facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Evropská výzkumná rada oslaví 10. výročí

29. 12. 2016
Evropská výzkumná rada oslaví 10. výročí

V březnu 2017 Evropská výzkumná rada (ERC) oslaví 10. výročí svého založení. Při této příležitosti se v celé Evropě od 13. do 19. března 2017 uskuteční „Týden ERC“, který bude 21. března 2017 završen slavnostní konferencí v Bruselu. Technologické centrum AV ČR při této příležitosti uspořádá v Praze dne 15. března konferenci s názvem „10 Years of Excellent Ideas“, na kterou bude 16. března navazovat regionální den ERC v Brně.

Akcí se zúčastní čelní představitelé ERC a českých institucí, stejně jako vybraní řešitelé grantů ERC, kteří představí svůj špičkový výzkum.

ERC vznikla v roce 2007 jako vůbec první evropská organizace pro podporu projektů, jež mají jasnou ambici výrazně ovlivnit daný obor, posunout stávající hranice oborových znalostí a otevřít zcela nové výzkumné perspektivy nebo směry, a to v celosvětovém měřítku (tzv. „frontier research”). Za pouhých deset let své existence si ERC získala mezinárodní prestiž a uznání, je považována za jeden z nejúspěšnějších komponentů rámcových programů EU, její granty se staly známkou a měřítkem kvality vědy a výzkumu v jednotlivých zemích. Dosud bylo podpořeno téměř 7000 vedoucích výzkumných pracovníků a přes 40 000 členů týmů, výsledkem ERC projektů je téměř 100 000 článků v mezinárodních vědeckých časopisech a stovky objevů. Šest řešitelů ERC grantů získalo Nobelovu cenu.

 

Zdroj: TC AV ČR