facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Česká republika a Maďarsko iniciují platformu V4 pro energetický výzkum

20. 7. 2019
Česká republika a Maďarsko iniciují platformu V4 pro energetický výzkum

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček se s maďarským vicepremiérem a ministrem inovací a technologií László Palkovicsem dohodli na vzniku společné platformy V4 pro energetický výzkum. V Praze by také mělo vzniknout nové centrum pro výzkum umělé inteligence.

platforma pro energetický výzkum

Spolupráce v rámci energetiky

V rámci českého předsednictví v uskupení V4 by měla vzniknout společná platforma pro energetický výzkum. Česká republika se chce stát lídrem v oblasti jaderné energetiky. Maďarská strana také vnímá jadernou energetiku jako velmi důležitou. Protože plánuje jádro jako zdroj energie využívat i do budoucna, hodlá Českou republiku v jejím záměru podpořit. Vznikne také speciální česko-maďarská inovační platforma CIP (Czech-Hungarian Innovation Platform). V rámci ní chtějí země společně postupovat v oblasti energetických inovací a technologického rozvoje s ohledem na budoucnost, udržitelný rozvoj i společenskou odpovědnost.

Maďarský ministr při své návštěvě Prahy také zdůraznil, že nelze zapomínat ani na obnovitelné zdroje energie a na fakt, že se velkým tématem Evropy stávají bateriové úložiště a jejich podpora.

Centrum pro výzkum umělé inteligence a další spolupráce na poli vědy

Visegrádská čtyřka se pod českým vedením chce zaměřit také na digitalizaci a umělou inteligenci. Jedním z českých cílů v rámci Inovační strategie  je vybudovat v Praze evropské centrum excelence v oblasti umělé inteligence. Má se napojit na evropská testovací centra a digitální inovační huby v celé EU, přilákat investory a pomoci tak rozvíjet start-upy a inovativní firmy. Podpořit výzkum umělé inteligence chce i iniciativa prg.ai, kterou utvořil pražský magistrát společně s Univerzitou Karlovou, Českým vysokým učením technickým v Praze a Akademií věd ČR.

V rámci schůzky s ministrem Palkovicsem se probírala také užší spolupráce s maďarskou Koalicí pro umělou inteligenci a maďarskými výzkumnými organizacemi. Diskutovalo se i o evropské výzkumné infrastruktuře ELI (Extreme Light Infrastructure), která zahrnuje několik pracovišť na území ČR, Maďarska a Rumunska. Její český pilíř, laserové centrum ELI Beamlines, se nachází v Dolních Břežanech u Prahy. Přípravu a realizaci centra má na starosti Fyzikální ústav Akademie věd ČR, na jednání tak nechyběl ani místopředseda Akademie věd ČR Jan Řídký.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (SA)

Zdroje: Akademie věd ČR, Ministerstvo průmyslu a obchodu