Novinky v kostce
Listopadový zpravodaj se nese v duchu pozvánek na různé akce spojené s programem Horizont Evropa. Kromě níže zmíněných jde např. o výroční konferenci ERC 2023, Summit EIT 2024, česko-slovenský informační den k výzvě ERA 2024, konferenci komunity CERIS (Community for European Research and Innovation for Security) nebo programu QUANTERA a evropský informační den k MSCA Staff Exchanges. K posledně zmiňovanému tématu proběhne také historicky první partnerská burza! Již proběhlé akce si můžeme připomenout ve formě prezentací a záznamů. Jde např. o evropský informační den k výzkumným infrastrukturám, klastru 2, ERA Chair a Excellence Hubs, národní informační dny klastru 4, klastru 5 a klastru 6. Zabýváte-li se bezpečnostním výzkumem, poznamenejte si květnový termín partnerské burzy SMI2G 2024.
V neposlední řadě si nenechte ujít podcast o otevřené vědě s Jiřím Markem z ÚVT MUNI a krátká videa o reportingu v HE.
Z listopadového Zpravodaje pro Vás dále vybíráme:
České dny pro evropský výzkum - CZEDER 2024
21. ročník konference České dny pro evropský výzkum (CZEDER) s podtitulem Střednědobé hodnocení a strategický výhled do budoucnosti programu Horizont Evropa se uskuteční dne 27. února 2024 v Praze. Konferenci pořádá Technologické centrum Praha ve spolupráci s MŠMT. Zástupci EK a Společného výzkumného centra (JRC) se zaměří na prezentaci úspěchů, kterých bylo dosaženo v první polovině programu Horizont Evropa a na jeho strategický výhled. Aktivity, které České republice umožní plně využít její potenciál v mezinárodní výzkumné spolupráci, osvětlí zástupce MŠMT. Na prezentace naváží dvě panelové diskuse.
Konferenci doprovodí posterová sekce s příklady úspěšných českých koordinátorů nebo účastníků projektů Horizont Evropa.
Národní bioekonomický kongres pod záštitou ministra
Bioekonomický BIOEAST HUB CZ a Technologické centrum Praha pořádají dne 6. prosince 2023 pod záštitou ministra zemědělství pana Marka Výborného Národní bioekonomický kongres s podtitulem „Bioekonomika a voda“. Hlavním cílem kongresu je: (1) Ukázat fungující inovativní řešení v oblasti bioekonomiky a představit příklady dobré praxe, (2) Diskutovat o potřebě národní strategie bioekonomiky, (3) Informovat o dotačních příležitostech pro podporu bioekonomických inovací. Více informací na webu Horizont Evropa.
Informace o zapojení českých subjektů do Horizontu Evropa
Nárůst počtu koordinátorů projektů HE z českých institucí je trend, který TC Praha sleduje s radostí a snaží se právě jim nabízet ucelený soubor služeb. Jaké jsou zkušenosti českých koordinátorů s přípravou návrhů projektů a jejich implementací? Co by ostatním doporučili? Na tyto i další otázky odpovídají dva úspěšní čeští koordinátoři. První rozhovor poskytla Julia Mildorfova Leventon z CzechGlobe (Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR), která koordinuje projekt PLUS Change. Ve druhém rozhovoru představí své zkušenosti Jan Valentin, (Fakulta stavební ČVUT v Praze), koordinátor projektu RECONMATIC.
Detaily a další informace naleznete v kompletním znění listopadového Zpravodaje Horizont Evropa.
Přejete si být v obraze o aktuálním dění v programu Horizont Evropa? Registrujte k odběru Zpravodaje Horizont Evropa.
Zdroj: Technologické centrum Praha