřená na organizaci doprovodných akcí mimo Brusel a hlavním kritériem výběru je, aby byla akce v souladu s hodnotami NEB (udržitelnost, inkluze a estetika). Druhá výzva je otevřená pro mediální partnery a cílí na propagaci festivalu. Uzávěrka obou výzev je do 31. prosince 2023.

Více informací najdete na webu NEB.

Devět projektů podpořených nástrojem ERA Talents zahájilo svou činnost

Vybrané projekty uspěly v rámci výzvy ERA Talents, která byla uzavřena 15. listopadu 2022. Mezi úspěšné projekty se zařadila i Česká republika, jejíž instituce jsou zapojeny do dvou projektů.

Prvním z nich je projekt APPROACH, na němž se podílí Univerzita Palackého v OlomouciOkresní hospodářská komora Olomouc. Druhým projektem je CLiCAM, jehož součástí je Vysoké učení technické v BrněÚstav fyziky plazmatu AV ČR. Další výzva pro předkládání projektových návrhů nástroje ERA Talents bude otevřena 11. dubna 2024 a bude disponovat finančním rozpočtem přibližně 40 milionů eur.

V rámci části Rozšiřování účasti a posilování ERA jsou v současné době otevřeny výzvy k Excellence HubsERA Chairs, a to do 7. března 2024.

Přečtěte si novou publikaci EACEA o dovednostech

Od 23. do 27. října probíhal Evropský týden odborných dovedností (European Vocational Skills Week 2023). K této příležitosti vydala Evropská výkonná agentura pro vzdělávání a kulturu (EACEA) brožuru s příklady centralizovaných Erasmus+ projektů, které podporují rekvalifikaci a zvyšování kvalifikací pracovníků a studentů v Evropě i mimo ni, aby se lépe přizpůsobili neustále se měnícímu trhu práce.

Brožura vyšla také v kontextu letošního Evropského roku dovedností, jenž má pomoci lidem, aby získali potřebné dovednosti pro kvalitní pracovní místa a podpořit zejména malé a střední podniky při řešení nedostatku dovedností v Evropě.

Brožuru si můžete přečíst na webu EACEA.

Asociace evropských univerzit (EUA) vydala návod „Green Deal Roadmap"

V říjnu zveřejnila EUA návod, který má za úkol pomoci univerzitám sladit své priority s iniciativami Evropské komise, jako jsou Zelená dohoda pro Evropu a Akt o průmyslu s nulovými čistými emisemi. Dokument obsahuje doporučení, která se týkají vědy a výzkumu, vzdělávání, zaměstnanců univerzit, ale i zapojení veřejnosti a společenského dopadu. Plán nastiňuje procesy a intervence, které mohou zvýšit dopad a viditelnost univerzit, jež chtějí přispět ke klimaticky neutrální, ekologicky udržitelné a sociálně spravedlivé Evropě. Představuje také příklady dobré praxe z univerzit napříč celou Evropou.

Celý návod najdete na stránkách Asociace evropských univerzit.

 

Zdroj: CZELO


 

CZELO přináší aktuální informace o dění v oblasti evropského vzdělávání a výzkumu, poskytuje informační a poradenské služby výzkumným a vzdělávacím institucím v ČR a podporuje je v pořádání pracovních jednání, workshopů, seminářů či konferencí a při dalších činnostech v Bruselu.

Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu – CZELO (Czech Liaison Office for Education and Research in Brussels) navazuje na činnost České styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace. Činnost kanceláře CZELO je od roku 2021 zajišťována Domem zahraniční spolupráce, díky čemuž se její dosavadní působnost v oblasti výzkumu rozšířila i o oblast vzdělávání.