facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Masarykova Univerzita přilákala britského vědce. Bude zkoumat meziválečné umění

18. 2. 2019
Masarykova Univerzita přilákala britského vědce. Bude zkoumat meziválečné umění

Podruhé udělila Masarykova univerzita v českém kontextu výjimečný grant s názvem Muni Award in Science and Humanities. Jeho nositelem se na následujících pět let stane britský expert v oblasti dějin umění Matthew Rampley, který od 1. dubna přechází do Brna na plný úvazek z University of Birmingham.

Matthew Rampley 1440x720 4155850216

Rampley do Česka přináší i svůj projekt financovaný Evropskou výzkumnou radou (ERC), na který dosáhnou jen ti nejlepší výzkumníci. Zabývat se tady bude dějinami umění a architekturou střední Evropy v meziválečném období.

Rozhodnutí o udělení grantu je vyvrcholením několikaměsíčního procesu, kterým se univerzita snaží nalákat špičkové světové vědce například inzercí v nejsledovanějších vědeckých časopisech.

„Základní myšlenkou Muni Award je důvěra, že špičkový vědec se silným výzkumným programem ví sám nejlépe, jak využít grantové peníze. Nabízíme tedy absolutní flexibilitu a k tomu přidáváme univerzitní zázemí, včetně akademické kariéry. Pečlivě vybíráme nejlepší a nabízíme exkluzivní podmínky,“ zdůvodnil výběr Petr Dvořák, prorektor Masarykovy univerzity pro výzkum.

Rampley s sebou na univerzitu přináší svůj ERC grant kategorie Advanced v hodnotě 2,5 milionu euro. Aktuálně se v tuzemsku řeší jen dva projekty této nejvyšší kategorie. Spíš než výše dotace je ale pro univerzitu důležitá osobnost oceněného a jeho dosavadní výsledky.

Tématem projektu britského vědce jsou změny v umění a v architektuře, které doprovázely rozpad Rakouska-Uherska a návazný vznik nových samostatných republik. Rampley se tak zabývá proměnami v Rakousku, Maďarsku a v Československu.

K českému území ho pojí i osobní život, jeho žena je Češka. Vědcovu motivaci ucházet se o český grant posílil rovněž blížící se brexit, protože stávající nositelé ERC grantu nemají jasné informace, zda bude financování jejich projektů patřících na britské univerzity řádně pokračovat.

Profesor Rampley svým kariérním profilem přesně splňuje zadání, jaké si univerzita pro nositele Muni Award předem definovala. Mají jimi být právě výzkumníci světové úrovně, kterým se povedlo získat ERC grant, nebo vědci, kteří obdrželi v hodnocení této soutěže vysoké hodnocení, ale z důvodu nedostatku finančních prostředků nebyli podpořeni.

„Muni Award jsme letos udělili podruhé a podruhé díky ní přichází vědec z Británie oceněný Evropskou výzkumnou radou. V minulém roce byl vybrán Daniel Kráľ, který již svůj druhý ERC grant řeší na fakultě informatiky,“ připomněl Roman Badík, vedoucí rektorátního odboru výzkumu (psali jsme zde a zde - pozn .red). Britský badatel a jeho tým se v Brně stanou součástí Semináře dějin umění Filozofické fakulty MU.

Rampleyho čeká i s rodinou stěhování do Brna, s čímž mu bude univerzita také pomáhat. „Rádi bychom mu zajistili co nejlepší podmínky, protože pobyt a doporučení právě takových vědců nám pomáhá zvyšovat mezinárodní reputaci univerzity,“ doplnil Badík.

Pokračování článku čtěte na webu magazínu M.

 

Autor: David Povolný

Zdroj: Masarykova univerzita