V říjnových novinkách z Technologického centra Praha najdete odkaz na aktuální přehled o výzkumných systémech především v zemích mimo Evropu. Zaznamenali jsme pro vás informační den o grantech ERC, informujeme o programu EIC na rok 2025, o našich aktivitách z oblasti vesmíru a kyberbezpečnosti.
Aplikace znázorní výzkumné systémy v 15 zemích
Aktualizovali jsme aplikaci, která zobrazuje informace o správě výzkumného systému, výzkumné strategii a jejích prioritách, mezinárodní spolupráci a informace o nejvýznamnějších výzkumných organizacích. V databází je přehled základních výzkumných a socioekonomických ukazatelů. Data jsou k dispozici pro Brazílii, Čínu, Francii, Indii, Izrael, Japonsko, Kanadu, Koreu, Mexiko, Německo, Singapur, Slovensko, Švýcarsko, USA a Vietnam. Aplikace vznikla s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v projektu Strategická inteligence pro výzkum a inovace – STRATIN+ (MS2104). Aplikace je dostupná zde. Pro začátek doporučujeme k vybrané zemi zaškrtnout „vybrat vše“, abyste viděli škálu sledovaných ukazatelů.
Pořádali jsme národní informační den ke grantům ERC
Pro potenciální žadatele o granty Evropské rady pro výzkum (ERC) pořádáme každoročně Národní informační den ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a expertní skupinou pro granty ERC. Letos se informační den konal 22. října ve Vlasteneckém sále Rektorátu UK. Cílem informačního dne bylo seznámit českou výzkumnou komunitu se základními pravidly účasti podle Pracovního programu ERC 2025 i samotným procesem hodnocení projektů. O svá doporučení, jak ve výzvě ERC uspět, se podělili také čerství čeští hlavní řešitelé. Dva zahraniční řešitelé poskytli vhled, jak se na podání projektu připravují v jiných zemích. Záznam z informačního dne je k dispozici na našem YouTube kanále zde, a to ve třech videích. Třetím videem je záznam závěrečné panelové diskuse na téma „Jak může Česká republika lépe využít svého potenciálu ve výzvách ERC?“.
Byl zveřejněn pracovní program Evropské rady pro inovace 2025
V nově zveřejněném programu Evropské rady pro inovace (EIC) naleznete přehled všech novinek a informací o výzvách plánovaných v příštím roce. Přehled programů EIC najdete na našem webu zde s odkazem na další stránky.
Naše účast na ESA Industry Space Days
Zúčastnili jsme se dnů ESA Industry Space Days 2024, které se konaly koncem září 2024 v prostorách ESA/ESTEC v nizozemském Noordwijku. Zástupci TC Praha zde také navštívili laboratoř Evropského vesmírného výzkumného a technologického centra (ESTEC), což je hlavní technologické testovací centrum Evropské vesmírné agentury (ESA). Na veletrhu se potkávali obchodníci a manažeři z mnoha evropských zemí a vyhledávali zde nové příležitosti. Zástupci TC Praha zde zatupovali českého výrobce optických detekčních systémů firmu TechTest při hledání nových obchodních příležitostí. Přímo na veletrhu byli i zástupci dalších českých firem. Více se dočtete na webu zde.
V souvislosti s našimi aktivitami z oblasti vesmíru a podpory firem, které se chtějí prosadit v tomto segmentu, si vás dovolujeme pozvat na akci Meet Investors from Earth Observation sector!
O festivalu CEDEG KYBEZ
Byli jsme spolupořadatelé festivalu o kyberbezpečnosti v Dolních Břežanech, který se konal v prostorách ELI Beamlines. Dalšími spolupořadateli byly společnosti Středoevropský metaklastr CEDEG, Národní klastrová asociace, ELI Beamlines a IRESA CZ. Posluchači si vyslechli krátké přednášky z oblasti zajištění kyberbezpečnosti z pohledu vyhodnocení možných hrozeb, problematiky zranitelnosti na různých úrovních organizace nebo o hledání alternativ při nedostatku odborných kapacit. Zazněly zde případové studie o rizicích i řešeních pro specifické situace či konkrétní typy klientů (od firem až po nekomerční instituce). Posluchači se seznámili s novou evropskou směrnicí NIS2 a z ní vyplývajícími nároky na zajištění kyberbezpečnosti ze strany firem a organizací. Probíhal zde i rušný networking.
Zdroj: Technologické centrum Praha
- Autor článku: ano
- Zdroj: Vědavýzkum.cz