Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Absolventka magisterského programu Bioorganická chemie Veronika Skoupilová obdržela prestižní Fulbrightovo stipendium. Bude díky němu studovat na americké University of California San Diego (UCSD). Připojí se zde k výzkumné skupině, která se zabývá výzkumem acetylcholinesteráz, aby se dále věnovala syntéze nových oximových reaktivátorů a jejich charakterizaci in vitro a in silico.

dsc 6487 edited

„Už jako malá jsem tíhla k přírodním vědám a pořád si na dvorku zkoušela různé experimenty," uvádí se smíchem Veronika své dětské začátky v chemii. Větší zlom ale nastal v roce 2013, kdy se vydala na letní brigádu do hotelového resortu v Egyptě.

„Jeden z mých přátel, kteří zde pracovali, byl Syřan. V té době zrovna došlo k útokům poblíž Damašku, ze kterého můj kamarád pocházel. A právě při něm byly zřejmě použity nervové plyny. Velmi mě to skrze něj zasáhlo a dlouho jsem přemýšlela, co bych mohla pro lidi v Sýrii udělat já, zda je vůbec v silách jednotlivce přispět k vyřešení takových komplexních problémů,“ popisuje dále.

Všechno do sebe zapadlo při studiu na vysoké škole. Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Hradec Králové začala Veronika studovat program Toxikologie a analýza škodlivin. A protože se zdejší výzkumné týmy zabývají právě protilátkami při otravách nervově paralytickými látkami, mohla se brzy zapojit do výzkumu. „Vypracovala jsem anglicky psanou bakalářskou práci zabývající se novými reaktivátory acetylcholinesteráz, tj. látek potenciálně účinných při terapii otrav nervově paralytickými látkami.“ Za svou bakalářskou práci dostala Cenu děkana Přírodovědecké fakulty UHK.

dsc 6514 edited

Zkušenosti čerpá i ze stáží: „Část mé bakalářské práce jsem napsala na stáži v Záhřebu. Další stáž jsem absolvovala na Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Tam jsem se věnovala již mé diplomové práci, která se zabývala tématem stárnutí a testování látek, které by mohly mít senolytický účinek (senolytika jsou látky, které potlačují stárnutí a nemoci z něj plynoucí na buněčné úrovni a díky jejich účinku je možné zvýšit kvalitu života u stárnoucích pacientů – pozn. red.).“

I v budoucnu by se Veronika chtěla věnovat výzkumu: „Nastupuji právě na doktorské studium programu Toxikologie. Věda mě baví a ráda budu i předávat zkušenosti dalším studentům, a to nejen ty akademické, ale i ty z mých cest do zahraničí, a hlavně je dále motivovat, aby se nebáli během studia vycestovat mimo pohodlí domova a mohli si tak rozšířit obzory.“

Komise J. W. Fulbrighta je česko-americká organizace založená na základě mezivládní dohody v roce 1991. Podporuje vzdělávací a kulturní výměny mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými.

 

Autorka: Kristýna Vávrová

Zdroj: Univerzita Hradec Králové

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Univerzita Hradec Králové
Kategorie: Z domova