facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Novinky TC Praha: Konference CZEDER, podcast o ERC se Zdeňkem Strakošem

5. 3. 2024
Novinky TC Praha: Konference CZEDER, podcast o ERC se Zdeňkem Strakošem

V únorových novinkách z Technologického centra Praha se dočtete o podcastu s profesorem Strakošem o českém systému na podporu žadatelů o granty ERC, dozvíte se, jak probíhala konference CZEDER 2024 a pro malé a střední firmy jsou zde informace o štědrých dotacích.

CZEDER 2024

Z konference CZEDER / Foto: René Volfík

Připravili jsme další podcast, tentokrát se Zdeňkem Strakošem o Expertní skupině ERC

V dalším podcastu TC Praha si můžete poslechnout rozhovor se Zdeňkem Strakošem z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, který koordinuje Expertní skupinu na podporu žadatelů evropských prestižních grantů ERC. Dozvíte se např. jaké vlastnosti by měl mít uchazeč či uchazečka o ERC grant nebo proč je podle Zdeňka Strakoše ERC v českém vědomí stále cizorodý prvek. Ale především uslyšíte, co žadatel získá, když se do grantu ERC pustí.

Doprovodný text i podcast najdete na webu Horizont Evropa.

Uskutečnil se 21. ročník konference CZEDER 2024

Technologické centrum Praha ve spolupráci s MŠMT uspořádalo 27. února 2024 tradiční konferenci České dny pro evropský výzkum (CZEDER 2024) za účasti významných řečníků a hostů z akademické sféry, veřejné správy i Evropské komise. CZEDER je prestižní konference věnovaná evropským rámcovým programům pro výzkum, technologický vývoj a inovace v České republice. Podtitulem letošního 21. ročníku bylo Střednědobé hodnocení a strategický výhled do budoucnosti programu Horizont Evropa. Prezentace některých řečníků si můžete stáhnout na webu TC Praha, kde je k dispozici také galerie s vybranými fotografiemi z akce.

Byl pořízen i záznam celé akce, který je dostupný na kanále

.

Je otevřena výzva EENergy na podporu energetické efektivnosti MSP

Od začátku února 2024 je ve spolupráci s mezinárodní sítí Enterprise Europe Network vyhlášena výzva projektu EENergy na podporu energetické efektivnosti malých a středních firem (MSP). Technologické centrum Praha je jedním z partnerů projektu. Výzva nabízí energetické granty ve výši až 10.000 EUR na investice, poradenství nebo vzdělávání. Základními požadavky předloženého projektu jsou snížení spotřeby energie minimálně o 5 % (měřeno v kWh) a zpracování akčního plánu. Nejvíce jsou preferována energeticky náročná odvětví, žádoucí je posílení udržitelného business modelu nebo využití nové technologie včetně digitalizace.

Více o výzvě EENergy se dočtete na našem webu k rozvoji podnikání a podpory inovací.

Nové dotace na podporu ochrany duševního vlastnictví pro MSP v roce 2024

Pro zástupce malých a středních podniků máme informaci o možnosti žádat o dotace na podporu ochrany duševního vlastnictví z evropského programu Fond pro MSP (SME Fund), a to v rozšířené formě od roku 2024. Konkrétně program poskytuje dotační podporu pokrývající 50–75 % nákladů na registraci ochranných známek a průmyslových vzorů (designů) na národní, regionální i celoevropské úrovni. Nově bude možné z tohoto programu získat i dotaci na náklady spojené s registrací obou výše zmíněných forem duševního vlastnictví i v dalších mimoevropských státech. Více o této možnosti se dočtete zde.

 

Zdroj: Technologické centrum Praha